Góry Świętokrzyskie: Łysica | Etnosystem.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Najstarsze polskie góry

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzystkich, Łysica (612 m.n.p.m.), zwana też Górą Świętej Katarzyny to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych gór na szlaku polskich szczytów.

Święta Katarzyna, czyli Kaśka - jak ponoć tambylcy ją nazywają - to mała miejscowość oddalona od Kielc o niecałe 20 kilometrów, dlatego jest idealną bazą wypadową dla wszystkich spragnionych oddechu od zakorkowanego miasta, miłośników pieszych wycieczek i rowerowych, bo tras dla jednośladów w tamtym rejonie nie brakuje. Po drodze z południa kraju - czyli np. z Krakowa - można zahaczyć o Chęciny i tamtejszy zamek oraz Tokarnię, w której znajduje się Skansen-Muzeum Wsi Kieleckiej.

Klasztor Bernardynek Łysica
Klasztor bernardynek

Łysica Święta Katarzyna
Zjazd ze Świętej Katarzyny na Łysicę

Łysica
Brama do Puszczy Jodłowej

Na wyjście na szczyt Łysicy spod Klasztoru Bernardynek w miejscowości Święta Katarzyna musimy przeznaczyć ok. 40 minut - tyle czasu zajął nam szybki spacer plus masa przystanków na robienie zdjęć. Dlatego też, jeśli mamy ochotę na dłuższy pobyt w Górach Świętokrzyskich polecam zdecydowanie spacer w dalsze partie czerwonego szlaku, np. na Skałkę Agaty (611 m.n.p.m.) i dalej, do Księżej Skały (547 m.n.p.m. - mijamy ją, czerwony szlak nie wchodzi na skałę), sławnej Łysej Góry (595). W tej sposób czerwony szlak obiega całe Łysogóry i Puszczę Jodłową, i załatwia nam wycieczkę na cały dzień.

Jeśli jednak zostawiamy samochód w Świętej Katarzynie, nie ma wyjścia - trzeba wrócić tą samą drogą, zaliczając np. połowę szlaku.

Trudno powiedzieć, jak jest w środku lata i szczycie sezonu turystycznego, my - odwiedzając Łysicę w połowie maja - nie miałyśmy problemu z zaparkowaniem w miejscowości, w okolicy małego sklepiku spożywczo-pamiątkarskiego, w którym ceną parkingu był jakikolwiek zakup. Bardzo udany układ :) Poniżej sklepiku mignął nam znak parkingu, zatem chyba większych problemów z zostawieniem auta nie będziemy mieć - pod warunkiem, że w Świętej Katarzynie zjawimy się odpowiednio wcześnie.

Szlak na Łysicę i jego magiczne tajemnice

Skomentuj artykuł

Reklama

szybkie kredyty