Magdalena Lechowska "Raices"

Magdalena Lechowska, fot. mat. prasowe

Jak brzmiałyby takie przeboje Marka Grechuty, jak "Dzikie wino", "Ocalić od zapomnienia" lub "Dni, których nie znamy", gdyby ich autor pochodził z Kolumbii? Zastanawiała się nad tym Magdalena Lechowska, która wokół swoich kolumbijskich aranżacji słynnego polskiego barda, zbudowała debiutancką płytę "Raices". O pomoc w jej wydaniu prosi swoich słuchaczy.

"Raices" będzie pierwszą polską płytą, na której można usłyszeć andaluzyjskie flamenco, kubańskie bolero, son cubano, meksykańską ranczerę, kolumbijską cumbię, argentyńskie tango i oczywiście - utwory Marka Grechuty po hiszpańsku i w rytmie flamenco.

Płyta "Raíces", jak hiszpańska nazwa wskazuje, będzie powrotem do korzeni, rdzennych brzmień i rytmów gorącej Hiszpanii oraz egzotycznej Ameryki Łacińskiej. To debiutancka płyta wokalistki Magdaleny Lechowskiej, Polki o latynoskiej duszy, dorastającej w Kolumbii i nazywanej polską Cesárią Évorą.

Płyta ukarze się w listopadzie 2014 nakładem IBERIA Records, a fundusz na jej ukończenie artystka zbiera przez serwis crowdoundingowy Polak Potrafi: 

Na swojej debiutanckiej płycie, Magdalena Lechowska postanowiła przedstawić brzmienia i rytmy, które ukształtowały jej wrażliwość muzyczną. Na przekór wszechobecnej tendencji do fuzji w muzyce, materiał "Raices" ukazuje w tradycyjnej formie bogactwo folkloru świata hiszpańskojęzycznego.

"Raíces" porywa nas w niezwykłą muzyczną podróż. Słuchacz rozpoczyna swą wędrówkę na południu Hiszpanii, w spalonej słońcem Andaluzji, przepływa ocean do romantycznej Kuby, dociera do tętniącego kolorem Meksyku. Kierując się na południe trafia do egzotycznej Kolumbii i przemierza majestatyczne Andy, aby zakończyć swą podróż na brzegu Rio de la Plata w Argentynie.

Dzięki korzennym brzmieniom i aranżacjom, można uchwycić naturalność, prostotę a zarazem niezwykłe piękno i malowniczość charakterystycznych stylów muzycznych przemierzanych krajów. Na "Raices", obok siebie znalazły się melodie i rytmy z geograficznie odległych, choć emocjonalnie bliskich sobie terenów - począwszy od namiętnego flamenco, poprzez nastrojowe kubańskie bolera, przeszywającą meksykańską ranczerę, tętniącą życiem kolumbijską cumbię i nostalgiczne tango argentyńskie.

Wielką niespodzianką są niekonwencjonalne interpretacje ponadczasowych polskich piosenek Marka Grechuty wykonywane w języku hiszpańskim, które nabierają zupełnie nowego brzmienia.

"Raíces" stanowi także skromny hołd wokalistki dla największych pieśniarek Ameryki Łacińskiej. W repertuarze Lechowskiej znalazły się bolera z repertuaru Omary Portuondo, "kubańskiej Edith Piaf", porywające pieśni meksykańskie Chaveli Vargas - "Kobiety w czerwonym ponczo" o mocnym charyzmatycznym głosie, energiczne i korzenne kolumbijskie kumbie Totó la Momposina oraz andyjskie melodie, kobiety o aksamitnym głosie, Mercedes Sosa, zwanej "La Negra".

Żeby wesprzeć projekt Magdaleny Lechowskiej wystarczy wpłacić odpowiednią kwotę - od 1 zł do 15 tys. zł - przez serwis Polak Potrafi - POLAK POTRAFI - PROJEKT "RAICES" MAGDALENY LECHOWSKIEJ.

Przypominamy nasz wywiad wideo z Magdaleną Lechowską na krakowskim Rynku - ZOBACZ.

Portal Etnosystem.pl objął płytę "Raices" patronatem medialnym.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij