Barwy Puny

Ekipa "Puna de Atacama 2013" w Etnosystem.pl

W dniach 4 stycznia - 7 lutego 2013 działała na ziemi argentyńskiej polska wyprawa "Puna de Atacama 2013 - 7 x 6000 m" w składzie Jacek Sidlarewicz (kierownik), Wojciech Lewandowski, Iwona Szumacher, Andrzej Piątek, Tomasz Kosicki, Dominik Ziembowicz, Mateusz Gątkowski i Rafał Pięta. Wyprawa odbywała się w 76 rocznicę aktywności alpinistycznej i naukowej II Polskiej Wyprawy Andyjskiej 1936/37 w rejonie Puna de Atacama.

Akcja górska prowadzona była w południowej części Puna de Atacama w dniach od 7 stycznia do 2 lutego. W pierwszych dwóch tygodniach warunki pogodowe były wyjątkowe jak na ten region w sezonie letnim – codzienne burze i silne opady śniegu. Później brak było już większego zachmurzenia, ale wiał za to silny wiatr.

Osiągnięcia wyprawy to:
1) wejście na Volcan del Viento (6028 m n.p.m.) – 13 stycznia: Jacek Sidlarewicz i Tomasz Kosicki,
2) wejście na Cerro Medusa (6120 m n.p.m.) – 13 stycznia: Wojciech Lewandowski, Iwona Szumacher, Andrzej Piątek, Dominik Ziembowicz, Mateusz Gątkowski i Rafał Pięta,
3) wejście na Nevado Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) – 17 stycznia: Andrzej Piątek, Dominik Ziembowicz, Mateusz Gątkowski i Rafał Pięta,
4) wejście na Nevado Tres Cruces Sur (6748 m n.p.m. - drogą lodowcem południowym) – 27 stycznia: Jacek Sidlarewicz, Andrzej Piątek, Mateusz Gątkowski, Dominik Ziembowicz i Wojciech Lewandowski,
5) wejście na Monte Pissis (6795 m n.p.m.) – 1 lutego: Jacek Sidlarewicz, Iwona Szumacher, Rafał Pięta, Dominik Ziembowicz i Tomasz Kosicki.

Ponadto w trakcie wyprawy eksplorowano i dokumentowano obszary Puny w niewielkim stopniu dotychczas zbadane.

Zespół w składzie Jacek Sidlarewicz, Wojciech Lewandowski i Tomasz Kosicki eksplorował drogę od jeziora Laguna Negra do przełęczy Paso Fraile, poprzez wulkany Volcano Negro i Volcano Rojo Napotkanemu niewielkiemu jezioru nadał nazwę „Ojo de Puna” (27º07’34”S, 68º27’11”W). Zespół ten podjął także próbę wejścia na Nevado de Incahuasi (6621 m n.p.m.) z przełęczy Paso Fraile. Burza śnieżna była powodem przerwania piętnastogodzinnej akcji górskiej na wysokości 6450 m n.p.m.

Wyprawę należy uznać za udaną. Akcja górska nie została przeprowadzona jedynie na Cerro Cazadero (Walther Penck) o wys. 6659 m n.p.m. ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i ograniczenia czasowe. Należy podkreślić, że każdy z uczestników wszedł na co najmniej 2 szczyty sześciotysięczne. Ponadto uczestnicy wyprawy propagowali osiągnięcia Polaków w tej części Andów oraz zebrali bogatą dokumentację fotograficzną Puna de Atacama.

Tekst i zdjęcia: kierownik wyprawy - Jacek Sidlarewicz

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij