V Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Spis treści

Pin It

Relacja z V Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij".

Inauguracja Festiwal "Włóczykij" 24 lutego 2011

W czwartkowy wieczór, na wypełnionej do ostatniego wolnego miejsca sali Gryfińskiego Domu Kultury, rozpoczął się 5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij".

Przybyłych gości, widzów, a przede wszystkim podróżników, przywitała Dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury - Maria Zalewska. Głos zabrał również Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino - Henryk Piłat, wyrażając radość, że festiwal z roku na rok rozwija się i przyciąga coraz większą liczbę osób oraz że przez te kilka dni w roku to cały świat przyjeżdża do Gryfina. Na końcu organizator Włóczykija - Przemek Lewandowski, krótko opowiedział o tegorocznej, jubileuszowej, piątej edycji oraz podziękował tym wszystkim, którzy pomagali przy organizacji.

Prezentacją, która rozpoczęła tegoroczny festiwal, była opowieścią o wędrówce z serca Syberii do indyjskiej Kalkuty. Swego rodzaju hołd złożony przez Bartosza Malinowskiego, Tomasza Grzywaczewskiego, Filipa Drożdża dla wielkiej polskiej postaci żołnierza Witolda Glińskiego, który w 1941 roku zbiegł z sowieckiego łagru. Podczas 6 miesięcznej wyprawy przebyli blisko 8 tys. kilometrów podążając jego śladem.

Potrawy kuchni francuskiej przygotowała restauracja Konditorei Schaepe UBCatering ze Schwedt. Właścicielem jest Frank Schaepe. Przybyli mogli skosztować między innymi:
- małże pieczone
- ślimaki z serem i grzybami
- bagietkę z salami francuskim
- bagietkę z masłem
- zupę cebulową (jedna ze sztandarowych we Francji)
- ziemniaki na maśle z rozmarynem
- medaliony z piersi kurczaka z pomidorem
- warzywa gotowane zawinięte w trawę cytrynową
- crepes suzette - naleśniki na słodko.
Do tego białe i czerwone wino.

Przed degustacją, dwa utwory z repertuaru Edith Piaf ("La vie en rose", "L'accordeoniste") a capella zaśpiewała Claire Varga, aktorka z teatru Uckermarkische Buhnen w Schwedt, z pochodzenia Francuzka.

Na koniec tego dnia puszczony został film "Koło Czasu". Był to pierwszy pokaz z włóczykijowego cyklu "Werner Herzog - wizjoner dokumentu".

Zobacz, jak było podczas pierwszego weekendu z Włóczykijem.

fot. Włóczykij

Tomasz Grzywaczewski odpowiada na pytania widzów po prezentacji 'Długi marsz'

 

fot. Włóczykij

Przed degustacją zaśpiewała Claire Varga

 

fot. Włóczykij

Degustacja potraw kuchni francuskiej

Fot. i txt.: Sebastian Rożko

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.