• KROKE: Wszystko czeka na odpowiedni moment [WYWIAD]

  KROKE: Wszystko czeka na odpowiedni moment [WYWIAD]

  Mówią, że ćwierćwiecze istnienia na scenie zmusza do autorefleksji.
  Pytanie tylko, czy czas jest w stanie cokolwiek zmienić,
  jeśli energia wciąż pozostaje ta sama? 
  KROKE na 25-lecie w specjalnym wywiadzie!

  Czytam dalej

 • Jak naprawdę wygląda bananowy raj?

  Jak naprawdę wygląda bananowy raj?

  Banany to jedne z najbardziej lubianych owoców. Są pyszne i zdrowe, nie potrzebują reklamy, sprzedają się same.
  Przyzwyczailiśmy się, że możemy je kupić prawie w każdym sklepie, o każdej porze roku i że zapłacimy za nie grosze...

  Czytam dalejVI Festiwal Sztuki Ludowej Poligrodzianie

VI Festiwal Sztuki Ludowej, plakat

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Od przyszłego tygodnia, mieszkańcy miast Wielkopolski będą mogli uczestniczyć w koncertach, podczas których zaprezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie rekonstrukcja autentycznego wesela rosyjskiego, przy udziale prawdziwej Pary Młodej. Jedną z atrakcji festiwalu będą intensywne warsztaty taneczne i wokalne z artystami z różnych zakątków świata. Impreza warta jest uwagi - w lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu FSL patronatu UNESCO.

Po obrzędzie zaślubin w obrządku rosyjskim, studentów Politechniki Poznańskiej, Marty Grudziak i Radosława Korzeca, w kościele odbędzie się wesele w pełnej scenografii, którego uczestnikami będą nie tylko zaproszeni goście weselni, ale wszyscy obecni podczas projektu mieszkańcy Poznania i okolic, a także goście z regionu. Tegoroczne widowisko przebiegać będzie w obrządku rosyjskim, a oprawę artystyczną zapewni Zespół ludowy "Rossichy". Wesele uświetnione będzie koncertami gwiazd sceny world music - Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.

{youtube}g-P29Tb1pTQ{/youtube}

Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji sceniczny odbędą się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców z 9 krajów, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i tańcami w Mobilnym Centrum Kultury i Sztuki- KontenerART oraz seminarium dla pracowników kultury. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.

Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom "Diploma of Excellence" European Folk Culture Organisation. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej.

W festiwalu w 2012 roku wezmą udział zespoły:

Białoruś - Belarusian State University of Culture and Arts
Bułgaria - Representative Youth Folk Ensembke "Zahrava"
Czechy - Javorníček Brno
Turcja - Şişli Municipality Tuana Folk and Art Club
Irlandia - Dance Department of The Irish National Folk Company
Rosja - Rossichy
Hiszpania - „LIARMAN” Susana Raso
Łotwa - "Turki"
Francja - Jeune France De Noyal Muzillac

{youtube}7HXryMzi-a4{/youtube}

Dokładny program festiwalu:
23 sierpnia, godz. 19:00, Bulwar Nadwarciański w Koninie - koncert zespołów
24 sierpnia, godz. 19:00, Rynek w Gnieźnie - koncert zespołów
25 sierpnia, godz. 15:00 do 24:00, Centrum Wykładowo - Konferencyjne Politechniki Poznańskiej, Poznań, ul. Piotrowo 2 - warsztaty, pokazy, koncerty
26 sierpnia, godz. 11:30 do 18:00, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie - koncerty festiwalowe i Wesele Biskupińskie
26 sierpnia, 13:00 do 21:00, Lusowo - Gmina Tarnowo Podgórne - koncerty festiwalowe i Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Więcej informacji na www.festiwal.pligrodzianie.pl.

 • Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo

  Jak dawniej godzono opiekę nad dziećmi z innymi obowiązkami? Jak rodzice i dzieci wspólnie spędzali czas? Jak radzono sobie z typowymi dziecięcymi problemami? Jakie sprzęty i przedmioty towarzyszyły dzieciństwu? I w końcu: co interesującego w doświadczeniach starszych pokoleń mogą znaleźć dla siebie współcześni rodzice? Te i inne kwestie związane z opieką nad dziećmi dawniej i dziś będą tematem projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo”.

  Czytam dalej

 • Folkowisko 2017: Cuda wianki!

  Muzyka, teatr, opowieści, moda i film – wielość atrakcji czeka na uczestników siódmego Festiwalu Folkowisko. 13 lipca we wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim rusza kolejne święto kultury pogranicza.

  Czytam dalej

 • Różne oblicza rzemiosła, czyli kolejna edycja ETNOmanii!

  Tym, którzy złapali już etnobakcyla wystarczy powiedzieć: tegoroczna ETNOmania w Skansenie w Wygiełzowie już 16 lipca, przybywajcie! Jeśli jednak nie wiecie jeszcze o co chodzi, czytajcie dalej.

  Czytam dalej

 • Tom Calvin, Bob Drury "Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów"

  Czerwona Chmura to jedyny Indianin, który zdołał pokonać armię Stanów Zjednoczonych i narzucić jej pokój na własnych warunkach. Aby zyskać szacunek współplemieńców, syn zmarłego w delirium alkoholika musiał być odważniejszy, sprytniejszy i okrutniejszy od innych.

  Czytam dalej

 • Tony Kososki "Widzieć więcej. Podróż przez Ekwador, Kolumbię i Wenezuelę"

  Takiej podróży nie zorganizuje żadne biuro. Tony Kososki przedstawia drugą część swojej samotnej wyprawy przez Amerykę Południową, wiodącej przez Ekwador, Kolumbię i Wenezuelę. Reportaż „Widzieć więcej” w księgarniach od 12 lipca.

  Czytam dalej