Wywiady

Andrzej Marcisz: Do gór trzeba dorosnąć [WYWIAD]

fot. archiwum Andrzeja Marcisza
- Turyści przyjeżdżają do Zakopanego, patrzą w góry i widzą, że tysiące ludzi wychodzi na szczyty. Szkoda tylko, że ci ambitni nie dostrzegają faktu, że część z tych wychodzących ginie - mówi Andrzej Marcisz, czołowa postać polskiego wspinania skalnego w latach 80. i 90. Wielokrotny zwycięzca zawodów wspinaczkowych, w tym zdobywca I miejsca na Międzynarodowych Zawodach na Wroniej Baszcie w 1979 roku czy I miejsca na długiej drodze w nieoficjalnych Mistrzostwach Świata na Krymie w roku 1986. Autor pierwszego przewodnika monograficznego po Mnichu w Tatrach Wysokich. O potędze Tatr, o ich pięknie i grozie, którą budzą opowiada w chwili, gdy na górskich szlakach po raz kolejny ciężko przebić się przez hordy turystów, czasami nie do końca świadomych szczególności miejsca, w którym się znajdują. 

Marcin Kydryński: chciałbym, żeby czytelnik doświadczał zachwytu na krawędzi bólu

marcin kydryński
Emil Cioran mówił, że książkom wagi przydają namiętność i choroba, przyda się też talent twórcy. Marcin Kydryński, dla niektórych przede wszystkim prowadzący „Siestę” w radiowej Trójce, dla innych fotografik, jeszcze innych podróżnik i pisarz, w swojej „Bieli” spełnił wszystkie warunki (choć skromnie ocenę tego trzeciego filaru oddaje czytelnikom). Rozmawiamy o samotności w podróży, powrotach, intensywnym przeżywaniu rzeczywistości. A także, oczywiście, o muzyce.

Monika Mariotti: Na syberyjskim stepie, jak w domu [WYWIAD]

fot. arch. Monika MariottI

Monika Mariotti swoją aktorską karierę zaczynała na deskach teatru WARSawy w spektaklu "Kompleks Portnoya", w którym gra do dziś. Póżniej można ją było zobaczyć w muzycznym monodramie "Moja Nina", w którym nie tylko wcieliła się w postać słynnej wokalistki ale też wykonywała jej piosenki w polskim przekłądzie Katarzyny Groniec. Od kilku lat znana jest telewizyjnych seriali - odgrywane przez nią postaci są zabawne, energiczne i wzbudzają ogromną sympatię widzów. Ci, którzy sobotnie przedpołudnia spędzają z telewizją śniadaniową, od niedawna mogą też podziwiać Monikę Mariotti w nowej roli - podróżniczki prowadzącej program "Słyszałam, że...". I właśnie to ostatnie wcielenie Moniki Mariotti zainteresowało nas najbardziej! Kim jest pogodna i spontaniczna aktorka, która od kilku miesięcy oprowadza nas po Włoszech, Syberii, Estonii? Czy włoskie korzenie miały wpływ na jej charakter i czy Monika jest "prawdziwą podróżniczką"? Z Moniką Mariotti rozmawiała Iśka Marchwica.

Robert Gondek: Trekking pod eskortą [WYWIAD]

fot. Robert Gondek
Robert Gondek od kilku lat zwiedza Afrykę i choć mówi, że kontynent jest zbyt zróżnicowany i niezwykły, żeby go poznać, to dzięki swoim górskim wyprawom zobaczył naprawdę sporo. Od Tanzanii, przez Namibię po Gabon. Z gór o wysokości 1000 mnpm na najwyższe szczyty świata. Jak organizuje się trekking pod obstawą żołnierzy i gdzie żyją najpiękniejsze zwierzęta w Afryce, rozmawiamy z Robertem Gondkiem - realizatorem projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki".