Ujarzmić demony i duchy. Świat rytuałów Melanezji

Melanezja to część Oceanii rozpościerająca się na wschód od Indonezji, aż po wody Oceanu Spokojnego. Życie w izolacji, nieprzyjaznych warunkach naturalnych i w społecznościach targanych konfliktami plemiennymi zrodziło fascynującą kulturę. Wszechobecny kult przodków, wiara w świat duchów i próby ich obłaskawienia znalazły swoją manifestację w sztuce oraz spektakularnych rytuałach, które w nielicznych miejscach przetrwały do czasów współczesnych.


Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wernisaż wystawy "Ujarzmić demony i duchy. Świat rytuałów Melanezji", który odbędzie się w czwartek 29 czerwca 2017 r. o godz. 18.00, w siedzibie Muzeum, przy ul. Solec 24 w Warszawie. Wystawę można obejrzeć do 27 sierpnia 2017 r.

Jerome F. Hamlin oraz Diana Dyjak Montes de Oca, autorzy wystawy, po raz pierwszy dotarli do Melanezji w 2011 roku. Poszukiwali prehistorycznej ryby - latimerii. Badając głębiny oceanu z uwagą śledzili również to, co dzieje się na jego powierzchni. Zachwyceni kulturą Melanezyjczyków postanowili dokumentować jej zewnętrzne przejawy zaklęte w świecie rytuałów. W trakcie pięcioletnich podróży zebrali wyjątkowy materiał, którego część będzie można obejrzeć w Muzeum Azji i Pacyfiku. - Mamy nadzieję, że fotografie i materiały filmowe m.in. z ceremonii Tańca Ognia z Nowej Brytanii oraz tradycyjnych sing-singów plemion Huli, Asaro Mudmen z Papui Nowej Gwinei chociaż na chwilę przeniosą widzów w świat sacrum mieszkańców Oceanu Spokojnego. Być może będą także inspiracją do zrozumienia złożoności otaczającego nas świata pełnego zarówno obcych, jak i bliskich nam rytuałów. Wystawie towarzyszą obiekty zebrane podczas podróży - mówi Tomasz Madej, kustosz wystawy w MAiP.

Autorzy wystawy: Jerome F. Hamlin (Członek The Explorers Club), Diana Dyjak, Montes de Oca
Organizator: kustosz Tomasz Madej

Ujarzmić demony - plakat