Magdalena Lechowska odkrywa polskie tango dla świata

Pin It
Magdalena Lechowska, polska wokalistka o latynoskiej duszy, w swojej twórczości zawsze próbuje łączyć dwa światy - południowoamerykański i polski. Stąd pomysł na projekt "Tango Polaco", czyli polskie tango po hiszpańsku. W ramach projektu powstają nowe interpretacje najwybitniejszych utworów wywodzących się z ponad stuletniej tradycji polskiego tanga. Nowe aranżacje łączą elementy jazzu, muzyki elektronicznej i tradycyjnego brzmienia tanga.


Unikalność projektu polega również na tym, że Magdalena przetłumaczyła na język hiszpański wybrane polskie tanga. Dzięki nowym aranżom polskie tango znajdzie się w głównym nurcie tej stylistyki muzycznej a najpiękniejsze polskie teksty będą zrozumiałe dla licznej publiczności hiszpańskojęzycznej. Płyta ma się ukazać już jesienią.

- Pomysł na płytę z polskimi tangami pojawił się przy zakończeniu nagrań do mojej pierwszej płyty "Raices". Utwór zamykający płytę to "Nigdy więcej" w wersji tangowej i po hiszpańsku. Zatem płyta "Tango Polaco" to jakby logiczna kontynuacja mojej fascynacji polskimi kompozycjami. Fascynacji, która zrodziła się we mnie jakieś 3 lata temu - opowiada nam Magdalena Lechowska - Odkrywając i włączając do repertuaru kolejne polskie tanga z okresu międzywojennego, zachwycałam się ich melodiami i słowami. Nie mogłam zrozumieć, czemu te przepiękne kompozycje, oprócz kilku wielkich przebojów takich, jak "To ostatnia niedziela" czy "Tango milonga", pozostają nadal nieodkryte dla świata. Tłumacząc wybrane polskie tanga na język hiszpański i nadając im nowoczesnego brzmienia, mam nadzieję, dotrzeć aż do kolebki tanga - Argentyny. Jeśli nie teraz to w jakiejś niedalekiej przyszłości - zdradza nam swoje marzenia wokalistka.

Warto podkreślić, że w 2009 roku muzyka i taniec tango zostały umieszczone na Liście Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Polski wkład w rozwój tego gatunku muzycznego pozostaje w większości mało znany i niedoceniony, czego najdobitniejszym przykładem jest utwór J. Petersburskiego z 1929 r. "Tango Milonga", które powszechnie uważane jest za tango argentyńskie. Główną ideą zadania jest popularyzacja polskich tang za granicą oraz przybliżenie naszej rodzimej twórczości publiczności hiszpańskojęzycznej.

- Chcę się przyczynić w jakiś sposób do popularyzacji polskiego tanga na świecie - przyznaje Lechowska - To takie moje osobiste marzenie, żeby na milongach grano polskie tanga, żeby były one zrozumiałe dla publiczności hiszpańskojęzycznej czy też fascynującej się tangiem. Uważam, że polski wkład w rozwój tanga jest nadal niedoceniony, a mamy tak cudne utwory, porywające za serce słowa. To skarb, którym powinniśmy się dzielić ze światem!

Do projektu Magdalena zaprosiła wybitnych instrumentalistów:
Stanisław Słowiński - skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Finalista konkursu o tytuł "Nowej Nadziei Jazzu" w ramach Novum Jazz Festiwal (2014 r.) Laureat Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. W styczniu 2015 r. został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. W 2016 r. wraz z swoim zespołem wygrał konkrus Jazz Juniors oraz pojawiła się jego płyta „Landscapes too easy to explan”.

Wiesław Ochwat - akordeon. W 2014 roku ukończył ukończył z wynikiem: bardzo dobry z wyróżnieniem dwustopniowe studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu ad Janusza Patera. Obecnie jest studentem trzeciego roku studiów doktoranckich, również na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczestnikiem drugiego roku „Italian Accordion Accademy” zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę i pedagoga Claudio Jacomucci’ego w Urbino we Włoszech.

Podkłady elektroniczne zostały spreparowane przez Ignacego Matuszewskiego –absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie - studia fortepianu jazzowego w klasie Piotra Wyleżoła. Jego pasją od zawsze były instrumenty elektroniczne oraz produkcja muzyczna – jest kolekcjonerem syntezatorów oraz realizatorem studyjnym. Obecnie klawiszowiec i pianista w zespołach takich jak: Stela Squat, Krakow Reggae Band, Między Udami, Kino Zremiksowane.

O płycie "Raices", swojej latynoskiej duszy i miłości do gorącej muzyki, Magdalena Lechowska opowiadała w wywiadzie wideo dla Etnosystem.pl:

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.