Najstarsze polskie góry

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzystkich, Łysica (612 m.n.p.m.), zwana też Górą Świętej Katarzyny to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych gór na szlaku polskich szczytów.

Święta Katarzyna, czyli Kaśka - jak ponoć tambylcy ją nazywają - to mała miejscowość oddalona od Kielc o niecałe 20 kilometrów, dlatego jest idealną bazą wypadową dla wszystkich spragnionych oddechu od zakorkowanego miasta, miłośników pieszych wycieczek i rowerowych, bo tras dla jednośladów w tamtym rejonie nie brakuje. Po drodze z południa kraju - czyli np. z Krakowa - można zahaczyć o Chęciny i tamtejszy zamek oraz Tokarnię, w której znajduje się Skansen-Muzeum Wsi Kieleckiej.

Klasztor Bernardynek Łysica
Klasztor bernardynek

Łysica Święta Katarzyna
Zjazd ze Świętej Katarzyny na Łysicę

Łysica
Brama do Puszczy Jodłowej

Na wyjście na szczyt Łysicy spod Klasztoru Bernardynek w miejscowości Święta Katarzyna musimy przeznaczyć ok. 40 minut - tyle czasu zajął nam szybki spacer plus masa przystanków na robienie zdjęć. Dlatego też, jeśli mamy ochotę na dłuższy pobyt w Górach Świętokrzyskich polecam zdecydowanie spacer w dalsze partie czerwonego szlaku, np. na Skałkę Agaty (611 m.n.p.m.) i dalej, do Księżej Skały (547 m.n.p.m. - mijamy ją, czerwony szlak nie wchodzi na skałę), sławnej Łysej Góry (595). W tej sposób czerwony szlak obiega całe Łysogóry i Puszczę Jodłową, i załatwia nam wycieczkę na cały dzień.

Jeśli jednak zostawiamy samochód w Świętej Katarzynie, nie ma wyjścia - trzeba wrócić tą samą drogą, zaliczając np. połowę szlaku.

Trudno powiedzieć, jak jest w środku lata i szczycie sezonu turystycznego, my - odwiedzając Łysicę w połowie maja - nie miałyśmy problemu z zaparkowaniem w miejscowości, w okolicy małego sklepiku spożywczo-pamiątkarskiego, w którym ceną parkingu był jakikolwiek zakup. Bardzo udany układ :) Poniżej sklepiku mignął nam znak parkingu, zatem chyba większych problemów z zostawieniem auta nie będziemy mieć - pod warunkiem, że w Świętej Katarzynie zjawimy się odpowiednio wcześnie.

Szlak na Łysicę i jego magiczne tajemnice