Justin Marozzi "Bagdad. Miasto pokoju, Miasto krwi"

Bagdad – znany od wieków jako "miasto pokoju", przez większość swojej niezwykłej historii był jednym z najważniejszych światowych centrów kulturalnych i handlowych, budził podziw bajecznymi pałacami, parkami, wykwintnością wspaniałych meczetów i szkół islamskich.


To tu można było znaleźć najbardziej utalentowanych matematyków, astronomów, lekarzy, muzyków i poetów, to właśnie tutaj w czasach kalifów spisano Księgę tysiąca i jednej nocy. Wyrafinowanemu życiu intelektualnemu towarzyszyły szokujący przepych i rozpusta, a także brutalna przemoc najeźdźców i władców – przez większość swojej obejmującej trzynaście wieków historii Bagdadem rządzili okrutnicy.

Justin Marozzi, imponując głęboką wiedzą i zachwycając erudycją, odmalował wielowymiarowy portret tego niezwykłego miasta – jego złotego wieku i jego upadku.

Justin Marozzi (ur. 1970) – angielski dziennikarz, historyk, pisarz i podróżnik. Absolwent wydziału historii na uniwersytecie w Cambridge, dziennikarstwa na uniwersytecie w Cardiff oraz stypendysta uniwersytetu w Pensylwanii. Pracował w BBC, „The Financial Times” oraz „The Economist”. Członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Przez lata podróżował po Środkowym Wschodzie. Przez rok mieszkał w Mogadiszu, gdzie pracował jak doradca prezydenta i premiera Somalii. Opublikował pięć książek, między innymi wysoko ocenioną Tamerlane. Sword of Islam, Conqueror of the World. Za książkę Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Christophera Ondaatje przyznawaną przez Brytyjskie Towarzystwo Literackie.

JUSTIN MAROZZI "BAGDAD. MIASTO POKOJU, MIASTO KRWI"
Seria wydawnicza: Miasta
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Projekt okładki: Fajne Chłopaki
Data premiery: 26 kwietnia 2017