II Festiwal Wolna Republika Ochotnicka

Wolna Republika Ochotnicka, to unikatowy w skali Polski folkowy festiwal czterech kultur: góralskiej, bałkańskiej, żydowskiej i romskiej do Ochotnicy Dolnej. Organizatorzy zabiorą nas w muzyczną podróż przez dzieje Ochotnicy i Tylmanowej, prezentując kulturę i historię wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały te tereny, tworząc niepowtarzalny klimat tych małych ojczyzn.
Oprócz lokalnych kapel, na festiwalu wystąpią także zespoły folkowe z całej Polski, w tym dwie gwiazdy programów talent show: Bum Bum Orkestar (Mam Talent) i El Saffron (Must Be The Music. Tylko Muzyka ).


II Festiwal Wolna Republika Ochotnicka odbędzie się w sobotę, 12 sierpnia, w Ochotnicy Dolnej - program:
13:00 Msza Święta inaugurująca festiwal
14:00 Otwarcie festiwalu: Lokalne kapele góralskie
15:00 TATRA GIPSY BAND (muzyka romska)
16:00 KAPELA PO PIERONIE (folkowa muzyka góralska)
17:00 TRYPTYK (muzyka Etno-folk Łuku Karpat)
18:00 EL SAFFRON (muzyka żydowska)
19:00 BUM BUM ORKESTAR (muzyka bałkańska)
20:00 Zakończenie festiwalu

IMPREZA TOWARZYSZĄCA - SLOW FOOD REPUBLIC
Na wszystkich amatorów dobrego jedzenia będzie czekał kiermasz produktów lokalnych. Będzie tam można posmakować lokalnej kuchni oraz kupić produkty tradycyjne i ekologiczne z terenu Ochotnicy i Tylmanowej. Nie zabraknie także przedstawicieli lokalnego rzemiosła

STREFA DLA DZIECI:
Festiwal jest przyjazny rodzinom. Na terenie Festiwalu WRO będzie znajdować się strefa dla dzieci, a w niej m.in:
- bungee
- zjeżdżalnie
- trampolina
- dmuchany zamek

DARMOWY TRANSPORT
Na czas Festiwalu wszyscy goście będą mogli skorzystać z darmowego transportu na trasie Tylmanowa (Kłodne) – Tylmanowa (Rzeka) - Ochotnica Dolna - Ochotnica Górna - Ustrzyk.
Busy w obie strony będą kursowały co ok. 20 min.

Podczas Festiwalu, występy muzyczne będą przeplatane z narracją historyczną o naszych małych ojczyznach - Ochotnicy i Tylmanowej.  W przerwach między występami będzie można wysłuchać ciekawych mini-wykładów na temat lokalnej historii.

W ubiegłym roku, z racji 600-lecia Ochotnicy i 680-lecia Tylmanowej, w narracji skupiliśmy się na początkach naszej historii. W roku 2017 opowiemy więcej o wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej. Upamiętnimy również wszystkie ofiary z terenu Ochotnicy i Tylmanowej.

O godz. 13:00 w Kościele Parafialnym w Ochotnicy Dolnej zostanie odprawiona Msza Św. inaugurująca festiwal – w intencji ofiar II W.Ś. z terenu Ochotnicy i Tylmanowej, o pokój na świecie oraz za uczestników festiwalu.

Podczas festiwalu zostaną zainaugurowane obchody 75. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego, organizowane pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Pana Krzysztofa Fabera. W związku z powyższym krótkie upamiętnienie lokalnych ofiar Holokaustu i Krwawej Wigilii przewidziane jest na godz. 17:45

Festiwal dofinansowany jest ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu “Ochotnica & Tylmanowa – Małe Ojczyzny – Wielkie Historie”. Projekt powyższy objął swoim patronatem Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Pan Prof. Dr Hab. Kazimierz Karolczak.

Festiwal objął honorowym patronatem również Starosta Powiatu Nowotarskiego Pan Krzysztof Faber, jako jedną z cyklu imprez w ramach Powiatowych Obchodów 75 Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wolna Republika Ochotnicka, we współpracy z organizacjami partnerskimi i mieszkańcami Ochotnicy Górnej, Dolnej i Tylmanowej.

Więcej informacji na: www.wolnarepublikaochotnicka.pl oraz www.facebook.com/WolnaRepublikaOchotnicka.