Zdziwieni, że świat nie ma końca [RECENZJA i GALERIA]

Andrzej Stasiuk kolejny raz wyrusza w podróż. Kolejny raz na wschód – geograficzny, ale przede wszystkim mentalny. Przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, aż do szczytów Tienszanu.
Bez konkretnego planu i celu. Być może wyjazd jest powrotem do przeszłości. Ponownym postawieniem sobie pytań o własną tożsamość.
Młodzieńczym sporem o uniwersalia poprowadzonym z mądrością i doświadczeniem 50-letniego mężczyzny.

Kazachstan fot. Natalia Florek

Kirgistan, fot. Natalia Florek
Gdybym miał więcej czasu, pieniędzy i nie był tak leniwy, to co chwilę jechałbym do jakiegoś obcego kraju. Nie na długo. Może na dzień, dwa, a może tylko na kilka godzin. Do dużego, do małego – obojętnie. Byleby obcy. Byleby pierwszy raz. Prawie nic o nim nie wiedząc. 

Podróże Stasiuka to przede wszystkim podróże w głąb siebie. Dystans geograficzny staje się emocjonalnym – umożliwia  bohaterowi przyjrzenie się własnej polskości z chwilowym wyciszeniem martyrologicznego i etnocentrycznego genu Polaka. Genu, który w naszym patrzeniu na polskość wciąż wydaje się być dominującym. 
 
Kazachstan, fot. Natalia Florek
Kirgistan, fot. Natalia Florek
Z wami jak z dziećmi – westchnął. – Nic, tylko ta wolność wam w głowie. Jakaś suwerenność zasrana. Na co to komu? Powinniście dołączyć do wielkiej rodziny słowiańskiej. Nie musielibyście dawać się zsyłać na ten Sybir, żeby czegoś dokonać. Bo nawet jak czegoś u siebie dokonacie, to i tak to wszyscy mają w dupie.
 
W rzeczywistości, w krajobrazie, który ciągle się zmienia, w kolejnych refleksjach i wciąż nowych emocjach stałe jest tylko jedno – stasiukowy osiołek – wysłużony, niezautomatyzowany samochód terenowy. Pokorny, posłuszny stary grat poprzez swoją niedoskonałość zaczyna w pewnym momencie budzić emocje: litość, współczucie, ale przede wszystkim szacunek. To on staje się bohaterem książki.

"Osiołkiem" to opowieść o nomadzie, o życiu wędrowca, który widzi i rozumie więcej. Stasiuk prowokuje, lubi szokować. Poetycka wrażliwość determinuje wyrzuty i pretensje wobec świata. Jednak wulgarność wcale nie przeszkadza mu w byciu lirycznym.
 
Kirgistan, fot. Natalia Florek

Kirgistan, fot. Natalia Florek
Wciąż to samo: bezformie, które musiało się rozprzestrzeniać, żeby nadać swojemu istnieniu sens. Nie czekałem, aż nadejdzie. Sam się wybrałem. Jak ćma do czarnego światła. (…) Bo Europę dalekie strony interesują tylko w kilku przypadkach: tanie plaże, tanie loty, tanie dymanie, tania ropa. Tylko to. Może ze wstydu się wlokłem dalej na ten wschód. 

Kirgistan, fot. Natalia Florek
Wstanę przed świtem, wstawię czajnik na gaz, zaleję neskę i chińską zupkę w plastikowym pojemniku wielkości dziecinnego wiaderka. Dodam baraniej albo końskiej tuszonki. Nadciągną chmury i na step spadnie deszcz. Nie będzie kurzu i stanę się niewidzialny w płaskim krajobrazie. Pojadę prosto na wschód.

Kirgistan. fot. Natalia Florek
Żebyśmy wjeżdżali w dziwną przestrzeń podobną do snu albo kolejnych narodzin. Zdziwieni, że świat nie ma końca. Że wiele rzeczy można zacząć od początku.
 
"Osiołkiem" przeniesie was do miejsca, w którym wszystko dzieje się wolniej, spokojniej, ciszej, z nieznanymi dotąd emocjami. Podróż ze Stasiukiem to ponowne, ale zupełnie nowe, odkrywanie świata. Próba poznania innego siebie.
 
Kirgistan. fot. Natalia Florek
Kirgistan, fot. Natalia FlorekBo to się tak skończy, jak się zaczęło. Na mapach się skończy i na nazwach. Na przestrzeni, której ktoś nadał imię.
 
Tekst: Emilia Klimasara
Zdjęcia: Natalia Florek (UWAGA! Zdjęcia nie pochodzą z książki A. Stasiuka - są autorską ilustracją autorki do recenzji i stanowią własność Natalii Florek, fotografka przekazała zdjęcia na użytek Etnosystem.pl - kopiowanie bez wiedzy i zgody autorki oraz redakcji ZABRONIONE!)

Fragmenty pod zdjęciami pochodzą z książki A. Stasiuka "Osiołkiem"

Andrzej Stasiuk "Osiołkiem", Wydawnictwo Czarne, 28 października 2016

KAZACHSTAN - fot. Natalia FlorekKIRGISTAN - fot. Natalia Florek
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij