Ethiopiyawi: nowa muzyka elektroniczna z Etiopii

Pin It
Mikael Seifu nazywany jest etiopską odpowiedzią na Flying Lotusa. Sam swój styl określa terminem Ethiopiyawi - nowym gatunkiem afrykańskiej muzyki tanecznej. Niedawno wydał album "Zelalem", który może nam nieco ten temat przybliżyć. 

Ethiopiyawi to odpowiedź afrykańskich muzyków, wychowanych na nowoczesnych brzmieniach, ale będących stale w kontakcie ze swoimi muzycznymi tradycjami, na zachodnie playlisty dominujące w nocnych klubach Afryki. W stylu tym miesza się tradycyjne afrykańskie instrumentarium z wpływami brytyjskiej muzyki elektronicznej i tanecznej, z uk garage na czele. Producenci ethiopiyawi sięgają do sampli z muzyką sprzed wieków, do brzmień takich instrumentów jak krarczy masinko, a wszystko to zatapiają w elektronicznych bitach i syntetycznych dźwiękach. W nowej muzyce Etiopii poza wymienionym już instrumentarium, house'owe i garagowe bity okalają też często śpiewy folkowych artystów Etiopii, tak zwanych azmaris. Wszystko to składa się na odświeżające i niespotykane dotąd brzmienie - będące jednocześnie jakościową elektroniką i nowym spojrzeniem na możliwości wykorzystania, ożywienia tradycji sięgających pierwszych wieków naszej ery.

Poza Mikaelem Seifu produkcją etiopskiej muzyki elektronicznej zajmuje się Endeguena Mulu (rocznik 1987) występujący jako Ethiopian Records. W swojej twórczości korzysta ze "zwykłego" peceta i oprogramowania Ableton. Na jego profilu soundcloudowym znajdziecie sporo efektów tych prac, poniżej epka:Mikael Seifu podobnie jak Ethiopian Records, działa w stolicy Etiopii - Addis Ababa. Tam się urodził i wychował, później kształcił się w Rampao College w New Jersey gdzie poznał muzyka, kompozytora zafascynowanego nowymi technologiami - Bena Neilla. Neill stał się jego mentorem i inspiracją. Seifu zadebiutował w 2014 roku albumem "Yarada Lij", rok później opublikował "The Lost Drum Beat", a teraz możemy słuchać jego trzeciej płyty - wspomnianej "Zelalem".

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.