Jak było w Żorach...

Pin It

festiwal opinie

Moc wydarzeń, wrażeń, kolorów i dźwięków towarzyszyło tegorocznej edycji Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki OPINIE, który trwał od 9 do 13 października 2013. Krajem przewodnim była Australia, ale w ciągu pięciu dni można było odbyć podróż dookoła świata nie ruszając się z miejsca.

W kilkunastu warsztatach od środy do piątku wzięło udział kilkaset dzieciaków z żorskich szkół i przedszkoli. Dzieciaki miały okazję poznać ciekawostki dotyczące Australii, Aborygenów, ale także Meksyku, Gwatemali, stereotypów i technik teatralnych. Warsztaty były prowadzone przez etnologów, archeologów, antropologów, psychologów i artystów. Wykonane przez nie prace stanowiły element wystawy międzykulturowej w Miejskim Ośrodku Kultury.

Aromatyczne warsztaty w herbaciarni okazały się wspaniałą okazją do posmakowania herbat świata. Weekendowe warsztaty rękodzieła pozwoliły odkryć wspaniałe talenty. Z kolei magiczne warsztaty gry na didgeridoo były prawdziwą frajdą dla młodszych i starszych.

Do Żor zawitali najznakomitsi podróżnicy obecnych czasów, którzy przemierzyli najbardziej odległe wyspy Pacyfiku, bezdroża Namibii, indyjskie Himalaje i australijski interior. Wśród festiwalowych gwiazd znaleźli się: Marek Tomalik, Anna i Krzysztof Kobusowie, Katarzyna Mazurkiewicz, Gosia i Marcin Złomscy, Agnieszka Doberschuetz, Agnieszka i Mateusz Waligórowie, a także wydobywający aborygeńskie dźwięki z didgeridoo Paweł Podsiadło.

Festiwalowi towarzyszyły Jarmarki Kontynentów, na których można było podziwiać, a także zakupić wyroby rękodzielnicze, w tym m.in. oryginalną biżuterię etniczną z Meksyku, Gwatemali i Kolumbii, ceramikę, torebki, ubrania, ukulele, ale także przewodniki, mapy oraz książki o tematyce podróżniczej, a nawet wycieczkę zagraniczną.

W trakcie festiwalu można było obejrzeć też wystawę fotograficzną o Australii. W ramach festiwalu odbył się też konkurs geograficzny dla gimnazjalistów „O Australii – Opinie gimnazjalistów”, który cieszył się niesamowitym powodzeniem i zapewne odbędą się jego kolejne edycje.

W trakcie festiwalu odbyło się też wiele konkursów dla uważnych słuchaczy, którzy otrzymali książki, zestawy herbat, sprzęt sportowy, a także nagrodę główną: weekendową wycieczkę na Jarmark Bożonarodzeniowy do jednej ze stolic europejskich.

Organizatorem II Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki było Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA (www.maloka.org.pl) przy współudziale Miejskiego Ośrodka Kultury i Muzeum Miejskiego w Żorach. Festiwal współfinansowany był ze środków budżetu Miasta Żory.

tekst i zdjęcia: materiały organizatorów

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.