Spis treści

Pin It

Beskid Niski uważany jest za jeden z najbardziej „dzikich” regionów beskidzkich w Polsce. Biorąc pod uwagę trudności, z jakimi zmierzy się zdobywca Korony Gór Polski wchodząc na kiepsko oznakowaną trasę na Lackową (997 mnpm), najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Beskid Niski położony jest między przełęczami Tylicką na zachodzie (tu znajduje się Lackowa), a Łupkowską na wschodzie. Pasmo dzieli się na kilka mniejszych, wśród których najbardziej popularnymi i chętnie odwiedzanymi są Pasmo Magurskie i Beskid Gorlicki. Ze względu na rozciągnięcie od Beskidu Sądeckiego po Bieszczady jest to jedno z najbardziej zróżnicowanych widokowo pasm beskidzkich w Polsce.

Poznaj kulturę Łemków - mieszkańców Beskidu Niskiego

Zielonym szlakiem na Lackową

Na Lackową (997 mnpm), położoną w zachodniej części Beskidu Niskiego, można dostać się z dwóch stron: od zachodu, od strony Tylicza, lub od wschodu, od strony Wysowej-Zdrój. W obydwu wypadkach wycieczka będzie prowadzić granicą polsko-słowacką, a więc obok oznaczeń szlaku zielonego pomocne będą biało-czerwone słupki graniczne. Na zielony szlak od strony Tylicza natkniemy się  idąc z Izb początkowo trasą rowerowo-konną (niebieskie oznakowania) w kierunku na Tylicz lub przy drodze 75, między Mochnaczką Niżną a Tyliczem. Druga opcja zdecydowanie wydłuży wędrówkę na szczyt o kilka kilometrów i poprowadzi nas przez kolejne szczyty: Dzielec i Czertem (obydwa 792 mnpm).

Wycieczkę na Lackową warto rozpocząć w Izbach. Do miejscowości wybitnie nastawionej na turystów konnych docieramy ułożoną z betonowych bali ok. 5km drogą. Podróżnicy samochodowi w okolicach Mochanczki Niżnej powinni spotęgować czujność – zjazd na Izby nie jest oznakowany, wskazuje na niego informacja o stadninie konnej w Izbach. Po skręcie w lewo z drogi 75 przez kilkanaście minut będziemy wlec się wyboistą drogą, która w czasie deszczy i śniegów może nie być dostępna dla wszystkich nie-terenowych samochodów.

fot. KP

Na szlaku na Lackową

W Izbach, za radą miejscowych kierujemy się na niebieski szlak rowerowo-konny – szeroką, ubitą drogę, z której po lewej widać doskonale samotną górującą Lackową. Kierując się na Tylicz po kilkunastu minutach dotrzemy do rozwidlenia dróg – Przełęczy Beskid. Mając za sobą Izby, w lewo widzimy dalej szeroką ubitą drogę, w prawo natomiast odbija niebieski szlak rowerow-konny na Tylicz. Chcąc wejść na Lackową musimy wybrać zarośniętą, wąziutką ścieżkę w las, nie do końca widoczną na pierwszy rzut oka. Po przejściu kilku metrów sokolim wzrokiem dostrzeżemy pierwsze oznakowania zielonego szlaku oraz wyłaniające się z leśnej gęstwiny czerwone łebki słupków granicznych.

Teraz kilka słów dla tych, którzy nie lubią gubić się w lesie i którzy chcą zdobyć pozornie niską i łatwą Lackową w czasie maksymalnym 1h-1,5h. Słupkiem granicznym NIE są słupki białe z czarnym paskiem, które też zauważymy na Przełęczy i które będą nas kusić po drodze na szczyt. Z kolei oznakowaniem szlaku NIE są kolorowe kropki na drzewach czy widoczne w lesie patyki z czerwonymi końcami. Warto też pamiętać, że podążanie „wzdłuż granicy” to podążanie dość dobrze widoczną ścieżką, tzw. przecinką leśną, od słupka do słupka.

Druga ważna informacja to liczne drogi odbijające od głównego szlaku, najpierw niebieskiego – konnego, później zielonego. Nie dajcie się zwieść! Szerokie, wyżłobione koryta to drogi stworzone przez miejscowych, służące do pracy w lesie oraz do rajdów konnych. Chwila nieuwagi, chęć skrócenia trasy i spotkacie się oko w ko z łosiem – nie polecam :).

fot. KP

Tablica na Przełęczy Beskid, a nad nią...

fot. KP

... wyblakła wskazówka kierunku szlaku!

fot. KP

Słupek graniczny i oznaczenie zielonego szlaku na Przełęczy Beskid,
na środku - oznaczenie niebieskiej trasy rowerowo-konnej

Kiedy znajdziemy zielony szlak wycieczka będzie już tylko mozolnym, pod koniec dość męczącym marszem w górę. Początkowo marsz będzie łatwy, w połowie drogi na szczyt szlak zacznie gwałtownie piąć się w górę – przydadzą się wolne ręce i dobre buty, jako że ścieżka jest kamienista i błotnista zarazem i nietrudno o zjechanie kilku metrów na „łysych podeszwach”. Nachylenie niektórych fragmentów podejścia na szczyt Lackowej przekraczają 30 stopni, tak że chociaż podejście od rozwidlenia dróg na szczyt nie powinno nam zająć więcej niż godzinę, to jest to miejscami iście „tatrzańska” godzina.

Szczyt Lackowej niestety nie dostarczy nam żadnych wrażeń – kiedy już złapiemy oddech i otrzepiemy się z błota, którego na pewno nazbieraliśmy po drodze sporo, zobaczymy błotnisto-kamienisty plac otoczony ze wszystkich stron drzewami.

Z Lackowej, przez Przełęcz Pułaskiego możemy przejść na Ostry Wierch (938 mnpm), do którego prowadzi żółty szlak, a dalej do Wysowej-Zdrój, do której zejdziemy zielonym szlakiem. Ci, którzy wrócą po swoich śladach, docenią widok na Beskidy, który po kilku godzinach w lesie wyda się jeszcze ciekawszy i kojący – w oddali z Izb będzie się wiła biała nitka wyboistej drogi do Mochnaczki.

Ekipa Szlakiem Polskich Szczytów na szczycie Lackowej

Czas przejścia od Izb na Lackową, przez Przełęcz Beskid: ok. 1,5 h; Całość wycieczki z postojami: ok. 3-3,5 h.

Txt. Jadwiga Marchwica
Fot. Katarzyna Paluch

Poznaj kulturę Łemków - mieszkańców Beskidu Niskiego

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.