"Droga Aszera" reż. Matan Yair

Pin It
"Droga Aszera" to prezentowana w sekcji ACID 70. MFF w Cannes polsko-izraelska koprodukcja, według scenariusza reżysera Matana Yaira, ze zdjęciami Bartosza Bieńka. Film zdobył trzy nagrody na MFF w Jerozolimie oraz osiem nominacji do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. 17. listopada wejdzie do polskich kin dzięki dystrybucji Aurora Films.


14 listopada (wtorek) w warszawskim kinie Elektronik odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu. Seans rozpoczyna się o godzinie 19:00.
Chcesz dostać wejściówkę na pokaz przedpremierowy? Napisz do nas! Zgłoszenia na pokaz "Drogi Aszera" przyjmujemy przez maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 13. listopada (poniedziałek) do godz. 16:00. Kto pierwszy ten lepszy - mamy dla was 10 podwójnych biletów!

"Objawienie Cannes 2017. Bezbłędnie prowadzeni aktorzy wprost rozsadzają ekran" [Toute La Culture]

Fabuła filmu "Droga Aszera" koncentruje się wokół 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura od zawsze przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec chłopaka widzi w synu przede wszystkim spadkobiercę, któremu powierzy rodzinną firmę zajmującą się budową rusztowań.

Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia...

Dużym atutem filmu jest znakomita gra aktorska, ze szczególnym wskazaniem naturszczyka Aszera Laxa - studenta Matana Yaira, reżysera filmu.NAGRODY I FESTIWALE
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – sekcja ACID
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Jerozolimie – najlepszy film, najlepszy aktor (Asher Lax), najlepsze zdjęcia (wyróżnienie dla Bartosza Bieńka)
2017 - Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej, odpowiedniki Oscarów - 8 nominacji: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy montaż, casting
2017 - MFF w Filadelfii
2017 - MFF w Zurichu

Matan Yair – urodził się w 1954 roku. Jest reżyserem, pisarzem oraz nauczycielem historii i literatury w liceum. Ukończył kurs scenopisarski w Szkole Filmowo-Telewizyjnej im. Sama Spiegela w Jerozolimie, a także studium reżyserskie na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Wszystkie dotychczasowe dzieła, zarówno filmowe, jak i literackie, Yair opiera na własnej biografii. Dokument „It is Written in Your ID that I Am Your Father” (2008), opowiadający o relacjach artysty z ojcem Mordechajem, znalazł się w selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie. Dramat telewizyjny „Unseen” (2015) opowiadał o doświadczeniach Matana jako wykładowcy w klasie dla dzieci odrzuconych przez regularny system szkolny. W 2009 roku opublikował pierwszą powieść, utrzymaną w konwencji pamiętnika nastolatka opisującego burzliwy okres dorastania. Książka została uznana za przełomową i nagrodzona przez Bibliotekę Narodową Izraela. Pierwszy kinowy film Yaira, polsko-izraelski „Droga Aszera”, zakwalifikował się do sekcji ACID 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Filmografia:
2017 Droga Aszera/ Scaffolding
2015 Unseen (tv)
2011 Winter Clothes (kr.m.)
2008 It is Written in Your ID that I Am Your Father / Katuv Lecha Bateudat Zehut She'any Aba Shelcha (dok.)

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.