EtnoKadr: życie, tożsamość, wieś

EtnoKadr to konkurs skierowany do osób amatorsko zajmujących się szeroko pojętą tematyką filmową, którym bliskie są zagadnienia tożsamościowe,
generujące zachowania, praktyki, które składają się indywidualny kolaż osobowościowy konkretnej grupy społecznej.
Do połowy października 2016 roku, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie przyjął liczne zgłoszenia filmów,
przedstawiających historie z regionu, ale też niesamowite przedstawienia problematyki tożsamości i jej poszukiwania.
Zobaczcie wyróżnione produkcje.

GRAND PRIX dla filmu "Paweł" autorstwa Bartosza Dominika, Karoliny Zarębskiej i Macieja Kotasińskiego Produkcja została wyróżniona za udaną próbę sportretowania poszukiwania sensu życia i własnej tożsamości w świecie ponowoczesnym.


I NAGRODA dla filmu "Ja, Rogowianka" autorstwa Martyny Wojtkowskiej. Produkcja została wyróżniona za szczere pokazanie codziennego życia społeczności Rogowa.

II NAGRODA dla filmu "Duff" autorstwa Izabeli Chamczyk. Produkcja została wyróżniona za podjęcie nowatorskiego tematu różnic międzykulturowych i genderowych.

WYRÓŻNIENIE dla filmu "Ciesy mnie to – kilka słów o pasterstwie w Gorcach" autorstwa Damiana Nowaka i Ewy Piszczek. Produkcja została nagrodzona za przedstawienie trudów codzienności bacy i jego mierzenia się z niełatwą rzeczywistością.


WYRÓŻNIENIE dla filmu "Dźwięki miasta" autorstwa Elżbiety Miecznikowskiej, Gabrieli Nowak i Piotra Dąbrowskiego. Produkcja została nagrodzona za podjęcie tematu krajobrazów dźwiękowych.

WYRÓŻNIENIE dla filmu "Dzieła zebrane" autorstwa Marty Krześlak. Produkcja została nagrodzona za wrażliwość i poetyckie obserwowanie własnego otoczenia.

WYRÓŻNIENIE dla filmu "Art Ponik" autorstwa Artura Broncla, Lucyny Broncel oraz Michaliny Putek. Produkcja została nagrodzona za ciekawą opowieść o potrzebie bycia razem i obcowania ze sztuką.


Filmy oceniało jury w składzie:
Maria Małanicz-Przybylska – antropolożka, autorka filmów etnograficznych, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim,
Mikołaj Smykowski – antropolog, doktorant na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ewelina Ignaszak-Stolarska – filmoznawczyni z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Spośród 22 nadesłanych na konkurs filmów, do ścisłego finału zakwalifikowano 11.

Wszystkie 11 filmów można zobaczyć na oficjalnym kanale YouTube - EtnoKadr.
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij