Joga w celi śmierci, szkole i na pustyni. Podróż Haskella po zdrowie.

Pin It
Od plemienia Masajów w Kenii przez ośrodki dla kobiet chorych na AIDS po cele śmierci w kalifornijskim więzieniu. Stéphane Haskell wyrusza w osobistą, dokumentalną podróż po świecie jogi. Obiecał to sobie, bo sam poznał jogę, gdy ciężko zachorował. Pełne cierpienia - chronicznego bólu - doświadczenie sprawiło, że zaczął praktykować, pogłębiając wiedzę i chciał złożyć hołd tym, którzy uratowali jego zdrowie oraz sprawili, że znów cieszy się życiem. Historię opisał w swoim nowym filmie "Powitanie słońca".

Dzięki tej podróży poznajemy jogę, która łączy - nie dzieli. Widzimy, że mogą ćwiczyć wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania, sytuację materialną, wiek czy wyznanie. W filmie ćwiczą wszyscy: dzieci ze slumsów, Masajowie, ortodoksyjni Żydzi, Arabowie, dzieci w europejskich szkołach, młodzież, seniorzy, ludzie zdrowi i ciężko chorzy Mało tego, jednym z nauczycieli jest człowiek od sześćdziesięciu lat chorujący na stwardnienie rozsiane. Praktykują więźniowie, więźniarki, biali, czarni - nie ma tu żadnych podziałów, jest niezwykle zróżnicowana globalna społeczność, która spotyka się w jednym celu: poznać lepiej siebie i być lepszym dla innych.Autor pokazuje jak dobroczynny wpływ ma praktyka na ludzkie życie, zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak joga pomaga wyjść dzieciom z traum i jak minimalizuje rozwój poważnych chorób. To autentyczni ludzie, szczere historie, opowiadane przez praktykujących w miejscach, gdzie zamiast kolorowych korkowych mat są gołe podłogi, gdzie powietrze drga od pustynnej temperatury.

Dokument Haskella jest bardzo ważny i potrzebny, teraz. Chociażby dlatego, że w dobie komercjalizacji jogi i - jak mówi krótko sam autor, „kultu ciała” - pokazuje, czym jest jej prawdziwe piękno, źródło i esencja. A łatwo ich świadomość zagubić gdzieś po drodze, między wymyślnymi akcesoriami i horrendalnymi kwotami za szkolenia czy jakiegoś wyścigu po dyplomy. Haskell, a zwłaszcza jego bohaterowie przypominają: jogę może praktykować każdy, a zasobność jego portfela czy sytuacja społeczna nie ma żadnego znaczenia. Przede wszystkim jednak opowiada o tym jakie dobro dzieje się, gdy ludzie praktykują i medytują. Kiedy uczą się komunikować z samymi sobą, by lepiej móc porozumieć się z innymi. Dziś, w czasach ekstremalnych podziałów społecznych, wydaje się to niemal niezbędne.Film będzie mieć polską premierę na festiwalu Wiosna Filmów w środę, 3 czerwca. o godzinie 20:00. Film będzie można obejrzeć na platformie kin studyjnych mojekino.pl

Magdalena Łukasiak

Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Stéphane Haskelll
Producenci: Francja 
Gatunek: Dokument
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 90 minut
Tytuł oryginalny: „Debout”

Stéphane Haskell – ceniony francuski fotoreporter i pisarz. Po dwunastu latach pracy w paryskiej agencji fotograficznej Sipa Press zainteresował się filmem, co skłoniło go do pierwszych dokumentalnych prób. Największy sukces przyniósł mu dokument z 2016 roku „Breathe”, traktujący o chorobie reżysera i leczeniu poprzez jogę. Rozwinięciem i pogłębieniem tego tematu była książka, którą Haskell wydał niedługo po zrealizowaniu filmu. Przekonuje, że joga uratowała mu życie.

fot. Septième Factory/ World in Progress Films/ Flair films/ Aurora Films
Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.