• Gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie. Azam Ali

  Gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie. Azam Ali "Phantoms" [RECENZJA]

  Kiedy Azam Ali w swoich mediach społecznościowych poinformowała, że jej najnowszy album - napisany, zagrany i wyprodukowany przez nią samą - niemal uderzył w szczyt listy przebojów Billboard, nie kryłam swojego zaskoczenia. Nieczęsto bowiem artyści z kręgu worldbeat, szczególnie ci pozbawieni potężnego zaplecza promocyjnego, mogą się cieszyć taką popularnością. Azam Ali zdała się jednak znaleźć przepis na złoto: sięgnęła po rozwiązania z topowych synthpopowych wykonawców z lat 80-tych, które zastosowała do swojej rozpoznawalnej na całym świecie stylistyki. Hipnotyzujący wokal unoszący się nad elektroniczną mgłą, poprzetykaną w kilku miejscach elementami tradycyjnej muzyki Bliskiego Wschodu, miejsca pochodzenia artystki.

  Czytam dalej

 • Skupieni na sobie zapominamy o odpowiedzialności za przyrodę. Michał Bielawski

  Skupieni na sobie zapominamy o odpowiedzialności za przyrodę. Michał Bielawski "Wiatr. Thriller dokumentalny. [WYWIAD]

  - Myślę, że tym, co czyni górali wyjątkowymi jest właśnie ich reakcja na nieuniknione. Opowieść o halnym, to w dużej mierze opowieść właśnie o tym, jak radzą sobie z nim ludzie gór. Ważne jest to, co bohaterowie robią w wiatr, ale jeszcze istotniejsze jest chyba to, czy się po nim podniosą - Michał Bielawski, reżyser filmu "Wiatr. Thriller Dokumentalny" (w tym roku przedstawiony na Krakowskim Festiwalu Filmowym).

  Czytam dalejVI Festiwal Sztuki Ludowej Poligrodzianie

VI Festiwal Sztuki Ludowej, plakat

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Od przyszłego tygodnia, mieszkańcy miast Wielkopolski będą mogli uczestniczyć w koncertach, podczas których zaprezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie rekonstrukcja autentycznego wesela rosyjskiego, przy udziale prawdziwej Pary Młodej. Jedną z atrakcji festiwalu będą intensywne warsztaty taneczne i wokalne z artystami z różnych zakątków świata. Impreza warta jest uwagi - w lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu FSL patronatu UNESCO.

Po obrzędzie zaślubin w obrządku rosyjskim, studentów Politechniki Poznańskiej, Marty Grudziak i Radosława Korzeca, w kościele odbędzie się wesele w pełnej scenografii, którego uczestnikami będą nie tylko zaproszeni goście weselni, ale wszyscy obecni podczas projektu mieszkańcy Poznania i okolic, a także goście z regionu. Tegoroczne widowisko przebiegać będzie w obrządku rosyjskim, a oprawę artystyczną zapewni Zespół ludowy "Rossichy". Wesele uświetnione będzie koncertami gwiazd sceny world music - Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.

{youtube}g-P29Tb1pTQ{/youtube}

Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji sceniczny odbędą się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców z 9 krajów, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i tańcami w Mobilnym Centrum Kultury i Sztuki- KontenerART oraz seminarium dla pracowników kultury. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.

Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom "Diploma of Excellence" European Folk Culture Organisation. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej.

W festiwalu w 2012 roku wezmą udział zespoły:

Białoruś - Belarusian State University of Culture and Arts
Bułgaria - Representative Youth Folk Ensembke "Zahrava"
Czechy - Javorníček Brno
Turcja - Şişli Municipality Tuana Folk and Art Club
Irlandia - Dance Department of The Irish National Folk Company
Rosja - Rossichy
Hiszpania - „LIARMAN” Susana Raso
Łotwa - "Turki"
Francja - Jeune France De Noyal Muzillac

{youtube}7HXryMzi-a4{/youtube}

Dokładny program festiwalu:
23 sierpnia, godz. 19:00, Bulwar Nadwarciański w Koninie - koncert zespołów
24 sierpnia, godz. 19:00, Rynek w Gnieźnie - koncert zespołów
25 sierpnia, godz. 15:00 do 24:00, Centrum Wykładowo - Konferencyjne Politechniki Poznańskiej, Poznań, ul. Piotrowo 2 - warsztaty, pokazy, koncerty
26 sierpnia, godz. 11:30 do 18:00, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie - koncerty festiwalowe i Wesele Biskupińskie
26 sierpnia, 13:00 do 21:00, Lusowo - Gmina Tarnowo Podgórne - koncerty festiwalowe i Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Więcej informacji na www.festiwal.pligrodzianie.pl.

 • Małe swobody i wielkie tęsknoty Irańczyków

  Porywająca opowieść o pozornie nieprzystępnych ludziach, którzy okazują się mistrzami gościnności. Dziennikarz i podróżnik Stephan Orth, wyrusza w niecodzienną wyprawę, podczas której gubi przywieziony z Europy bagaż stereotypów. Ujmujący Persowie odkrywają przed nim swoje sposoby na obchodzenie rygorów totalitarnego reżimu. Orth błyskotliwie i z humorem relacjonuje swoje przygody: od potyczki z władzami o przedłużenie wizy przez bikini party w pobożnym Meszhedzie, po 10-dniowe udawane małżeństwo. Ponadto rozwiązuje dwie zagadki: jak miejscowym udaje się kupić w aptece wódkę i dlaczego tak kochają zespół Modern Talking.

  Czytam dalej

 • 4. Orientalny Baza Świąteczny w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Już po raz czwarty Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na Orientalny Bazar Świąteczny, który odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 r,. w godz.11.00-20.00 w siedzibie Muzeum w Warszawie. 

  Czytam dalej

 • "Droga Aszera" reż. Matan Yair

  "Droga Aszera" to prezentowana w sekcji ACID 70. MFF w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza reżysera Matana Yaira, ze zdjęciami Bartosza Bieńka. Film zdobył trzy nagrody na MFF w Jerozolimie oraz osiem nominacji do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. 17. listopada wejdzie do polskich kin dzięki dystrybucji Aurora Films.

  Czytam dalej

 • Terra Italiana - jesienna edycja Festiwalu Kina Włoskiego

  Startuje druga edycja Festiwalu Kina Włoskiego – Terra Italiana. W dniach 23-26 listopada w warszawskim Kinie Luna odbędzie się prawdziwe święto włoskiej kinematografii. W programie najnowsze produkcje włoskie prosto z Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz każdego dnia spotkania z reżyserami i aktorami.

  Czytam dalej

 • 11. Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

  Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych. Impreza skupiona początkowo wyłącznie na filmach wietnamskich ewoluowała do corocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jedynego takiego w kraju.

  Czytam dalej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij