• Od początku
  • Słucham
  • Jesteście wojownikami. Jesteście dzielni. Anoushka Shankar "Land of Gold" [RECENZJA]


Jesteście wojownikami. Jesteście dzielni. Anoushka Shankar "Land of Gold" [RECENZJA]

Nie dalej jak wczoraj pisałam o płycie, którą Tarkan nagrał na czasy niepokoju w Turcji. Dziś słucham nowego albumu Anoushki Shankar i jestem zdumiona jak wielki wpływ sprawy społeczne mają teraz na muzykę. I jak wielu artystów chce dać swój głos. - "Land of Gold" stało się dla mnie sposobem na wyrażenie moich uczuć wobec ostatnich wydarzeń na świecie. W tej muzyce płaczę, bo jestem przeciwna niesprawiedliwości - opowiadała artystka przed premierą płyty.
 
  • Bardziej klasyczne brzmienie od "popowych" płyt Anoushki
  • Uniwersalny przekaz
  • Świetna praca zaproszonych gości

"Ostatnimi wydarzeniami na świecie" jest w tym przypadku kryzys migracyjny. Stąd na przykład otwierający album utwór o wymownym tytule "Boat To Nowhere" skomponowany przez Anoushkę Shankar. Ale są i kompozycje innych autorów, przede wszystkim Manu Delago i Alev Lenz, niemiecko-tureckiej piosenkarki, którą usłyszymy w utworze tytułowym, Matta Robertsona czy Mayi Arulpragasam. Ciekawie brzmi "Jump In (Cross The Line)" z M.I.A., artystką, która już wcześniej mocno zaangażowała się w temat uchodźców. Łagodnie, jak na to, co M.I.A. potrafi zrobić ze swoją muzyką i z głosem. Minimalistycznie i elektronicznie. I krótko, bo utwór trwa niecałe trzy minuty. Wszystko to dowodzi sporemu zróżnicowaniu stylistycznemu, aranżacyjnemu i instrumentalnemu panującemu w nowym materiale Shankar.
 
 
Na "Land of Gold" płacze przede wszystkim sitar. Po albumie z indyjskimi ragami, gdzie partia instrumentu była niezwykle rozległa, skomplikowana, misternie tkana z tysięcy mikrodźwięków, tu sitar snuje się jak ludzki głos. Podobnie jak na poprzednich płytach Anoushki, na przykład "Traces of You", choć w nie aż tak "piosenkowym" wymiarze. Brzmienie jest w dużej mierze klasyczne i akustyczne, chociaż Anoushka jak zwykle nie unika też elektroniki, choćby jungle'owych motywów, typowych dla niektórych momentów jej twórczości i sceny asian underground. Słychać i czuć w tych kompozycjach sporo miejsca na oddech, refleksję. Dość smutną refleksję, to prawda, ale też leit-motiv albumu nie sprzyja innym nastrojom. Choć Anoushka i jej współpracownicy pracujący nad "Land of Gold" nie poprzestają na gorzkich wnioskach, jest w tej muzyce także miejsce na nadzieję. Alev Lenz śpiewa: "Znajdź dobre serce / Niech odpoczną twoje stopy i dusza / Niech twoje dobre serce / Znajdzie złotą ziemię (...) Jesteś dzielny, popatrz na mnie i idź dalej, wszystko jest dobrze, kocham cię (...) powiedz im, że przeszłam twoją drogę". 
Piękna i wzruszająca płyta, w której otuchę mogą znaleźć nie tylko ci, którzy narażają życie i zdrowie uciekając w nadziei na lepsze życie. Nie tylko uchodźcy, nad którymi pochyla się Anoushka Shankar. Jej muzyka, ten płaczący sitar i hipnotyzujące mantry, będą towarzyszyć wszystkim szukającym swojego miejsca, rozumianego dosłownie i w przenośni. Wszystkim, którzy się nie poddają w walce o lepsze życie. Jesteście dzielni.
 
Kaśka Paluch
 
ocena: 9/10
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij