• "In Touch" to nie jest film o polskich emigrantach w Islandii. To film o braku dotyku.

  Sześć lat. Tyle czasu Paweł Ziemilski spędził na produkowaniu godzinnego dokumentu „In Touch”, na próbie wejścia w stan umysłu i zrozumienia emigrantów polskich w Islandii oraz ich rodzin, które pozostały w kraju. Sześć lat, tyle potrzeba na przygotowanie dokumentu, który wciąga, porusza, hipnotyzuje i zostawia ślad na duszy widza. Wszyscy, którym do tytułu „dokumentalisty” czy „reportażysty” wystarczają dwa tygodnie z dronem w Islandii: patrzcie i uczcie się. 

  Czytam dalej

 • Gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie. Azam Ali

  Gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie. Azam Ali "Phantoms" [RECENZJA]

  Kiedy Azam Ali w swoich mediach społecznościowych poinformowała, że jej najnowszy album - napisany, zagrany i wyprodukowany przez nią samą - niemal uderzył w szczyt listy przebojów Billboard, nie kryłam swojego zaskoczenia. Nieczęsto bowiem artyści z kręgu worldbeat, szczególnie ci pozbawieni potężnego zaplecza promocyjnego, mogą się cieszyć taką popularnością. Azam Ali zdała się jednak znaleźć przepis na złoto: sięgnęła po rozwiązania z topowych synthpopowych wykonawców z lat 80-tych, które zastosowała do swojej rozpoznawalnej na całym świecie stylistyki. Hipnotyzujący wokal unoszący się nad elektroniczną mgłą, poprzetykaną w kilku miejscach elementami tradycyjnej muzyki Bliskiego Wschodu, miejsca pochodzenia artystki.

  Czytam dalejPolacy wracają eksplorować Andy

Puna de Atacama, fot. PunadeAtacama2012.pl

Polskie Andy to projekt podróżniczy Wojciecha Lewandowskiego  i grupy jego ambitnych towarzyszy, który ma na celu nie tylko eksplorację najdłuższego łańcucha górskiego na świecie, ale przede wszystkim przypomnienie polskich wypraw w te góry sprzed 75 lat. Lewandowski przypomniał o nich także w książkach "Wyżej niż kondory" i "Zamknij oczy i pomyśl o Andach". W styczniu, fascynat Andów, u boku Jacka Sidlarewicza, odbędzie kolejną podróż - tym razem na sześciotysięczniki Puna de Atacama.

Puna de Atacama to płaskowyż w Andach, na wysokości ponad 3500-4000 m, z węzłami grzbietów górskich i pojedynczych wierzchołków przekraczających 6000 m. Rozciąga się od północnego Chile do północno-zachodniej Argentyny. Charakteryzuje się bardzo suchym klimatem, z niewielką ilością opadów, toteż na wielu sześciotysięcznikach brak śniegu lub jest go bardzo mało.

Puna to największe skupisko wysokich szczytów w Andach. Jest tu ponad 30 sześciotysięczników, w tym 6 z dziesiątki najwyższych, m.in. drugi Nevado Ojos del Salado i trzeci Monte Pissis. Pod względem zaludnienia jest to jedno z najbardziej bezludnych miejsc na Ziemi, około 0,01 mieszkańca na 1 km2.

Dla potencjalnego alpinisty i podróżnika największym problemem jest fakt, że jest to piaszczysta i kamienista kraina, z ubogą roślinnością, brakiem lub niewielką ilością wody. Poza wielką suchością atmosfery, dużą dobową amplitudą temperatury, jest to też jeden z bardziej wietrznych rejonów na świecie co znacznie może obniżać odczuwalną temperaturę.

Właśnie w ten trudny teren wybiera się Wojciech Lewandowski ze swoją niezłomną ekipą. Tym razem jednak kierownikiem wyprawy będzie Jacek Sidlarewicz - alpinista i miłośnik Tatr. W ekipie znalazła się także Iwona "Szumi" Szumacher i Andrzej Piątek, którzy towarzyszyli Lewandowskiemu przy "Polskich Andach" oraz Dominik Ziembowicz, Tomasz Kosicki, Mateusz Gątkowski i Rafał Pięta. Wszystkich uczestników łączy zamiłowanie wypraw górskich i fascynacja najwyższymi pasmami.

{youtube}nqs__eyhbfA{/youtube}

Pomysł na wyprawę zrodził się, z uwagi na niedawną polską działalność w rejonie Puna de Atacama, która wprawdzie związana była, głównie z wejściem na najwyższy wierzchołek tj. Ojos del Salado, ale dostarczyła wielu niesamowitych wrażeń i zachęt do ponownego pojawienia się w tym bezludnym zakątku świata.

Puna de Atacama to miejsce szczególne dla polskiego alpinizmu - obszar działania II Polskiej Wyprawy Andyjskiej 1936/37, która zakończyła się pierwszym wejściem na 8 szczytów sześciotysięcznych i przyczyniła się wraz z wcześniejszymi dokonaniami do promocji naszego kraju i uznania osobistego dla uczestników wyprawy.

Nawiązując do tych historycznych wydarzeń planowany projekt zakłada wejście na 7 szczytów sześciotysięcznych, w części tych samych, na które wchodzili nasi przedwojenni alpiniści, eksplorując ten nieznany region. Wyprawa jest realizowana przy wsparciu logistycznym na miejscu andynisty Jonsona Reynoso z Fiambali.

Harmonogram i planowane wejścia szczytowe:
3 stycznia - wylot z Berlina i następnego dnia lądowanie w  Buenos Aires
6/7 stycznia - wyjazd jeepami (4×4) z Fiambali
7 stycznia / 2 lutego - akcja górska 28 dni:
Volcan del Viento (6028 mnpm)
Cerro Medusa - 6120 (mnpm)
Nevado Ojos del Salado - 6893 (mnpm)
Nevado de Incahuasi (6621 mnpm)
Walter Penck (Cerro Cazadero, 6658 mnpm)
Nevado Tres Cruces Sur (6748 mnpm)
Monte Pissis (6795 mnpm)
3 lutego - powrót jeepami (4×4) do Fiambali i zasłużony rest w pobliskich termach
6 luty - zwiedzanie i dzień wrażeń w Buenos Aires
7 luty - wylot z Buenos Aires i powrót następnego dnia do kraju

Wszystkie informacje nt. projektu znajdziecie na www.punadeatacama2013.pl. "Puna de Atacama 2013" przypomni wyprawę polskiej ekipy alpinistycznej z lat 1936/37. Projekt ten opierał się na wydanych w formie książki pośmiertnych notatkach niemieckiego alpinisty Walthera Pencka, który pracował w latach 1912-1914 dla rządu argentyńskiego i opisał widziane szczyty oraz wejścia alpinistyczne na niektóre z nich.

Więcej informacji na www.punadeatacama2013.pl oraz na fanpage Facebook.com/punadeatacama2013

fot.Jacek Sidlarewicz, opis: PunadeAtacama2013.pl

 • Małe swobody i wielkie tęsknoty Irańczyków

  Porywająca opowieść o pozornie nieprzystępnych ludziach, którzy okazują się mistrzami gościnności. Dziennikarz i podróżnik Stephan Orth, wyrusza w niecodzienną wyprawę, podczas której gubi przywieziony z Europy bagaż stereotypów. Ujmujący Persowie odkrywają przed nim swoje sposoby na obchodzenie rygorów totalitarnego reżimu. Orth błyskotliwie i z humorem relacjonuje swoje przygody: od potyczki z władzami o przedłużenie wizy przez bikini party w pobożnym Meszhedzie, po 10-dniowe udawane małżeństwo. Ponadto rozwiązuje dwie zagadki: jak miejscowym udaje się kupić w aptece wódkę i dlaczego tak kochają zespół Modern Talking.

  Czytam dalej

 • 4. Orientalny Baza Świąteczny w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Już po raz czwarty Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na Orientalny Bazar Świąteczny, który odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 r,. w godz.11.00-20.00 w siedzibie Muzeum w Warszawie. 

  Czytam dalej

 • "Droga Aszera" reż. Matan Yair

  "Droga Aszera" to prezentowana w sekcji ACID 70. MFF w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza reżysera Matana Yaira, ze zdjęciami Bartosza Bieńka. Film zdobył trzy nagrody na MFF w Jerozolimie oraz osiem nominacji do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. 17. listopada wejdzie do polskich kin dzięki dystrybucji Aurora Films.

  Czytam dalej

 • Terra Italiana - jesienna edycja Festiwalu Kina Włoskiego

  Startuje druga edycja Festiwalu Kina Włoskiego – Terra Italiana. W dniach 23-26 listopada w warszawskim Kinie Luna odbędzie się prawdziwe święto włoskiej kinematografii. W programie najnowsze produkcje włoskie prosto z Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz każdego dnia spotkania z reżyserami i aktorami.

  Czytam dalej

 • 11. Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

  Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych. Impreza skupiona początkowo wyłącznie na filmach wietnamskich ewoluowała do corocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jedynego takiego w kraju.

  Czytam dalej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij