Cheb i Sabbah: pozostawić świat odrobinę lepszym

Pin It
Trzy lata temu, 6 listopada 2013 roku, zmarł Cheb i Sabbah - algierski didżej i producent, jeden z pierwszych propagatorów sceny asian underground i stylu mieszającego brzmienia azjatyckie, arabskie i afrykańskie z elektroniką.
Jako nastolatek Serge El Beze - bo tak naprawdę nazywał się artysta - przeniósł się z Algierii do Paryża, początkowo parając się pracą w klubach jako didżej. "To była praca sześć wieczorów w tygodniu, czasem popołudniami" - mówił artysta w rozmowie z PBS. Wtedy jego muzyczną fascynacją był amerykański soul. Być może to właśnie sprawiło, że Cheb i Sabbach szybko przeniósł się do San Francisco i związał z działającą tam wytwórnią Six Degrees Records - kultową oficyną promującą world music. W Kalifornii Cheb i Sabbah poznał jazzowego muzyka Don Cherr'yego, który przedstawił mu twórczość artystów z Bombaju i Turcji. Razem słuchali indyjskich rag.Wtedy Cheb i Sabbah na dobre zaczął parać się mieszaniem muzyki świata z elektroniką. Z powodzeniem, bo w 2006 roku został nominowany do nagrody BBC Award for World Music w kategorii Club Global. Utwór "Toura Toura: Nav Deep Remix" pojawił się na soundtracku do gry Fifa 08. Podczas koncertów na scenę zapraszał muzyków, wirtuozów etnicznych instrumentów, tancerzy, show było ubogacone wizualizacjami. Spotkanie z muzyką Dalekiego Wschodu nie było pierwszym spotkaniem z etnicznym brzmieniem u Beze'a, bo wychowując się w Algierii dorastał w otoczeniu andaluzyjskiej muzyki granej na ślubach i narodzinach. "Ludzie nie mówili na tę muzykę andaluzyska tylko malouf" - tłumaczył we wspomnianym wywiadzie.Mówi, że inspiruje go ta sama żydowsko-arabska andaluzyjska muzyka, która inspirowała Maurice El Medioniego. W jego twórczości można usłyszeć świat, w którym on sam chciał żyć - i chyba wielu podzielało by te pragnienia. Świat, w którym najróżniejsze kultury świata, muzyka tradycji żydowskiej, hinduskiej, muzułmańskiej, sufich, spotyka się w jednym miejscu, koherentnym brzmieniu.

W wieku 66 lat Cheb i Sabbah przegrał z chorobą. Po dwuletniej walce zmarł na raka żołądka. Za wcześnie. Ale być może, dzięki jego muzyce, świat, który pozostawił, stał się odrobinę lepszy.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.