• Etyczna i etniczna - marka modowa z ubraniami z Peru

  Etyczna i etniczna - marka modowa z ubraniami z Peru

  Troje studentów zakłada sklep internetowy,
  w którym zamierza sprzedawać produkty z wełny alpaki z unikatowymi peruwiańskimi wzorami.
  Zbierają pieniądze na rozwinięcie działalności, która opiera się na etycznych zasadach prowadzenia biznesu.

  Czytam dalej

 • WOMEX po raz pierwszy w Polsce, czyli świat w pigułce

  WOMEX po raz pierwszy w Polsce, czyli świat w pigułce

   

  Ukraiński septet łączący burleskę, punk i tradycyjne melodie wschodnioeuropejskie, perkusja i rock, współczesny elektrojazz, afrykański bas oraz elektryzujące połączenie folku i tango. Znamy listę kilkudziesięciu artystów, którzy 25-29 października zagrają w Katowicach podczas Official Showcase Selection: Dakh Daughters, Black Flower, Luciana Jury, Orlando Julius to tylko nieliczni, którzy wystąpią na WOMEX'17 - największej na świecie imprezie poświęconej world music. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w Polsce, w Katowicach - Mieście Muzyki UNESCO.  

  Czytam dalejVI Festiwal Sztuki Ludowej Poligrodzianie

VI Festiwal Sztuki Ludowej, plakat

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Od przyszłego tygodnia, mieszkańcy miast Wielkopolski będą mogli uczestniczyć w koncertach, podczas których zaprezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie rekonstrukcja autentycznego wesela rosyjskiego, przy udziale prawdziwej Pary Młodej. Jedną z atrakcji festiwalu będą intensywne warsztaty taneczne i wokalne z artystami z różnych zakątków świata. Impreza warta jest uwagi - w lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu FSL patronatu UNESCO.

Po obrzędzie zaślubin w obrządku rosyjskim, studentów Politechniki Poznańskiej, Marty Grudziak i Radosława Korzeca, w kościele odbędzie się wesele w pełnej scenografii, którego uczestnikami będą nie tylko zaproszeni goście weselni, ale wszyscy obecni podczas projektu mieszkańcy Poznania i okolic, a także goście z regionu. Tegoroczne widowisko przebiegać będzie w obrządku rosyjskim, a oprawę artystyczną zapewni Zespół ludowy "Rossichy". Wesele uświetnione będzie koncertami gwiazd sceny world music - Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.

{youtube}g-P29Tb1pTQ{/youtube}

Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji sceniczny odbędą się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców z 9 krajów, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i tańcami w Mobilnym Centrum Kultury i Sztuki- KontenerART oraz seminarium dla pracowników kultury. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.

Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom "Diploma of Excellence" European Folk Culture Organisation. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej.

W festiwalu w 2012 roku wezmą udział zespoły:

Białoruś - Belarusian State University of Culture and Arts
Bułgaria - Representative Youth Folk Ensembke "Zahrava"
Czechy - Javorníček Brno
Turcja - Şişli Municipality Tuana Folk and Art Club
Irlandia - Dance Department of The Irish National Folk Company
Rosja - Rossichy
Hiszpania - „LIARMAN” Susana Raso
Łotwa - "Turki"
Francja - Jeune France De Noyal Muzillac

{youtube}7HXryMzi-a4{/youtube}

Dokładny program festiwalu:
23 sierpnia, godz. 19:00, Bulwar Nadwarciański w Koninie - koncert zespołów
24 sierpnia, godz. 19:00, Rynek w Gnieźnie - koncert zespołów
25 sierpnia, godz. 15:00 do 24:00, Centrum Wykładowo - Konferencyjne Politechniki Poznańskiej, Poznań, ul. Piotrowo 2 - warsztaty, pokazy, koncerty
26 sierpnia, godz. 11:30 do 18:00, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie - koncerty festiwalowe i Wesele Biskupińskie
26 sierpnia, 13:00 do 21:00, Lusowo - Gmina Tarnowo Podgórne - koncerty festiwalowe i Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Więcej informacji na www.festiwal.pligrodzianie.pl.

 • Slajdy Podróżnicze "In Mundo" w Kinie Luna 2017/2018

  Już od 5 października, w każdy czwartek, sala warszawskiego Kina Luna wypełni się pasjonatami podróży. Najciekawsi globtroterzy, fotograficy, autorzy książek opowiedzą historie z najdalszych zakątków świata w ramach kolejnej edycji Slajdów Podróżniczych "In Mundo". Na dużym kinowym ekranie zobaczymy starannie wyselekcjonowane fotografie i usłyszymy pełne emocji opowieści.

  Czytam dalej

 • Dragon Folk Fest vol. 8

  16 września po raz ósmy w przestrzeni poznańskiego klubu Dragon oraz Małego Domu Kultury zagoszczą folkowe klimaty. Na kilku scenach odbędzie się konkurs o Złotą Fujarę. Konkurs skierowany jest do solistów oraz zespołów grających muzykę z szeroko pojętego nurtu folk, world i etno.

  Czytam dalej

 • XI Festiwal Sztuki Ludowej Towarzystwa "Poligrodzianie"

  W dniach 24-27 sierpnia 2017 r. w Wielkopolsce będzie miał miejsce XI Festiwal Sztuki Ludowej. Podobnie jak w minionych latach tegoroczny Festiwal odbędzie się z inicjatywy Towarzystwa Poligrodzianie oraz Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej.

  Czytam dalej

 • II Festiwal Wolna Republika Ochotnicka

  Wolna Republika Ochotnicka, to unikatowy w skali Polski folkowy festiwal czterech kultur: góralskiej, bałkańskiej, żydowskiej i romskiej do Ochotnicy Dolnej. Organizatorzy zabiorą nas w muzyczną podróż przez dzieje Ochotnicy i Tylmanowej, prezentując kulturę i historię wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały te tereny, tworząc niepowtarzalny klimat tych małych ojczyzn.

  Czytam dalej

 • Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo

  Jak dawniej godzono opiekę nad dziećmi z innymi obowiązkami? Jak rodzice i dzieci wspólnie spędzali czas? Jak radzono sobie z typowymi dziecięcymi problemami? Jakie sprzęty i przedmioty towarzyszyły dzieciństwu? I w końcu: co interesującego w doświadczeniach starszych pokoleń mogą znaleźć dla siebie współcześni rodzice? Te i inne kwestie związane z opieką nad dziećmi dawniej i dziś będą tematem projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo”.

  Czytam dalej