MARTYNA WOJCIECHOWSKA "W DRODZE vol. 2" [RECENZJA]

Pin It
Swoją pierwszą dwupłytową składanką, Martyna Wojciechowska wzięła nas w wakacyjną podróż. Było bardzo zróżnicowanie i - można powiedzieć - maszyna teleportująca Martyny zadziałała. Skakaliśmy po kontynentach, jak szaleni. Na drugiej płycie podróżniczki i dziennikarki stylistyka się nieco wygładziła, a nastrój - skonkretyzował. Nie oznacza to, że "W drodze vol. 2" wieje nudą - wprost przeciwnie! Jest słonecznie i ciepło. A tego chyba teraz wszyscy potrzebujemy


Drugie muzyczne wydawnictwo Wojciechowskiej ukazało się w ostatnich dniach września. Przez dłuższy czas jednak nie miałam potrzeby do niego zaglądać - nastrojem, wspomnieniami i dziennymi zajęciami tkwiłam jeszcze w okresie wakacyjno-powakacyjnym. A do tego w zupełności wystarczy pierwsza płyta Wojciechowskiej. Jednak z chwilą, gdy pogoda się zepsuła, zrobiło się zimno, ciemno i nieprzyjemniej, z wielką nadzieją sięgnęłam po drugi zestaw muzyki świata przygotowany przez Martynę. Niektórzy w listopadzie sięgają po tabletki wzmacniające odporność lub szukają tanich lotów do ciepłych krajów - ja szukam odpowiednio słonecznej muzyki. I tu zalecenia dr Martyny się sprawdziły - polecam każdemu, co najmniej dwa razy dziennie.

"W drodze vol. 2" to podobna w założeniu składanka, jak część pierwsza, przy czym tu chyba Wojciechowska zwróciła większą uwagę na charakter, stylistykę, brzmienie, niż na przedstawienie wszystkich możliwych krajów. Dlatego znalazły się tu energetyczne utwory twórców z Anglii czy Niemiec, którzy w swojej muzyce odwołują się do swoich nie-tak-europejskich-korzeni. Znalazło się nawet miejsce dla młodej wokalistki z Finlandii, Aurory, która pomimo swego nordyckiego pochodzenia, nagrała bardzo ciepłą i taneczną piosenkę o folkowych podstawach. Podobnie miłym zaskoczeniem jest mięsista i wpadająca w ucho ballada Norweżki, Christel Alsos. "Chłodniejsze" brzmienia świetnie prezentują też artyści polscy - Brodka i Dawid Podsiadło, którym Martyna Wojciechowska oddała miejsce na swojej nowej płycie. I słusznie, bo w końcu muzyka polska to także muzyka świata!

Na drugiej płycie Wojciechowskiej znajdziemy kilka odważnych, nowoczesnych kompozycji, które doskonale odzwierciedlają "nowości" world music. Takie jest kwaśne i nieco psychodeliczne "Ewe" afrykańskiego rapera iFANi, dancehallowa kompozycja rosyjskiej gwiazdki Ery Istrefi, czy wprawiająca w trans "DJ Waley Babu" indyjskiego rapera i producenta Badshaha. Zastosowane przez niego wstawki typowego indyjskiego śpiewu świetnie kontrastują z bollywoodzkim przebojem "Bole Chudiyan" z ponadczasowego "Czasem słońce czasem deszcz". A jeśli o hitach mowa - Martyna (rozsądnie) nie pominęła ostatnich radiowych przebojów, które niewątpliwie zachęcą do włączenia składanki podczas każdej imprezy - mowa o "Est-ce que tu m'aimes?" francuskiego rapera Maître Gims oraz "Feel" Mahmuta Orhana, z zapadającym w pamięć solo skrzypiec.

"W drodze vol. 2" to właściwie muzyczny set, a nie składanka. Martyna Wojciechowska znalazła wspólny mianownik dla dwudziestu sześciu utworów. Jest nim jakiś trudny do uchwycenia i sprecyzowania klimat, nastrój, który sprawia, że rozświetlamy się od środka, a na sercu robi nam się cieplej. A zupełnie przy okazji - Wojciechowska zebraną muzyką pokazuje nam jaki piękny, przyjemny i pełen dobrych ludzi jest świat.

Iśka Marchwica

MARTYNA WOJCIECHOWSKA "W drodze vol. 2", Sony Music Polska, 30 września 2016

Ocena: 8/10

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.