Globaltica 2017: nowi artyści

Muzycy z Indii, Wielkiej Brytanii, Syrii, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Tybetu i Wybrzeża Kości Słoniowej w Gdyni. Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica w Gdyni, na którym usłyszymy m.in. Bollywood Brass Band i Jyotsna Srikanth w projekcie Carnatic Connection, wielonarodowy kolektyw z przesłaniem Refugees For Refugees i wirtuoza balafonu - Aly Keita z Wybrzeża Kości Słoniowej.
CARNATIC CONNECTION to wyjątkowy projekt wyjątkowych artystów. Tworzą go JYOTSNA SRIKANTH - wybitna skrzypaczka łącząca klasyczny styl karnatyczny, wywodzący się z południowoindyjskiej tradycji z jazzem i klasyczną muzyką europejską oraz BOLLYWOOD BRASS BAND - pionierska brytyjska orkiestra dęta, z niesamowitą energią i żarem grająca bollywoodzkie melodie i rytmy. Instrumenty smyczkowe spotykają się tu z instrumentami dętymi - wirtuozerska gra na skrzypcach i funkujące dęciaki w połączeniu z energetycznymi bębnami, instrumentalne wersje filmowych pieśni rodem z Bollywood i magiczny świat południowoindyjskich filmów. Zachwyt, zaskoczenie, radość i niepohamowana chęć tańca – takie właśnie odczucia wywołuje w słuchaczach każdy koncert tego projektu, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany przed polską publicznością. To muzyczna podróż ku nowym terytoriom - połączenie Bollywood i Carnatic Filmi - od legendarnego kompozytora Ilaiyaraaja do wszechobecnego AR Rahmana i jego nagrodzonego Oscarem hitu Jai Ho pochodzącego z filmu Slumdog – Milioner z ulicy. To trzeba zobaczyć!

REFUGEES FOR REFUGEES to zespół utworzony przez dziesięciu muzyków - mieszkających w Belgii wojennych uchodźców z Tybetu, Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu, zaproszonych do wspólnego projektu przez belgijską organizację Muziekpublique. Kolektyw tworzy grupa wirtuozów z różnych regionów świata, którzy mają nadzieję, że ich głosy zostaną usłyszane poprzez ich muzykę.

Po wydaniu w maju 2016 roku płyty Amerli i jej gorącym przyjęciu przez międzynarodowe media (najlepsza płyta roku wg prestiżowego magazynu fRoots i listy Transglobal Music Chart, recenzja z pięcioma gwiazdkami w BBC Magazine), dziesięciu muzyków biorących udział w sesji nagraniowej postanowiło utworzyć regularny zespół. Pod artystycznym kierownictwem Tristiana Driessensa powstał repertuar, który ukazał ogromny talent artystów i skarby ich kultury, które do tej pory były niemal niezauważone w Europie.

W skład grupy weszli doświadczeni muzycy, którzy studiowali na najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych na Bliskim Wschodzie i występowali w najważniejszych salach koncertowych wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku. W przeszłości cieszyli się karierą, międzynarodową sławą i udziałem w różnorodnych projektach. Rzeczywistość zmusiła ich jednak do ucieczki przed katastrofalną sytuacją w swoich krajach. Porzucili większość dóbr, zabierając ze sobą talent i instrumenty, które okazały się podstawą ich nowego wspólnego dzieła. Razem dążą do opracowania artystycznego projektu, który pomoże im odnaleźć swoje miejsce i na nowo ułożyć sobie życie w Belgii. Grupa reprezentuje Walonię-Brukselę. Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Warszawie jest partnerem koncertu. W Polsce wystąpią po raz pierwszy.

Na kameralnym koncercie w Starej Wozowni wystąpi jeden z największych wirtuozów balafonu na świecie - ALY KEÏTA. Balafon, prekursor ksylofonu i marimby, którego pochodzenie jest datowane na XIV wiek, jest z zasady instrumentem griotów – artystów, których zadaniem było opowiadanie historii, przekazywanie tradycji ustnych, muzycznych i wiedzy pokoleń. Pomimo tego, że tradycja ta jest wciąż żywa w Afryce Zachodniej, to nie ona spowodowała, że Aly stał się znanym na świecie muzykiem. Zawdzięcza to raczej swojej wyjątkowej umiejętności wykorzystania tego blisko 1000-letniego instrumentu w kontekście współczesnej muzyki. Jego twórczość, zakorzeniona w tradycji, z elementami afro-pop, funkującymi rytmami i jazzującymi aranżacjami zaprowadziła go znacznie dalej niż większość współczesnych balafonistów. Aly pochodzi ze słynnej rodziny muzycznej, której członkiem jest choćby Salif Keita, a także wielu innych cenionych i utalentowanych muzyków z Afryki Zachodniej. Jego wirtuozeria sprawiła, że miał możliwość współpracy z takimi tuzami world music i jazzu jak Joe Zawinul, Jan Garbarek, Trilok Gurtu, Omar Sosa, Pharoah Sanders, Cheick Tidiane Seck czy Rokia Traoré.

Festiwal Kultur Świata Globaltica, 19-23 lipca 2017, Gdynia. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty z muzykami, panele dyskusyjne, spotkania autorskie i aktywności dla dzieci.