• "In Touch" to nie jest film o polskich emigrantach w Islandii. To film o braku dotyku.

  Sześć lat. Tyle czasu Paweł Ziemilski spędził na produkowaniu godzinnego dokumentu „In Touch”, na próbie wejścia w stan umysłu i zrozumienia emigrantów polskich w Islandii oraz ich rodzin, które pozostały w kraju. Sześć lat, tyle potrzeba na przygotowanie dokumentu, który wciąga, porusza, hipnotyzuje i zostawia ślad na duszy widza. Wszyscy, którym do tytułu „dokumentalisty” czy „reportażysty” wystarczają dwa tygodnie z dronem w Islandii: patrzcie i uczcie się. 

  Czytam dalej

 • Gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie. Azam Ali

  Gdyby Fever Ray nagrywała w Iranie. Azam Ali "Phantoms" [RECENZJA]

  Kiedy Azam Ali w swoich mediach społecznościowych poinformowała, że jej najnowszy album - napisany, zagrany i wyprodukowany przez nią samą - niemal uderzył w szczyt listy przebojów Billboard, nie kryłam swojego zaskoczenia. Nieczęsto bowiem artyści z kręgu worldbeat, szczególnie ci pozbawieni potężnego zaplecza promocyjnego, mogą się cieszyć taką popularnością. Azam Ali zdała się jednak znaleźć przepis na złoto: sięgnęła po rozwiązania z topowych synthpopowych wykonawców z lat 80-tych, które zastosowała do swojej rozpoznawalnej na całym świecie stylistyki. Hipnotyzujący wokal unoszący się nad elektroniczną mgłą, poprzetykaną w kilku miejscach elementami tradycyjnej muzyki Bliskiego Wschodu, miejsca pochodzenia artystki.

  Czytam dalejVI Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij" 2012

Spis treści

Już po raz szósty zimowe dni, kiedy śnieg już zamienia się w smutną breję, a najbliższe święta dopiero na wiosnę, Włóczykije i Podróżnicy zapraszają na kolorowy festiwal "Włóczykij" do Gryfina.

Zdjęcia, opisy, opinie, wrażenia - zobacz jak było rok temu na Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij"!

Włóczykij 2012 - plakat

Tegoroczna edycja festiwalu podróżniczego Włóczykij odbędzie się w dniach 23 lutego - 4 marca 2012 w Gryfinie koło Szczecina.

W trakcie Włóczykija miasto odwiedzi ponad 100 podróżników z całej Polski, a także z zagranicy. Na festiwalu przecinają się szlaki alpinistów, miłośników sportów ekstremalnych, pasjonatów wypraw rowerowych, autostopowiczów, a także etnografów, reportażystów, regionalistów oraz historyków.
Główne punkty programu to spotkania z podróżnikami połączone z pokazami filmów, slajdów oraz fotografii, a także przegląd profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata.

Włóczykij 2012 - plakat


Oprócz prezentacji slajdów, zdjęć, spotkań i filmów, w programie Włóczykija znajdą się degustacje potraw "kuchni świata", koncerty alternatywnych zespołów, warsztaty, wystawy, a także dwa rajdy na orientację - zimowy ekstremalny pieszy rajd „Włóczykij Trip Extreme” (50 i 100 km) zaliczany do Pucharu Polski Maratonów na Orientację oraz Gra Miejska „Zakrzywienie Czasoprzestrzeni”.

Odbędzie się również konkurs filmowy „Odkrywanie świata” (celem konkursu jest promocja filmów zrealizowanych w miejscach wyjątkowych kulturowo, oraz takich, które w oryginalny sposób ukazują pozornie znane nam lądy).

Festiwal odbywa się w kilku miejscach jednocześnie. Włóczykij stwarza również wyjątkową okazję do wędrowania po nieznanych obszarach Polski zachodniej. Jednym z punktów programu są wycieczki po regionie i dodatkowe historyczno-krajoznawcze prezentacje w pobliskich miejscowościach.

Program oraz informacje o włóczykijowych gościach będą pojawiać się sukcesywnie na www.wloczykij.com.

Włóczykij 2012 - plakat

"ODKRYWANIE ŚWIATA" - KONKURS filmowy na VI Festiwalu Włóczykij

Jedną z nowości podczas najbliższej edycji festiwalu Włóczykij będzie konkurs filmowy "Odkrywanie świata". Celem konkursu jest promocja filmów zrealizowanych w miejscach wyjątkowych kulturowo oraz takich, które w oryginalny sposób ukazują pozornie znane nam lądy.

Organizatorzy kładą szczególny nacisk na filmy o walorach dokumentalnych, choć nie zamykają miejsca na fabuły, w których uwzględnione zostaną realia i duchowość opisywanego świata. Do konkursu przyjmowane będą filmy trwające powyżej 30 minut i zrealizowane nie wcześniej niż 1 stycznia 2010 roku.

O przyznaniu nagrody decydować będzie kilkuosobowe jury. Nagroda główna: statuetka
Włóczykija i 2 tys. zł (przyznawane reżyserowi).

Zainteresowani udziałem w konkursie proszeni są o przysyłanie filmów na adres:
Stowarzyszenie Republika Międzyodrza
ul. Opolska 5/9
74-100 Gryfino

Zgłoszenia filmów do selekcji przyjmowane są na DVD i płytach blu-ray. Terminy zgłaszania
filmów do selekcji - 30 grudnia 2011.

Prezentacje podróżnicze na VI. Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij".

 • Małe swobody i wielkie tęsknoty Irańczyków

  Porywająca opowieść o pozornie nieprzystępnych ludziach, którzy okazują się mistrzami gościnności. Dziennikarz i podróżnik Stephan Orth, wyrusza w niecodzienną wyprawę, podczas której gubi przywieziony z Europy bagaż stereotypów. Ujmujący Persowie odkrywają przed nim swoje sposoby na obchodzenie rygorów totalitarnego reżimu. Orth błyskotliwie i z humorem relacjonuje swoje przygody: od potyczki z władzami o przedłużenie wizy przez bikini party w pobożnym Meszhedzie, po 10-dniowe udawane małżeństwo. Ponadto rozwiązuje dwie zagadki: jak miejscowym udaje się kupić w aptece wódkę i dlaczego tak kochają zespół Modern Talking.

  Czytam dalej

 • 4. Orientalny Baza Świąteczny w Muzeum Azji i Pacyfiku

  Już po raz czwarty Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na Orientalny Bazar Świąteczny, który odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 r,. w godz.11.00-20.00 w siedzibie Muzeum w Warszawie. 

  Czytam dalej

 • "Droga Aszera" reż. Matan Yair

  "Droga Aszera" to prezentowana w sekcji ACID 70. MFF w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza reżysera Matana Yaira, ze zdjęciami Bartosza Bieńka. Film zdobył trzy nagrody na MFF w Jerozolimie oraz osiem nominacji do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. 17. listopada wejdzie do polskich kin dzięki dystrybucji Aurora Films.

  Czytam dalej

 • Terra Italiana - jesienna edycja Festiwalu Kina Włoskiego

  Startuje druga edycja Festiwalu Kina Włoskiego – Terra Italiana. W dniach 23-26 listopada w warszawskim Kinie Luna odbędzie się prawdziwe święto włoskiej kinematografii. W programie najnowsze produkcje włoskie prosto z Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz każdego dnia spotkania z reżyserami i aktorami.

  Czytam dalej

 • 11. Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

  Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych. Impreza skupiona początkowo wyłącznie na filmach wietnamskich ewoluowała do corocznego przeglądu kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, jedynego takiego w kraju.

  Czytam dalej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij