Muzyczne Spotkania na Francuskiej 2017

Fundacja Centrum Afro-Kultury Baobab oraz warszawscy afro-muzycy zapraszają na koncerty, warsztaty gry na djembe i jam sessions na ulicy Francuskiej na Saskiej Kępie.W latach 2014-2016 cykl odbywał się w ogródku senegalskiej kawiarni Café Baobab na Francuskiej 31, a od roku 2017 odbywa się po sąsiedzku – na ulicy Francuskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Walecznych i przy kawiarni Lukullus.

W 2017 roku wydarzenia odbywają się zwykle co dwa tygodnie w soboty:
13 i 27 maja, 10 i 24 czerwca, 8 i 22 lipca, 1, 5 i 19 sierpnia oraz 2 i 16 września.

– Café Baobab, inicjator wydarzeń, zawsze chciało być czymś więcej niż tylko punktem gastronomicznym. Chcemy przypomnieć wielokulturowy charakter Saskiej Kępy, gdzie dawniej zamieszkali osadnicy z Holandii, jej walory rekreacyjne, które docenił król August III – mówi Mamadou Diouf, muzyk zaangażowany w organizację spotkań na Francuskiej.

– Ulica Francuska nie powinna mieć kompleksów do żadnej innej ulicy z lewobrzeżnej Warszawy. Gdzie indziej cień dają jedynie parasolki, a tutaj mamy głęboki cień wysokich drzew. Tak jak w Afryce! – zaznacza Mamadou. – Dlatego Baobab zaprasza i stara się w niebanalny sposób integrować lokalną społeczność. Każdy może uczestniczyć i poznać lepiej bogatą kulturę zachodniej Afryki. Stąd nasze hasło: „Zagrajmy pod Baobabem!”. Dla najmłodszych te kameralne muzyczno-taneczne spotkania będą piękną lekcją otwartości na inne kultury. Spotkania na Francuskiej mają być przede wszystkim fajną zabawą i pozytywnym przeżyciem – podkreśla.

PROGRAM MUZYCZNYCH SPOTKAŃ NA FRANCUSKIEJ 2017

13 maja, 17:00 – DJOLOF-MAN
W tym roku granie pod Baobabem otworzy koncert senegalskiego tria, które swoją nazwę zaczerpnęło od słowa „Djolof” – nazwy historycznej dzielnicy Senegalu. Zespół tworzą Mamadou Diouf (djembe, wokal), Mouhamed Mbow (djembe, wokal) i Pako Sarr (gitara, wokal). Ich muzyka to połączenie etnicznych brzmień Zachodniej Afryki, soulu i reggae. Śpiewają w językach wolof, polskim i francuskim.

27 maja, 17:00 – SKADYKTATOR
Silnie umocowany głową w gwiazdach, stopami oparty na barkach duchowych ojców stylu. Sercem i szyszynką podłączony do ska-rewolucyjnej pompy tłoczącej wody świętej ska-rzeki. Niestrudzenie i bezwzględnie realizuje ideę romantycznej ska-drogi głowy i serca.
Na Francuskiej Skadyktator wystąpi z Kosmicznym Combo, z którym gra ska, jazz, rocksteady, reggae, zaskakując żywiołową improwizacją i spontanicznością koncertu. Ska-ska-Kępa!

10 czerwca, 17:00 – STREFA RYTMU & WIOLA WOJCIECHOWSKA
Grupa Perkusyjna Strefa Rytmu zaprasza na wyprawę w świat rytmów Afryki Zachodniej. Koncertowi towarzyszy widowiskowy taniec oparty na choreografiach baletów Zachodniej Afryki oraz warsztaty tańca zachodnioafrykańskiego z Wiolą Wojciechowską, która pracowała z najlepszymi baletami oraz solistami Mali, Gwinei, Gambii i Senegalu. Koncert i warsztaty to mocna dawka energii i tanecznej ekspresji.

24 czerwca, 17:00 – STROJNOWY
Zespół to projekt Piotra „Struny” Strojnowskiego, z którym współzałożyciel i pierwszy wokalista zespołu DAAB po latach nieobecności w muzyce powraca do dobrej tradycji polskiego reggae. Piotr Strojnowski to autor tekstów i współkompozytor takich przebojów jak „Ogrodu serce”, „Fala ludzkich serc”, „Słowo ciałem się stało”, „Serce jak ogień” czy „Fryzjer na plaży”. Muzyczna bezpretensjonalność oraz mądre i piękne teksty mają wypełnić niszę w liryce polskiej muzyki, w której tak niewiele się słyszy komentarzy do czasów współczesnych i tak mało śpiewa się o miłości w sposób bardziej wyrafinowany.
W skład zespołu wchodzą muzycy, którzy tworzyli polską scenę reggae: Grzegorz Rytka, Michał Marecki, Paweł Mazurczak, Jacek Orłow, Krzysztof Niedźwiedzki, Piotr Hrycyk, Łukasz Hodor – znani z takich zespołów jak T.Love, Daab, Kapela ze wsi Warszawa, Habakuk, rygada Kryzys, Kult.

8 lipca – ROLL & TUMBLE BLUES DUO
Bluesowy duet tworzą pochodzący z Niemiec gitarzysta i wokalista Chili Czabinski oraz polski harmonijkarz Leszek Paech. W ich wykonaniu tradycyjne brzmienie elektrycznego bluesa z Chicago ma jednocześnie wiele stylu i energii, nawet jeśli nie towarzyszy im typowa gitara basowa ani perkusja. Muzycy spotkali się w połowie czerwca zeszłego roku i już po pierwszej próbie podjęli decyzję o wspólnym graniu. Ich koncerty to wspaniała podróż w świat atmosferycznych klubowych koncertów w Ameryce lat 50. i 60.

22 lipca – JIMI OGDEN & DISCOUNTRY
Discountry to międzynarodowy zespół Jimiego Ogdena – brytyjskiego artysty, który na swoim koncie ma dziesięć albumów wydanych w Wielkiej Brytanii i Japonii. Razem z Honoratą Kożuchowską, Krzysztofem Deptułą, Januszem Tytmanem, Michałem Nasierowskim i Ryanem Dylla grają muzykę country, do której można potańczyć. Podczas energetycznych koncertów mogą jawić się jako bogobojni Amerykanie z głębokiego Południa albo zuchwali muzycy grający boogie w stylu Lynyrd Skynyrd, śpiewający na werandzie piosenki o zabijaniu trójnożnych krów, umieraniu czy załamaniach wiary. Sami o sobie mówią, że wiodą prawdziwe kowbojskie życie, a publiczność zapraszają na wspólną przejażdżkę.

1 sierpnia – SAHEL BLUES
Zespół to pomysł dwóch przyjaciół z Senegalu, Pako Sarra i Mamadou Dioufa, którzy zaprosili saksofonistę Grzegorza Rytkę do wspólnego grania. Twórczość zespołu można określić jako world music – ich muzyka jest dialogiem kultur, sztuką eksperymentu, połączeniem rożnych gatunków. Na scenie bogata różnorodność etniczna Senegalu flirtuje z soulem, subsaharyjskim bluesem i akustycznym reggae oraz improwizacją. Podczas koncertów Sahel Blues dźwięki migrują – tak jak cały kolektyw nomadów-muzyków, którzy poznali się w Warszawie, gdzie mieszkają od lat.
Koncert 1 sierpnia upamiętni postać Augusta Agboli O’Browna – Nigeryjczyka walczącego w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem „Ali”.

5 sierpnia – BABYLON RAUS
To prawdziwie międzykontynentalny zespół, którego styl definiuje reagge i wszelkie sprzyjające bujaniu się dźwięki. Babylon Raus ponad dekadę temu roku jako wirtualna grupa reggae założona przez producenta Tj / Foj, a w zeszłym roku – po latach kształtowania się składu – ukazał się ich pierwszy album, „Greatest Hits”. Łagodne rytmy reggae w wydaniu Babylon Raus łączą się z nieszablonowym wokalem i poczuciem humoru.
Zespół tworzą Budzik (perkusja), MesBrutah (samplery), Niedźwiedź (gitary), Pako Sarr (śpiew), Piroman (bas), Tj / Foj (śpiew) oraz Tony Junior B.I.G. (śpiew). Śpiewają po polsku, angielsku, hiszpańsku i francusku.

19 sierpnia – BUBA BADJIE KUYATEH
Buba Kuyateh to gambijski muzyk i śpiewak, pochodzący z rodziny griotów wykonujących etniczną muzykę zachodnioafrykańską na tradycyjnym, 21-strunowym instrumencie – korze. Tradycyjne brzmienia Afryki Zachodniej oraz pieśni griotów – dzięki którym z pokolenia na pokolenie przekazywana jest w Gambii tradycyjna wiedza, kultura i obyczaje – łączą się w wykonaniu Buby z jazzem, funkiem i innymi nowoczesnymi brzmieniami. Niezwykłe brzmienie kory oraz muzyczna otwartość Buby zaowocowały współpracą z artystami takimi jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi czy Stanisław Soyka.

2 września – JUSTYNA JARY & POMPADUR
Pieśniarka i aktorka Justyna Jary wystąpi na Francuskiej z zespołem PompaDur – trupą dworsko-podwórzową – twórczą, wytworną, czasem z lekka makabryczną. Tworzą ją także Robert Lipka (wokal, akordeon), Patrycja Napierała (instrumenty perkusyjne), Bartosz Smorągiewicz (saksofon) i Michał Zuń (kontrabas). Grupa ma w zanadrzu melancholijne ballady podwórzowe, songi kabaretowe, zabawne opowieści noir, tanga, w których każdy krok jest grą o życie. Pieśni są o sprawach codziennych – dramatycznych rozstaniach, miłości nad śmierć i tajemnicach ukrywanych w futerale od kontrabasu.

16 września – MAMADOU & SAMA YOON
Zespół powstał w 2014 roku z inicjatywy senegalskiego artysty Mamadou Dioufa oraz saksofonisty Grzegorza Rytki. Skład formacji uzupełnili Patrycja Napierała, Ania Patynek, Michał Marecki i Paweł Mazurczak – muzycy grający na co dzień m.in. w T.Love, Kapeli ze Wsi Warszawa, Kayah & Transoriental Orchestra.
Teksty piosenek są głównie w języku wolof, ojczystym języku Mamadou. Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, o tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy.
„Sama yoon” znaczy w języku wolof „moja droga”, „mój wybór” – a droga muzyczna, którą obrali członkowie zespołu, prowadzi przez world music, afrobeat, etno, reggae i inne dźwięki świata.

Ulica Francuska, skrzyżowanie z Walecznych
Saska Kępa, Warszawa
Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny.