Ethniesy 2016

Ethniesy - plakat
Czy wyobrażacie sobie czasem, jak wyglądało życie waszych pradziadów? Jak się bawili, jak smucili? Jak wyznawali sobie miłość? Kogo mieli za sąsiadów i jak ci sąsiedzi wpływali na ich życie? Jak bardzo muzyka uczestniczyła w ich życiu? Dlaczego w jednym regionie Polski popularne były mazurki, a gdzie indziej oberki i polki? Wiecie, czym one się różnią? Tych pytań jest wiele. Są tacy, którzy szukają na nie odpowiedzi - poznamy ich na festiwalu Ethniesy w Bydgoszczy!
To wnikliwi badacze muzyki i kultury ludowej, dla których te poszukiwania to sens życia. MCK w Bydgoszczy i organizatorzy festiwalu Ethniesy zaprosili ich, abyśmy mogli posłuchać ich odpowiedzi. Swoją muzyką opowiedzą nam o kwestiach tożsamości, tradycji, kulturze. Opowiedzą o mieszance kultur, z której wyrastamy, w której żyjemy.

Od 10 do 13 marca Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zamieni się teren badań, warsztatów, koncertów. Uczestnicy Ethniesów poczują się tu jak w domu. Tym domu, który nosimy w sercach. Przypomnimy sobie dotyk dłoni babci, zapach chleba, i dziadkowej fajki. Zapach skoszonego zboża i wietrzonych pierzyn. Radość zabawy na przednówku, przeganianie zimy i witanie wiosny. 

MCK Bydgoszcz już po raz czwarty zaprasza do wspólnego poznawania muzyki, która wzrusza, bawi, budzi nostalgię. Festiwal Ethniesy to w tym roku przede wszystkim muzyka ludowa. Usłyszymy polską muzykę tradycyjną, ukraińską, kołysanki i pieśni wieczorne jidysz. Wystąpi czołówka polskiej sceny folkowej: Adam Strug z zespołem, Dagadana, Berjozkele, Lautari i Niewte. Obok koncertów czeka festiwalowiczów sporo wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. wystawa, warsztaty śpiewu białego i spacer dźwiękowy w poszukiwaniu kobiecych śladów w mieście.
 
Ethniesy - plakat
 
PROGRAM FESTIWALU:
 
11.03. 2016, piątek, MCK, godz. 20.00
Koncerty: Niewte/Dagadana/Adam Strug z zespołem
 
NIEWTE
Nazwa zespołu "Niewte" („nie w tę”) nawiązuje do zawołania z wiejskich zabaw, to sygnał do zmiany kierunku tańca. Artyści muzyki wiejskiej uczą się u źródeł, wprost od wiejskich mistrzów. Fascynują ich fenomeny brzmieniowo-emocjonalne poza opisem, słowami, nutami. Dostrzegają paralele między nurtem wiejskiej zabawy a pulsem klubowej nocy, między mięsistym brzmieniem smyków a usterkową elektroniką. Pozwala to im tworzyć muzykę własną, aktualną, a zarazem wypływającą z archaicznego polskiego idiomu. Użytkową i wyrafinowaną, taneczną i głęboką, miejscową i światową, od dziadków dla dzieciaków.

Skład zespołu:
Antoni "Baskak" Beksiak - komputer, głos 
Maniucha Bikont - śpiew, klarnet 
Maciej Filipczuk - skrzypce 
Marcin Lorenc - skrzypce, basy 
 
DAGADANA:
Już od ośmiu lat zespół znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na najnowszej, czwartej płycie, „Meridian 68”, znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Zespół współpracuje m.in. z Raz Dwa Trzy, Gabą Kulką i rodziną Pospieszalskich.

Skład zespołu: 
Daga Gregorowicz – wokal, elektronika
Dana Vynnytska – wokal, keyboards 
Mikołaj Pospieszalski - bas akustyczny, bas, wiolonczela, wokal
Bartek Mikołaj Nazaruk – bębny, perkusja
 
ADAM STRUG Z ZESPOŁEM:
Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska” praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Podczas koncertu w Bydgoszczy, Adam z zespołem wykonają utwory, do których można będzie zatańczyć. 
 
12.03.2016, sobota, MCK, godz. 20.00
Koncerty: BERJOZKELE – "Kołysanki wieczorne i pieśni jidysz" / Lautari

BERJOZKELE 
"Berjozkele" to projekt muzyczny reinterpretujący, w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Na pierwszym albumie zatytułowanym "Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz" znalazły się utwory nastrojem i tematyką związane z nocą, cisza, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat. Inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważne w tych kompozycjach są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa znamienitych poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretacje.

Skład zespołu: 
Ola Bilińska – śpiew, OP-1, dzwonki orkiestrowe, looper
Kacper Szroeder – trąbka, flugelhorn, cymbały białoruskie, looper
Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina, sampler
 
LAUTARI
Po kilku latach przerwy zespół powraca z płytą „Vol. 67”. Inspiracją do powstania nowego materiału był Oskar Kolberg oraz przekaz, idee i zbiory zawarte w dziele jego życia pt. „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Album „Vol. 67” nawiązuje do tomu 67 dzieł zebranych Kolberga, zawierającego opracowania fortepianowe muzyki ludowej. Nowy materiał zawiera awangardowe opracowania muzyki ludowej na kameralny zespół instrumentalny z fortepianem preparowanym. To nowe oblicze dawnej muzyki, które nie tracąc nic ze swych podstawowych sensów: użyteczności, obrzędowości i magii, staje się równocześnie aktualną wypowiedzią.

Skład zespołu: 
Maciej Filipczuk – skrzypce
Jacek Hałas – fortepian, akordeon
Michał Żak – klarnet, flet, szałamaja
gościnnie: Marcin Lamch - kontrabas
 
13.03.2016, niedziela, MCK, godz. 18.00
Brzostek/Kołacki: "Jak słuchaliśmy? Dźwięki znalezione, dźwięki nagrane" - prezentacja zdjęć i nagrań terenowych ze Stambułu i Marsylii.

Chcielibyśmy postawić kilka prostych pytań: Co nagrywamy, kiedy nagrywamy w terenie? Lub też, co naprawdę nagrywamy, kiedy nagrywamy w terenie. Czego słuchamy, kiedy słuchamy nagrań dokonanych w terenie? Lub też, czego naprawdę słuchamy, kiedy słuchamy nagrań dokonanych w terenie? Jakie relacje tworzą się między nagraniem a rzeczywistością, jakie zaś między nagraniem a naszym wyobrażeniem o przestrzeni, którą nagrywaliśmy? Czego chcemy, a czego lubimy słuchać? Gdzie zaczyna się, a gdzie kończy przyjemność słuchania? Przy okazji zaś, chcielibyśmy dać wam posłuchać, jak słuchaliśmy, kiedy nagrywaliśmy…

Dariusz Brzostek - teoretyk literatury, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK. Zajmuje się badaniem kultury popularnej, estetyki grozy oraz antropologii kontrkulturowej. Uprawia także sound studies oraz field recording.

Rafał Kołacki – muzyk związany m.in. z HATI, Innercity Ensamble, T’ien Lai. Nagrał trzy solowe płyty. Gra koncerty w kraju i zagranicą, w tym na Unsound New York. Tworzy muzykę do filmów, słuchowisk i bajek. Pasjonuje się sztuką field recording, perkusyjną muzyką akustyczną oraz elektroniką z gatunku drone music.
 
Wydarzenia towarzyszące:
 
10.03.2016, czwartek, kawiarnia Szpulka, MCK, godz. 18.00, wstęp wolny
Wernisaż wystawy grafiki Svetlany Demidovich: "Rzeczy Istność"
 
11.03.2016, piątek, godz. 15.00-19.30 i 12.03.2016, sobota, godz. 10.00-13.00, MCK
Warsztaty śpiewu białego z Agatą Harz. Pieśni polskie.
Bilet na warsztaty: 100 zł
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
13.03.2016, niedziela, MCK
godz. 11.30-13.00
Warsztaty dla dzieci z Berjozkele, wstęp wolny, zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy na spotkanie z językiem jidysz. Będziemy pracować nad tekstem i wspólnie muzykować. Czeka nas zabawa z obrazami dźwiękowymi i melodią
wstęp wolny
 
godz. 14.00-17.00, zbiórka w MCK i ruszamy na spacer
Dariusz Brzostek/ Rafał Kołacki: Spacer dźwiękowy: "Płeć miasta, albo dźwiękowa nić w labiryncie…"
 
Zapraszamy na "warsztaty kreatywnego słuchania", "spacery dźwiękowe szlakiem kobiecych śladów w mieście", a nawet próbę zrobienia mini "mapy kobiecych miejsc" w Bydgoszczy. Całość będzie poparta przykładami dźwiękowymi i prezentacjami nagrań field recording chociażby z takich miejsc jak Marsylia czy Stambułu dokonanych bezpośrednio przez autorów wydarzenia. 
 
Bilety na koncerty: 
karnet na dwa dni (11.03 i 12.03): 50 zł
bilet na jeden dzień: 30 zł
bilety dostępne w kasie MCK
wydarzenia 10.03 i 13.03 - wstęp wolny

KONKURS - zobacz, jak zdobyć bilety na koncerty i karnet na cały festiwal tutaj.
 
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij