• Pasja, która zabija. Warsaw Korean Film Festival pełne namiętności [RECENZJA]

  Pasja, która zabija. Warsaw Korean Film Festival pełne namiętności [RECENZJA]

  Świat kisaeng - koreański artystek,
  wybitnych śpiewaczek i tancerek, a zarazem eleganckich dam do towarzystwa, pokazuje film "Miłość i kłamstwa".

  Dzięki Warsaw Korean Film Festival możemy poznać nie tylko świat powoli odchodzących tradycji Korei sprzed II Wojny Światowej,
  ale także dotknąć korzeni dzisiejszego społeczeństwa koreańskiego.

  Czytam dalej

 • Boskie dzieci

  Boskie dzieci

  Dawniej mieszkańcy Tajlandii stawiali w domach gliniane figurki,
  wierząc że mogą zamieszkać w nich wędrujące po świecie dusze dzieci.

  Lalki to współczesna wersja tej tradycji.   Fotoreportaż Anny Godek-Grodkiewicz

  Czytam dalejVI Festiwal Sztuki Ludowej Poligrodzianie

VI Festiwal Sztuki Ludowej, plakat

Festiwal Sztuki Ludowej to kluczowy projekt Towarzystwa Poligrodzianie. Od przyszłego tygodnia, mieszkańcy miast Wielkopolski będą mogli uczestniczyć w koncertach, podczas których zaprezentują się zespoły folklorystyczne z całego świata. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie rekonstrukcja autentycznego wesela rosyjskiego, przy udziale prawdziwej Pary Młodej. Jedną z atrakcji festiwalu będą intensywne warsztaty taneczne i wokalne z artystami z różnych zakątków świata. Impreza warta jest uwagi - w lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu FSL patronatu UNESCO.

Po obrzędzie zaślubin w obrządku rosyjskim, studentów Politechniki Poznańskiej, Marty Grudziak i Radosława Korzeca, w kościele odbędzie się wesele w pełnej scenografii, którego uczestnikami będą nie tylko zaproszeni goście weselni, ale wszyscy obecni podczas projektu mieszkańcy Poznania i okolic, a także goście z regionu. Tegoroczne widowisko przebiegać będzie w obrządku rosyjskim, a oprawę artystyczną zapewni Zespół ludowy "Rossichy". Wesele uświetnione będzie koncertami gwiazd sceny world music - Kapeli ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia.

{youtube}g-P29Tb1pTQ{/youtube}

Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Oprócz prezentacji sceniczny odbędą się, prowadzone przez regionalistów i wykładowców z 9 krajów, warsztaty wokalne (śpiew biały, pieśni regionalne), muzyczno-instrumentalne (instrumenty tradycyjne) i taneczne (taniec ludowy) dla mieszkańców Poznania, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i tańcami w Mobilnym Centrum Kultury i Sztuki- KontenerART oraz seminarium dla pracowników kultury. Tereny Politechniki Poznańskiej nad Wartą w Poznaniu zamieniają się w festiwalowe miasteczko.

Festiwal zyskał spore uznanie wśród mieszkańców całej Europy, zwłaszcza krajów śródziemnomorskich, o czym świadczą dziesiątki zgłoszeń uczestnictwa nierzadko poparte referencjami ważnych osobistości ze sfery kultury. W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom "Diploma of Excellence" European Folk Culture Organisation. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego. W lipcu 2012 Dyrektor Generalna UNESCO, pani Irina Bokova podjęła decyzję o przyznaniu patronatu UNESCO Festiwalowi Sztuki Ludowej.

W festiwalu w 2012 roku wezmą udział zespoły:

Białoruś - Belarusian State University of Culture and Arts
Bułgaria - Representative Youth Folk Ensembke "Zahrava"
Czechy - Javorníček Brno
Turcja - Şişli Municipality Tuana Folk and Art Club
Irlandia - Dance Department of The Irish National Folk Company
Rosja - Rossichy
Hiszpania - „LIARMAN” Susana Raso
Łotwa - "Turki"
Francja - Jeune France De Noyal Muzillac

{youtube}7HXryMzi-a4{/youtube}

Dokładny program festiwalu:
23 sierpnia, godz. 19:00, Bulwar Nadwarciański w Koninie - koncert zespołów
24 sierpnia, godz. 19:00, Rynek w Gnieźnie - koncert zespołów
25 sierpnia, godz. 15:00 do 24:00, Centrum Wykładowo - Konferencyjne Politechniki Poznańskiej, Poznań, ul. Piotrowo 2 - warsztaty, pokazy, koncerty
26 sierpnia, godz. 11:30 do 18:00, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie - koncerty festiwalowe i Wesele Biskupińskie
26 sierpnia, 13:00 do 21:00, Lusowo - Gmina Tarnowo Podgórne - koncerty festiwalowe i Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Więcej informacji na www.festiwal.pligrodzianie.pl.

 • Małe swobody i wielkie tęsknoty Irańczyków

  Porywająca opowieść o pozornie nieprzystępnych ludziach, którzy okazują się mistrzami gościnności. Dziennikarz i podróżnik Stephan Orth, wyrusza w niecodzienną wyprawę, podczas której gubi przywieziony z Europy bagaż stereotypów. Ujmujący Persowie odkrywają przed nim swoje sposoby na obchodzenie rygorów totalitarnego reżimu. Orth błyskotliwie i z humorem relacjonuje swoje przygody: od potyczki z władzami o przedłużenie wizy przez bikini party w pobożnym Meszhedzie, po 10-dniowe udawane małżeństwo. Ponadto rozwiązuje dwie zagadki: jak miejscowym udaje się kupić w aptece wódkę i dlaczego tak kochają zespół Modern Talking.

  Czytam dalej

 • "Droga Aszera" reż. Matan Yair

  "Droga Aszera" to prezentowana w sekcji ACID 70. MFF w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza reżysera Matana Yaira, ze zdjęciami Bartosza Bieńka. Film zdobył trzy nagrody na MFF w Jerozolimie oraz osiem nominacji do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. 17. listopada wejdzie do polskich kin dzięki dystrybucji Aurora Films.

  Czytam dalej

 • Terra Italiana - jesienna edycja Festiwalu Kina Włoskiego

  Startuje druga edycja Festiwalu Kina Włoskiego – Terra Italiana. W dniach 23-26 listopada w warszawskim Kinie Luna odbędzie się prawdziwe święto włoskiej kinematografii. W programie najnowsze produkcje włoskie prosto z Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz każdego dnia spotkania z reżyserami i aktorami.

  Czytam dalej

 • 11. Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

  Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych. Impreza skupiona początkowo wyłącznie na filmach wietnamskich ewoluowała do corocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jedynego takiego w kraju.

  Czytam dalej

 • 3. Warsaw Korean Film Festival w Warszawie

  Już 7 listopada rozpoczyna się trzecia edycja Warsaw Korean Film Festival, wydarzenia prezentującego najlepsze produkcje kinematografii południowokoreańskiej. Tegoroczny program zaprezentuje filmy w trzech sekcjach: "Hity ostatnich lat", "Koreańskie smaki" oraz subtelne obrazy wybitnej reżyserki i scenarzystki, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi - Kim Hee-jung. Wszystkie seanse, spotkania oraz seminarium na temat kina koreańskiego odbędą się w Kinie Kultura w Warszawie.

  Czytam dalej