Wszystkie drogi prowadzą do Gryfina - 6. Włóczykij

Spis treści

I przybył w końcu. Zmęczony, zziębnięty, zgłodniały. Rozbił swój namiocik tam gdzie zawsze, gdzie co roku. Wieczorami przy ognisku, pykając fajeczkę, będzie opowiadał historie ze swych podróży. A ma mnóstwo do opowiedzenia. Rozpoczął się 6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij".

Inauguracja VI Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" w Gryfinie

Zobacz relację z całego festiwalu - VI Włóczykij dzień po dniu

Już od godziny 18:00 sala widowiskowa Gryfińskiego Domu Kultury zapełniała się zaproszonymi gośćmi, widzami i tymi szczęśliwcami, którym udało się zakupić karnet. Tradycyjnie już przybyłych przywitała Dyrektor Domu Kultury - Maria Zalewska, oraz inicjator całego wydarzenia - Przemek Lewandowski. Po tej krótkiej uroczystości otwarcia, pierwszy prelegent tegorocznego festiwalu - Olek Doba - zaczął swoją opowieść.

Aleksander Doba jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Atlantyk bez pomocy z zewnątrz. Olek opowiedział o żmudnej i wyczerpującej 99-dniowej podróży przez Ocean, towarzyszącej mu podczas wiosłowania faunie, problemach ze sprzętem, walką z warunkami atmosferycznymi. Widzowie dowiedzieli się też krótko o całym procesie przygotowania kajaka i planach na przyszłość podróżnika.

W przerwie między kolejną prezentacją, organizatorzy festiwalu zaprosili widzów na degustację potraw kuchni ukraińskiej, przygotowaną przez szczecińską restaurację Ukraineczka. Można było zasmakować tradycyjnego ukraińskiego barszczu, salo (chleb z ogórkiem i słoniną), sałatek. Nie mogło również zabraknąć przepysznych śledzików i wareników (pierogi). Dla tych co lubią słodkości przygotowano ciasto z blinów na słodko. Można było również zakupić ukraińskie piwa.

Drugim i ostatnim tego dnia prelegentem był Mieczysław "Hajer" Bieniek. Aż do momentu wypadku pracował jako górnik w kopalni Wieczorek w Katowicach. Po wypadku znalazł inny cel w życiu - podróże. Hajer opowiedział o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe do Indii, kompletnie bez znajomości języka, gdzie koczował bez pieniędzy na dworcach. Potem o podróży do Dalajlamy przez Ukrainę, Kazachstan, Afganistan, Pakistan i o wielu
niesamowitych przygodach z tego wyjazdu. Zaciągając śląskim akcentem, w mig wciągnął widzów w swoje historie.

Przed nami jeszcze kilkanaście dni festiwalu, wypełnionych po brzegi opowieściami z niemal wszystkich zakątków świata, podróżami po regionie, koncertami i pokazami filmów fabularnych. Program festiwalu znajduje się na stronie www.wloczykij.com.

Tekst i foto: Sebastian Rożko

Zobacz relację z całego festiwalu - VI Włóczykij dzień po dniu

Więcej festiwalu na stornie patronackiej Etnosystem.pl.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij