Białowieski Park Narodowy jesienią

Fot. R. i M. Kosińscy, Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy jesienią ma szczególny urok. Grądy, czyli lasy liściaste z dominacją dębu, lipy, grabu, które dominują w Parku, jesienią przybierają wspaniałe kolory. Spacer leśną ścieżką w słoneczny dzień to prawdziwa uczta dla oczu i... duszy. 

Kto zatrzymał się w Białowieży, koniecznie powinien wybrać się do "sanktuarium" Parku, czyli dawnego Rezewatu Ścisłego. Tu, za drewnianą bramą, symbolizującą "drzwi do lasu", zobaczymy niepowtarzalny krajobraz różnobarwnego o tej porze roku grądu. 

Białowieski Park Narodowy, fot. R. i M. Kosińscy
Brama do obszaru ochrony ścisłej BPN – symboliczne "drzwi do lasu", fot. R i M. Kosińscy

Zachwycimy się nie tylko malowniczymi drzewami. Naszą uwagę przykuje także świat grzybów – bogactwo ich form, kształtów i kolorów. 

Dla amatorów bardziej aktywnego wypoczynku polecamy odwiedzenie północnej części Parku – Obrębu Ochronnego Hwoźna. Miłośnicy grzybobrania mogą tu spróbować szczęścia w znalezieniu rekordowo wielkich borowików. Pamiętajmy tylko, by omijać obszary objęte ochroną ścisłą, bo zbiór runa jest tu niedozwolony. 

Komu nie straszny pobyt w lesie w nocy, powinien wykorzystać sposobność i udać się na tzw. Kosy Most. Na parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście oraz w Ostoi żubrów "Kosy Most" przed świtem i po zmierzchu można często usłyszeć odgłosy wydawane przez samce jeleni. W ten sposób demonstrują one potencjalnym rywalom swoją siłę i witalność. Nam, słuchaczom dostarczają zaś niepowtarzalnych przeżyć, które na długo pozostaną w pamięci z popytu w Białowieskim Parku Narodowym.

Miłośnikom spacerów przypadnie do gustu wędrówka czerwonym szlakiem "Wokół Uroczyska Głuszec" – kolor czerwony, dł. 5,5 km, bierze początek we wsi Stare Masiewo, prowadzi wokół uroczyska Głuszec – dawnej ostoi głuszców. Przy jego trasie znajdują się m.in. Polana Masiewska ze wsią Stare Masiewo, z charakterystyczną dla tych terenów drewnianą zabudową szeregową; uroczysko Głuszec z występującymi tu borami bagiennymi; pozostałości mielerza do wypalania węgla drzewnego; ekspozycja leśnej kolejki wąskotorowej.

Od szlaku w okolicy wsi Stare Masiewo odchodzi ścieżka oznakowana kolorem czarnym, prowadząca do ostoi żubrów "Czoło" i cmentarza ewangelickiego (odl. 2 km). 

Amatorom wycieczek rowerowych szczególnie polecamy start z miejscowości Narewka zielonym szlakiem rowerowym (pętla o dł. 36 km). Szlak na odcinku 12 km prowadzi przez teren Parku, ukazując najciekawsze miejsca tej części Parku oraz różne typy lasu porastające Obręb Ochronny Hwoźna. 

Białowieski Park Narodowy, fot. Anna Giersiamiuk 
Turyści na zielonym szlaku rowerowym na terenie OO Hwoźna, fot. Anna Gierasimiuk

 Białowieski Park Narodowy, fot. Archiwum BPN
Turyści na szlaku rowerowym w OO Hwoźna, fot. Archiwum BPN

Od szlaku, tuż przy Kosym Moście, odchodzi ścieżka do ostoi żubrów (od 1. 200 m). Po drodze uroczysko Wilczy Szlak z dobrze zachowanym układem siedlisk. Nazwa uroczyska sugeruje nam, że ten obszar upodobały sobie wilki, więc jest nadzieja na zobaczenie tego pięknego, dużego drapieżnika. Na trasie znajdują się m.in.: uroczysko Głuszec z występującymi tu borami bagiennymi; ekspozycja leśnej kolejki wąskotorowej; ogromny głaz narzutowy, leśna osada Zamosze

 Białowieski Park Narodowy, fot. Anna Giersiamiuk
Turyści przy mini-skansenie kolejki leśnej na OO Hwoźna, fot. Anna Gierasimiuk

Powrót drogą asfaltową poza granicami Parku, ale przez bardzo malownicze puszczańskie wioski, z charakterystyczną drewnianą architekturą oraz pięknymi przydrożnymi krzyżami stojącymi na rozstaju dróg. Między wioskami mijać będziemy urokliwe łąki, a na nich drewniane brogi z sianem. 

Turyści indywidualni mogą poruszać się po szlakach Obrębu Ochronnego Hwoźna bez przewodnika. Grupy zorganizowane liczące powyżej 10 osób muszą mieć licencjonowanego przez BPN przewodnika. 

Obręb Ochronny Hwoźna, położony w północnej część Parku, jest oddalony około 21 km od Białowieży i około 5 km od Narewki. Prowadzą do niego trzy główne drogi:
- od strony miejscowości Narewka – dojście lub dojazd Drogą Narewkowską do dawnej składnicy drewna 1 km, przed mostem na rzece Narewka, tzw. Kosym Mostem,
- od strony osady Zamosze, 1 km od wsi Stare Masiewo,
- od strony wsi Stare Masiewo.

Przy każdym z tych miejsc jest miejsce parkingowe, wiata i tablica informacyjna z mapą.

Gdy podczas jesiennego pobytu w Puszczy Białowieskiej zdarzy się nam bardzo deszczowy dzień, gdy nie mamy ochoty na spacer po lecie, warto wybrać się wówczas do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN. Muzeum w ciekawy sposób przybliży nam przyrodę i historię Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekową działalność człowieka na tym terenie. Eksponowane są w nim najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne: grąd, ols, łęg, bór, borealna świerczyna bagienna. Zaprezentowane jest życie podziemne w lesie, bezkręgowce, ssaki kopytne i drapieżne oraz ptaki. Pozostałe dioramy przybliżają świat zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym, fazy rozkładu drewna i bogactwo grzybów. 

W części historycznej zapoznamy się z pracą bartnika, sianożęciami, przerobem drewna na terpentynę i węgiel drzewny oraz funkcjami wąskotorowych kolejek leśnych. Ukształtowanie podłogi, przyciemnione światła, efekty dnia i nocy, odgłosy Puszczy sprawią, że poczujemy się, jak w środku lasu. 

Muzeum jest w pełni otwarte na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Czynne jest: w sezonie (od połowy kwietnia do połowy października) – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00–16.30, a w niedzielę do 17.00; poza sezonem – od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00–16.00. 

Gdzie zatrzymać się na nocleg?

Białowieski Park Narodowy oferuje bardzo dobrą bazę noclegową, standardem odpowiadającą hotelowi dwugwiazdkowemu. Pokoje Gościnne BPN znajdują się w Białowieży, w centrum zabytkowego Parku Pałacowego. Ich położenie gwarantuje Gościom spokój i komfortowy wypoczynek w bliskim sąsiedztwie bogatej przyrody. Lokalizacja ta sprawia, że obiekt jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania Parku i wędrówek szlakami turystycznymi Puszczy Białowieskiej. 

 Białowieski Park Narodowy, fot. R. i M. Kosińscy
Atrakcyjne położenie Pokoi Gościnnych BPN, fot. R. i M. Kosińscy

W obiekcie znajdują się 44 pokoje, w których może zamieszkać 107 osób. Są to pokoje jedno, dwu i trzyosobowe. Wszystkie pokoje mają łazienki, wyposażone są w telefon i radio, w części z nich są telewizory. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

tekst: Anna Giersiamiuk
foto: Anna Giersiamiuk, R. i M. Kosińscy

Szczególne podziękowania dla p. Any Giersiamiuk ze przesłanie materiału!

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij