Gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie. Azam Ali "Phantoms" [RECENZJA]

Kiedy Azam Ali w swoich mediach społecznościowych poinformowała, że jej najnowszy album - napisany, zagrany i wyprodukowany przez nią samą - niemal uderzył w szczyt listy przebojów Billboard, nie kryłam swojego zaskoczenia. Nieczęsto bowiem artyści z kręgu worldbeat, szczególnie ci pozbawieni potężnego zaplecza promocyjnego, mogą się cieszyć taką popularnością. Azam Ali zdała się jednak znaleźć przepis na złoto: sięgnęła po rozwiązania z topowych synthpopowych wykonawców z lat 80-tych, które zastosowała do swojej rozpoznawalnej na całym świecie stylistyki. Hipnotyzujący wokal unoszący się nad elektroniczną mgłą, poprzetykaną w kilku miejscach elementami tradycyjnej muzyki Bliskiego Wschodu, miejsca pochodzenia artystki.

To płyta zachwycająca, ale potrzebująca czasu. Przykładowo, pierwsze dwie kompozycje, „Hope” i tytułowy „Phantoms” nie wyróżniły się dla mnie niczym szczególnym. Ot, kolejna płyta Azam Ali. Coś wyraźnie zmienia się w „The Blue”, może odważniejsze wejście w brzmienia sprzed dekad, wyraźny taneczny bit, krystaliczna produkcja i te wschodnie wstawki - gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie, mogłoby to brzmieć podobnie. Gdzie indziej Azam posiłkuje się jeszcze brzmieniem kameralnego zespołu smyczkowego, kompozycje z niemal minimalistycznych rozrastają się do wielkich, przepełnionych dramaturgią rozmiarów.

Azam Ali płynnie lawiruje między światami stylistycznymi, między epokami i muzycznymi rejonami geograficznymi. O tym też miał być z założenia album „Phantoms”. „To płyta o tym, jak rozwijamy nasze wielowymiarowe osobowości, w wielowymiarowym wszechświecie” - mówiła artystka w rozmowie z PopMatters. 

Kiedy wysłuchamy jej w całości, pozwolimy sobie zagłębić się w jej wielowątkową filozofię i ideę, poczujemy jak muzyka Ali wciąga, hipnotyzuje i kompletnie nas - w dobrym rozumieniu tego słowa - osacza.Kaśka Paluch

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij