balkan beat box

Nie tacy już bałkańscy. Balkan Beat Box "Shout It Out" [RECENZJA]

Pin It
- Cieszę się, że to nie brzmi jak nasze poprzednie płyty - powiedział nam Ori Kaplan - Wniesienie czegoś świeżego w piątą płytę jest wyzwaniem - dodał. Faktycznie, sporą ewolucję grupa Balkan Beat Box przeszła od czasów pierwszej płyty, przebojów "Cha Cha" czy "Balkan Chicks". Są jednym z niewielu zespołów parających się współcześnie reprezentowaną (i szeroko rozumianą) muzykę bałkańską, które dobrze zniosły transformację z hype'u na balkan disco do stylu dla nieco bardziej wysublimowanych gustów.

Nie znaczy to, że tanecznych rytmów, a nawet odrobiny pastiszu nie usłyszymy na "Shout It Out". Tym razem jednak brzmienie Balkan Beat Box rozwinęło się znacznie, zahaczając bardzo wyraźnie o... muzykę amerykańską. Ori Kaplan z zespołu sam nam to zresztą powiedział: - Myślę, że na najnowszym albumie usłyszycie więcej muzyki afroamerykańskiej i starego soulu z Ameryki. Ale oczywiście, to nie wszystko - skomentował. Tę inspiracyjną różnorodność płyty tłumaczyć można samą tematyką. - Skupiamy się bardziej na sprawach osobistych, relacjach międzyludzkich. Patrzymy bardziej w głąb siebie, jako indywidualności - mówił muzyk. Singel "I Trusted U" potwierdza każde to słowo. Jest americana, jest i coś o relacjach międzyludzkich. "Myślę, że obydwoje byliśmy od siebie uzależnieni" - śpiewają Balkan Beat Box - "Nie jestem ideałem, nie przeczę. Ale poszłaś za mocno we własne ego, a moja miłość zabija me libido". Bo jeśli spodziewacie się tematów miłości traktowanych z powagą, nie przymierzając, trzeciego zawału - to nie tędy droga.Wpływy EDM i folkowe wtręty z innych regionów świata - bo poza Ameryką są tu także Indie - sprawiają, że Balkan Beat Box już trudno nazywać zespołem wyłącznie bałkańskim. Choć Bałkany słychać oczywiście w skalach, no i samym instrumentarium - wiodącą rolę nadal odgrywają dęciaki, nadające charakterystycznego sznytu każdej kompozycji. Zespół dobrze rozumie otaczającą nas producencką rzeczywistość i realizuje ją na "Shout It Out". I właśnie dlatego, mimo, że to nadal muzyka w dużej mierze taneczna - dobrze się jej po prostu słucha.

Kaśka Paluch
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.