Wywiady

Andrzej Marcisz: Do gór trzeba dorosnąć [WYWIAD]

fot. archiwum Andrzeja Marcisza
- Turyści przyjeżdżają do Zakopanego, patrzą w góry i widzą, że tysiące ludzi wychodzi na szczyty. Szkoda tylko, że ci ambitni nie dostrzegają faktu, że część z tych wychodzących ginie - mówi Andrzej Marcisz, czołowa postać polskiego wspinania skalnego w latach 80. i 90. Wielokrotny zwycięzca zawodów wspinaczkowych, w tym zdobywca I miejsca na Międzynarodowych Zawodach na Wroniej Baszcie w 1979 roku czy I miejsca na długiej drodze w nieoficjalnych Mistrzostwach Świata na Krymie w roku 1986. Autor pierwszego przewodnika monograficznego po Mnichu w Tatrach Wysokich. O potędze Tatr, o ich pięknie i grozie, którą budzą opowiada w chwili, gdy na górskich szlakach po raz kolejny ciężko przebić się przez hordy turystów, czasami nie do końca świadomych szczególności miejsca, w którym się znajdują. 

Marcin Kydryński: chciałbym, żeby czytelnik doświadczał zachwytu na krawędzi bólu

marcin kydryński
Emil Cioran mówił, że książkom wagi przydają namiętność i choroba, przyda się też talent twórcy. Marcin Kydryński, dla niektórych przede wszystkim prowadzący „Siestę” w radiowej Trójce, dla innych fotografik, jeszcze innych podróżnik i pisarz, w swojej „Bieli” spełnił wszystkie warunki (choć skromnie ocenę tego trzeciego filaru oddaje czytelnikom). Rozmawiamy o samotności w podróży, powrotach, intensywnym przeżywaniu rzeczywistości. A także, oczywiście, o muzyce.

Monika Mariotti: Na syberyjskim stepie, jak w domu [WYWIAD]

fot. arch. Monika MariottI

Monika Mariotti swoją aktorską karierę zaczynała na deskach teatru WARSawy w spektaklu "Kompleks Portnoya", w którym gra do dziś. Póżniej można ją było zobaczyć w muzycznym monodramie "Moja Nina", w którym nie tylko wcieliła się w postać słynnej wokalistki ale też wykonywała jej piosenki w polskim przekłądzie Katarzyny Groniec. Od kilku lat znana jest telewizyjnych seriali - odgrywane przez nią postaci są zabawne, energiczne i wzbudzają ogromną sympatię widzów. Ci, którzy sobotnie przedpołudnia spędzają z telewizją śniadaniową, od niedawna mogą też podziwiać Monikę Mariotti w nowej roli - podróżniczki prowadzącej program "Słyszałam, że...". I właśnie to ostatnie wcielenie Moniki Mariotti zainteresowało nas najbardziej! Kim jest pogodna i spontaniczna aktorka, która od kilku miesięcy oprowadza nas po Włoszech, Syberii, Estonii? Czy włoskie korzenie miały wpływ na jej charakter i czy Monika jest "prawdziwą podróżniczką"? Z Moniką Mariotti rozmawiała Iśka Marchwica.

Robert Gondek: Trekking pod eskortą [WYWIAD]

fot. Robert Gondek
Robert Gondek od kilku lat zwiedza Afrykę i choć mówi, że kontynent jest zbyt zróżnicowany i niezwykły, żeby go poznać, to dzięki swoim górskim wyprawom zobaczył naprawdę sporo. Od Tanzanii, przez Namibię po Gabon. Z gór o wysokości 1000 mnpm na najwyższe szczyty świata. Jak organizuje się trekking pod obstawą żołnierzy i gdzie żyją najpiękniejsze zwierzęta w Afryce, rozmawiamy z Robertem Gondkiem - realizatorem projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki".
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.