Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2017

Najbardziej roztańczony festiwal w Katowicach ma już 5 lat! W tym roku jest zapowiedzią prawdziwej, muzycznej uczy, jaka czeka wszystkich miłośników world music w październiku w Katowicach podczas World Music Expo, czyli WOMEX-u.


Dwa czerwcowe wieczory Ogrodów Dźwięków wypełni najlepsza muzyka z krajów od Polski niedalekich – naszych bezpośrednich sąsiadów (Czechy i Słowacja) oraz rejonów nieco bardziej odległych, ale i tak nam bliskich – Węgier i Bałkanów.

Muzyka folkowa naszych sąsiadów, mimo pozornej bliskości, jest u nas raczej mało znana. Dlatego zapraszamy do jej odkrywania ze słowackim Pacora Trio i czeskim zespołem PONK. Oba czerpią z bogatych muzycznych tradycji swoich krajów, jednak podchodzą do nich twórczo, wplatając w nią zupełnie nowe muzyczne wątki.

Wielokulturowość Europy Środkowej najlepiej zaprezentuje pochodzący z Węgier, ale stworzony przez rumuńskojęzycznych Romów zespół Romengo.
Dzisiejsze world music to także sztuka łączenia kultur i wpływów. Robią tak artystki tworzące zespół Madame Baheux. Pochodzą z Bośni, Serbii i Bułgarii, ale śpiewają też choćby pieśni Bertolda Brechta. Podobnie polski duet Karoliny Cichej i Barta Pałygi, który zabierze nas na azjatyckie stepy, na ziemie rozbrzmiewające muzyką Tatarów.

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków 2017, 23 – 24 czerwca 2017, Podcienia Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2) KATOWICE

23 czerwca, od godz. 19
Pacora Trio (SK)
Pacora to typowy akronim, który tworzą nazwiska trzech wybitnych muzyków: Stanislav Palúch i Róbert Ragan (słowackie skrzypce i cymbały) oraz Marcel Comendant (mołdawski kontrabas). Ze słynnym zjawiskiem muzycznym lat 90., Pachorą Brada Shepika łączy ich nie tylko niemal identyczna nazwa formacji i ilość wydanych albumów, ale i pomysł na samą muzykę: wierność tradycji plus awangardowe brzmienie, world i etno music ze stałą obecnością jazzowej improwizacji. Tamta Pachora zawsze tęsknie spoglądała ku południu Europy, słowackie trio – ku północy. Grali na WOMEX 2015 i na Red Sea Jazz Festivalu, z filharmoniami i bez, dla radia i telewizji (w tym do kilku filmów). Trzy instrumenty, trzech wirtuozów tych instrumentów i nieskończona jakość muzyki.

Stanislav Palúch – skrzypce
Marcel Comendant – cymbały
Róbert Ragan – kontrabas

Madame Baheux (SRB, BGR, BiH)
Idealnie pasują do hasztagów #womanpower, #nolimits. Bałkański kwartet o wdzięcznej francuskiej nazwie Madame Baheux to potężne, kobiece głosy, instrumenty strunowe i perkusja. Muzyczna witalność i energia rytmiczna. Rock, folk rock i jazz. Innowacyjność, ale w ramach tradycji pieśni bałkańskich – serbskich, bośniackich i macedońskich. A także, dla odmiany, utwory takich songwriterów jak Ewan MacColl, Bertolt Brecht czy Georg Kreisler. Artystki otrzymały austriacką World Music Award w 2014 roku, a ich debiutancki album znalazł się w dwudziestce World Music Charts Europe.

Jelena Popržan – altówka, śpiew
Ljubinka Jokić – gitara, śpiew
Lina Neuner – kontrabas, śpiew
Maria Petrova – perkusja, instrumenty perkusyjne

24 czerwca, od godz. 18
Cicha&Pałyga (PL)
Bart Pałyga jest multiinstrumentalistą, prekursorem technik alikwotowych w muzyce współczesnej i folkowej, niestrudzonym muzycznym archeologiem (lekcje pobierał od najlepszych, min. Huun-Huur-Tu). Z kolei Karolina Cicha najpierw zrobiła doktorat z poezji Adama Zagajewskiego, zagrała kilka tytułowych ról w Gardzienicach, potem stała się jednym z najoryginalniejszych głosów i talentów swojego pokolenia. „Talent na miarę Ewy Demarczyk” – tak miał powiedzieć Tomasz Budzyński. Osobno stworzyli wiele znanych projektów, ale w duecie są niezastąpieni. Cicha&Pałyga wracają po czterech latach od zjawiskowych „Wielu języków” z nowym materiałem. Znajdziemy tu kanony pieśni tatarskich, archaiczne skale stepów azjatyckich, tureckie melodie Tatarów krymskich, takie instrumenty jak „kobyz” czy „dotar”. Nie było dotąd lepszej ilustracji dla retorycznego pytania Iwaszkiewicza: „I czy się nasza nowa wiedza naprawdę wzbogaci / Gdy będziemy wiedzieli / Czyśmy Europejczycy czyli też Azjaci?”
Karolina Cicha – wokal, klawisze, akordeon, rig, baglamas, sampler perkusyjny
Bart Pałyga – wiolonczela elektryczna, morinhuur, mandolina, fujarka, śpiew gardłowy, drumla, daf, rig, duduk

PONK (CZ)
Folklor umarł. Tak twierdzą muzycy z PONK. Folklor umierał od dawna, a na jego grobie urodził się postfolklor. Nie tylko jako ogólne zjawisko muzyczne, raczej w postaci debiutanckiego albumu czeskiego tria. „Postfolklor” jest hołdem złożonym temu, co martwe, ponieważ martwe rodzi żywe. Wygląda to wszystko jak „Wielka Improwizacja” po czesku albo przynajmniej na lokalną, morawską odmianę Feniksa. I jak przystało na wszelkie mity i formy samoodnawialne, przynosi ogromną dawkę afirmacji i pozytywnej energii. PONK to czeski wokal, ale brzmienie i rozwiązania muzyczne zdecydowanie wykraczają poza granice Czech. Nic tu nie jest takie, jakie sobie zazwyczaj wyobrażamy. Ani aranżacje ludowych pieśni, ani instrumenty – skrzypce, węgierskie cymbały, kontrabas.

Michal Krystýnek – wokal, skrzypce
Eduard Tomaštík – cymbały
Jakub Nožička – kontrabas

Romengo (HU)
„Vlachs” oznacza rumuńskojęzycznych Cyganów z terenów dawnego Księstwa Wołoskiego. Na Węgrzech mówią o sobie „Oláh”. Romengo gra i śpiewa właśnie Oláh Gipsy. Ta muzyka to ich język ojczysty. To chyba najlepszy cygański towar eksportowy północno-wschodnich Węgier. Wydali dwie płyty, wielokrotnie nagradzane Word Music Charts Europe: „Kétháné” i „Nagyecsed – Budapest”. Romengo aż po gryfy swoich instrumentów zanurzeni są w tradycji diaspory, ale wypracowali swój własny styl i unikalne brzmienie. Koncertowali w ponad 20 krajach Europy i Azji. Głos Móniki Lakatos – jak mówią ci, co ją słyszeli – nie ma wśród Romów równego sobie.

Mónika Lakatos – śpiew, taniec
Mihály „Mazsi” Rostás – gitara, śpiew basowy
János „Guszti” Lakatos – dzban, śpiew basowy, taniec
Misi Kovács – skrzypce
Tibor Tibi Balogh – cajón, śpiew basowy, taniec
Csaba Novak – kontrabas

Bilety: 15 zł (na wybrany wieczór), 20 zł (na cały festiwal), dostępne w sieci ticketportal.pl (m.in. punkt sprzedaży w Mieście Ogrodów), ticketpro.pl (m.in. salony Empik, sklepy Media Markt i Saturn) oraz kupbilecik.pl.

WOMEX 2017
Od 25 do 29 października 2017 Katowice będą gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych europejskich wydarzeń muzycznych – Targów Muzyki Świata WOMEX (World Music Expo).

WOMEX należy do ścisłej czołówki imprez o charakterze branżowym, obok MIDEM w Cannes czy Jazz Ahead w Bremie. Co roku przyciąga do jednego wybranego miasta w Europie tysiące wielbicieli world music z całego globu oraz setki artystów i przedstawicieli sektora muzycznych przemysłów kreatywnych. WOMEX to koncerty, konferencja i impreza targowa, dedykowana specjalistom, ale otwarta również dla miłośników muzyki.

Katowice będą pierwszym miastem w Polsce, w którym odbędzie się to wydarzenie.

WOMEX jest wydarzeniem o ogromny rozmachu. W 2015 roku, Budapeszcie brało w nich udział ponad 2 500 delegatów reprezentujących 1 500 przedsiębiorstw z 90 krajów. Na 7 scenach swoją muzykę zaprezentowało 280 artystów z 50 państw. WOMEX przyciągnął też 320 dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

Wydarzenie jest organizowane od 1994 roku. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Berlinie, Sewilli czy Kopenhadze.

Targi WOMEX w Katowicach będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.