Etyczna i etniczna - marka modowa z ubraniami z Peru

Troje studentów zakłada sklep internetowy,
w którym zamierza sprzedawać produkty z wełny alpaki z unikatowymi peruwiańskimi wzorami.
Zbierają pieniądze na rozwinięcie działalności, która opiera się na etycznych zasadach prowadzenia biznesu.

W okolicy Cuzco w Peru, niedaleko Machu Picchu, można znaleźć niewielkie społeczności żyjące głównie z wyrobu tradycyjnej odzieży z wełny alpaki. Ze względu na właściwości tego materiału, który jest wyjątkowo ciepły i wytrzymały, są to przede wszystkim produkty na zimę – szaliki, swetry, czapki czy narzuty. Mali producenci szyją swoje wyroby ręcznie bądź na małych maszynach dziewiarskich i cały proces wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku ubrań, które większość z nas nosi na co dzień.
Produkty można aktualnie kupić w ramach wsparcia projektu na portalu Polakpotrafi.pl - akcja crowdfoundingowa ethical MANO odbywa się tu: www.polakpotrafi.pl/projekt/ethical-mano.

Zbiórka funduszy ma pomóc otworzyć pełnoprawny sklep internetowy i zamówić większą liczbę produktów.

Założyciele ethical MANO chcą zwrócić uwagę na to, w jak ciężkich warunkach pracują osoby szyjące ubrania dla największych globalnych marek. Przykładem dobrze opisującym ten problem jest zawalenie się fabryki Rana Plaza w Bangladeszu w 2013 roku, w którym zginęło ponad 1000 osób.

"Uważamy, że w obliczu takich tragedii warto interesować się tym, jak powstały nasze ubrania" – mówią Oliwia Lewandowska, Karolina Smakosz i Bartosz Lada. Ich pomysł opiera się na unikaniu wszelkiej maści pośredników i docieraniu bezpośrednio do producentów, dzięki czemu otrzymują oni godziwą zapłatę za swoją pracę, którą mogą wykonywać w warunkach, jakie im odpowiadają, czyli we własnych domach bądź warsztatach.

Dla ethical MANO, obok sprawiedliwego wynagrodzenia producentów, istotne jest także zwrócenie uwagi na to, jak ciekawe i innowacyjne mogą być ubrania wywodzące się z bliżej nieznanych nam kultur. Produkty wykonywane w Peru charakteryzują się innymi połączeniami kolorów i krojami. Marzeniem Oliwii, Karoliny i Bartka jest rozwijanie sklepu, tak aby w przyszłości można w nim było kupić taką niestandardową – i etycznie produkowaną – odzież także z innych części świata.

Już niedługo na stronach Etnosystem.pl znajdziecie opis jednego z produktów ethical MANO :)Tekst i zdjęcia: mat. prasowe ethical MANO
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij