Ethno Port Poznań 2017: garść informacji i szczegółowy program

Przed nami 10 edycja festiwalu Ethno Port w Poznaniu. 16 koncertów world music na trzech scenach, warsztaty, spotkania, filmy, Małe Ethno (program dla dzieci), wielka łąka przed CK Zamek i oczywiście szereg imprez towarzyszących...

Muzycznie – i trochę sentymentalnych powrotów, i kilka zespołów goszczących u nas po raz pierwszy. Wystąpią między innymi: Ballaké Sissoko (Mali), DakhaBrakha (Ukraina), Danyèl Waro (Reunion), Driss El Maloumi (Maroko), Félix Lajkó Trio (Węgry), Iva Bittová & Čikori (Czechy), Los Pirañas (Kolumbia), Mari Boine (Norwegia), Taraf de Haïdouks (Rumunia), Trio López / Petrakis / Chemirani(Hiszpania/Grecja/Francja), przedstawiciele rodzimej sceny etnicznej...

Całe to radosne święto muzyki world, nie miałoby większego sensu bez jasnego, społecznego przekazu, że piękno świata polega na jego różnorodności a prawa jego mieszkańców są równe. Od dwóch lat tematem przewodnim Festiwalu jest refleksja nad, pełną uprzedzeń i lęków, narracją wobec migrantów i uchodźców. Tym razem, w bloku filmowo-dyskusyjnym „To nas dotyczy”, realizowanym wspólnie z Polską Akcją Humanitarną, spróbujemy opowiedzieć o sytuacji w rejonach świata, w których głód, przemoc i wyzysk skłaniają ludzi do podjęcia niezwykle ryzykownej decyzji o porzuceniu rodzinnych stron. Odbędą się więc spotkania ze wspaniałymi gośćmi – Janiną Ochojską i Arturem Domosławskim, zaprezentujemy też filmy: „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak i „Złota klatka”, reż. Diego Quemada-Diez. Będą też stoiska Polskiej Akcji Humanitarnej (zbiórka pieniędzy dla mieszkańców pogrążonej w wojnie domowej Syrii), Amnesty International, Fair Trade i Migrant Info Point.

Dziesięć lat istnienia Festiwalu ETHNO PORT Poznań to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia wstecz na historię imprezy, analizę jej dorobku i ocenę wypracowanej pozycji na mapie europejskich festiwali world music. 

Na scenach Festiwalu wystąpiło około 120 zespołów i solistów przybyłych do Poznania z bliskich i odległych zakątków świata, prezentując ogromną różnorodność tradycyjnej muzyki afrykańskiej, fenomen sufickiego nurtu Islamu, dalekowschodnie dźwięki Korei i Chin, południowoamerykańskie rytmy cumbii, rumby i salsy, specyficzny północnoamerykański sposób podejścia do muzyki etnicznej, a także bogactwo europejskiej tradycji kulturowej, począwszy od flamenco i fado, poprzez muzykę celtycką i bałkańską, po wschodnioeuropejską ekspresję i skandynawską szamańską magię. Udało nam się również przedstawić, unikając opowiedzenia się po którejś ze stron rywalizujących ze sobą nurtów, bogactwo polskiej sceny etnicznej.

Wyjątkowy charakter Festiwalu buduje przede wszystkim jego atmosfera tworzona przez wierną, świadomą i wymagającą publiczność. Z myślą o niej prezentujemy kolejne zjawiska obecne na scenie world music, starając się każdego roku poszerzać spektrum tradycji kulturowych, do których sięgamy. Z okazji jubileuszowej edycji postanowiliśmy po raz pierwszy powrócić do kilku artystów, których niezapomniane koncerty tworzą historię i wyjątkowy charakter Festiwalu, choć jak zawsze pojawią się także nowi wykonawcy, którzy
w Poznaniu wystąpią po raz pierwszy.  

Obok 16 koncertów podczas czterodniowego wydarzenia odbędą się warsztaty muzyczne, potańcówka, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz połączone z projekcjami filmowymi spotkania, próbujące ułatwić zrozumienie istotnych wyzwań współczesności. Od kilku lat tematem przewodnim Festiwalu jest refleksja nad, pełną uprzedzeń i lęków, narracją wobec migrantów i uchodźców. Tym razem spróbujemy opowiedzieć o sytuacji w rejonach świata, w których głód, przemoc i wyzysk skłaniają ludzi do podjęcia niezwykle ryzykownej decyzji o porzuceniu rodzinnych stron.

 

KONCERTY

czwartek, 8 czerwca Koncert otwarcia
TRIO LÓPEZ / PETRAKIS / CHEMIRANI (Hiszpania / Grecja / Francja), Sala Wielka, g. 19, bilet na jeden koncert: 50 zł

piątek, 9 czerwca
MICHAŁ FETLER ‒ POLMUZ (Polska), Sala Wielka, g. 17, bilet na jeden koncert: 20 zł
FÉLIX LAJKÓ TRIO (Węgry), Dziedziniec Zamkowy, g. 18.30, bilet na jeden koncert: 40 zł
MARI BOINE (Norwegia), Scena na Trawie, g. 20.30, bilet na jeden koncert: 1 zł
BALLAKÉ SISSOKO (Mali), Dziedziniec Zamkowy, g. 22.30, bilet na jeden koncert: 40 zł

sobota, 10 czerwca
MANIUCHA & KSAWERY (Polska), Sala Wielka, g. 15, bilet na jeden koncert: 15 zł 
MOSAIK (Polska), Sala Wielka, g. 16, bilet na jeden koncert: 25 zł
IVA BITTOVÁ & ČIKORI (Czechy), Dziedziniec Zamkowy, g. 18, bilet na jeden koncert: 40 zł
DAKHABRAKHA (Ukraina), Scena na Trawie, g. 20, bilet na jeden koncert: 1 zł
DRISS EL MALOUMI (Maroko), Dziedziniec Zamkowy, g. 22, bilet na jeden koncert: 40 zł
LOS PIRAÑAS (Kolumbia), Sala Wielka, g. 23.50 bilet na jeden koncert: 30 zł

niedziela, 11 czerwca
DEBASHISH BHATTACHARYA & KACPER MALISZ (Indie / Polska), Sala Wielka, g. 16, bilet na jeden koncert: 15 zł
ADAM STRUG KOMPANIA (Polska), Dziedziniec Zamkowy, g. 18, bilet na jeden koncert: 30 zł
TARAF DE HAÏDOUKS (Rumunia), Scena na Trawie, g. 20, bilet na jeden koncert: 1 zł
DANYÈL WARO (Reunion), Dziedziniec Zamkowy, g. 22, bilet na jeden koncert: 40 z

karnety na cały Festiwal z Koncertem Otwarcia (8-11 czerwca) – 130 zł
karnety na trzy dni Festiwalu (9-11 czerwca) – 110 zł
bilety jednodniowe: 9.06. – 75 zł, 10.06. – 85 zł, 11.06. – 65 zł
Dzieci do 10. roku życia pod opieką osoby dorosłej posiadającej karnet lub bilet na dany koncert – wstęp wolny.

Wszystkie bilety i karnety dostępne są w kasie CK ZAMEK (czynna codziennie w g. 10-21), CIM,
w serwisie bilety24.pl oraz na festiwalowej stronie ethnoport.pl

Bilety na koncerty Na Trawie (1 zł) sprzedawane będą na miejscu, na trawniku przed CK ZAMEK.
Bezpłatne wejściówki odbierać można w kasie CK ZAMEK od 22.05.


WYDARZENIA PROGRAMU GŁÓWNEGO

POTAŃCÓWKA Z DOMEM TAŃCA

8 czerwca
Dziedziniec Zamkowy, g. 21
bilety: 15 zł

Dom Tańca to spotkanie z surową, spontaniczną, wyrastającą z naturalnego rytmu życia muzyką wiejską. To radość z doświadczania tradycyjnych, zapomnianych często form zabawy przy dźwiękach skrzypiec, bębnów, dud, lir korbowych i innych tradycyjnych instrumentów. Dom Tańca to idea i przestrzeń, do której w Poznaniu od piętnastu lat zaprasza Jacek Hałas i inni muzycy zarażeni pięknem kultury tradycyjnej.

Celem istnienia domów tańca jest tworzenie wspólnoty. Tej ulotnej, jednorazowej, rodzącej się w zbiorowym ruchu, ale także tej trwalszej, zacieśniającej więzi, odwołującej się do świata dawnych, zbiorowych obrzędów. Podczas wydarzeń organizowanych przez poznański Dom Tańca doświadczyć można najbardziej archaicznych form celebracji grupowego spotkania, jakimi są tańce korowodowe, a także spróbować swoich sił w kujawiaku, oberku czy polce.

Na pomysł stworzenia przestrzeni umożliwiającej kontakt z kulturą muzyczną wsi w warunkach miejskich, zaaranżowanej na wzór wiejskich potańcówek, jako pierwsi wpadli Węgrzy. Miało to miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, i stanowiło wówczas alternatywę dla oficjalnej kultury państwa komunistycznego. Współcześnie domy tańca są alternatywą wobec banalizującej rzeczywistość popkultury. Zamiast zalegać przed telewizorem czy komputerem, lepiej dać się ponieść muzyce i wciągnąć w wir tanecznego rytuału.

Do tańca grać będą muzycy i kapele związane z poznańskim środowiskiem muzyki folkowej:

Kapela Hałasów 
Alicja Choromańska-Hałas – gardon, baraban
Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon
Romuald Jędraszak (dudy wielkopolskie) & Kapela spod Poznania 
Katarzyna Hełpa-Liszkowska – tańce wielkopolskie 

Gołoborze
Mateusz Raszewski – skrzypce 
Piotr Rogaliński – baraban
Marcin Małecki – basy

Przodki
Jarosław Cendrowski – skrzypce
Monika Kuś – skrzypce
Kasia Skalska – skrzypce 
Anna Kaźmierak – basy
Joanna Szaflik – śpiew
Karolina Ociepka – baraban

Przedwojenne Piosenki
Malwina Paszek – akordeon, cytra, śpiew
Tomek Grdeń – kontrabas, ukulele, śpiew

Lúthien Consort 
Antonina Weber – viola da gamba, suka biłgorajska
Julia Piwakowska – bęben obręczowy
Jan Kiernicki – lira korbowa

oraz Kasia Wińska i Witek Roy Zalewski 

WARSZTATY MUZYCZNE

Debashish Bhattacharya – trzydniowe warsztaty dla gitarzystów
8-10 czerwca, Sala Prób, g. 10-11.30, bilety: 30 zł (liczba miejsc ograniczona)

Pandit Debashish Bhattacharya wychował się w rodzinie o muzycznych tradycjach, sięgających ośmiu pokoleń. Kształcił się na klasycznego wokalistę, lecz kiedy odkrył możliwości gitary, która znalazła zastosowanie w tradycyjnej muzyce indyjskiej, poświęcił się całkowicie grze na tym instrumencie. Aby uczynić ją narzędziem bardziej przydatnym do uprawianego gatunku muzyki, dodał do niej, charakterystyczne dla sitaru i sarangi, struny. Uzyskał w ten sposób 24-strunowy instrument
o wyjątkowym brzmieniu, stając się jego pierwszym, wyznaczającym mistrzowski poziom, wirtuozem. Uczestniczył w wielu międzynarodowych projektach z tak wybitnymi artystami, jak: John McLaughlin czy Bob Brozman.

Maciej Rychły – „Kazania o swobodnych dźwiękach” dla 30 – 40 posiadaczy festiwalowych karnetów 
9-11 czerwca, Sala pod Zegarem, g. 11-12.30, wejściówki w kasie CK ZAMEK

Muzyk multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, pisarz, antropolog kultury. Przewędrował polskie, ukraińskie i bałkańskie Karpaty nawiązując kontakty i przyjaźnie z ludowymi artystami, poznając bogactwo oryginalnej kultury tych rejonów. Te pierwsze wyprawy uwieńczone zostały założeniem Kwartetu Jorgi ‒ zespołu istniejącego nieprzerwanie od 1982 roku. Od pierwszej edycji Ethno Portu pełni rolę przewodnika festiwalowej publiczności. „Kazania o swobodnych dźwiękach” przeznaczone są dla osób poszukujących wsparcia w poszukiwaniach środków indywidualnej muzycznej ekspresji.

TO NAS DOTYCZY – spotkania połączone z projekcjami filmowymi
Program realizowany we współpracy z Polską Akcja Humanitarną. W trakcie Festiwalu prowadzić będziemy zbiórkę pieniędzy dla mieszkańców pogrążonej w wojnie domowej Syrii.

Spotkanie z Janiną Ochojską, 10 czerwca 
Kino Pałacowe, g. 13
wstęp wolny
prowadzenie: Danka Woźnicka

Spotkanie z Janiną Ochojską, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej, niekwestionowaną liderką i specjalistką w kwestiach udzielania pomocy. Stworzyła w PAH zespół fachowców wyszkolonych do pomagania w najbardziej efektywny i skuteczny sposób. Przez ostatnie dwadzieścia dwa lata z Polską Akcją Humanitarną dotarła z pomocą do czterdziestu czterech krajów. Kopie studnie w Sudanie, pomaga przetrwać szpitalom w Korei Północnej, buduje szkoły w Afganistanie oraz domy dla ofiar tajfunu Yolanda na Filipinach. 

W Polsce zajmuje się programem dożywiania dzieci i edukuje wolontariuszy. Jej silna wola w przełamywaniu własnych słabości niesie wyraźny przekaz: każdego dnia można zrobić coś dobrego.

W książce „Świat według Janki” (2015) mówi: „Kiedy skupiamy się na krytyce wielkich instytucji, firm czy polityków, często czujemy się bezradni. To nas wpędza w bierność. A bierność też jest źródłem zła. Dzisiaj w porównaniu z przeszłością mamy większe możliwości, większą świadomość mechanizmów działających w świecie. Korzystajmy z tego. Jeśli będzie nas wielu, to uda się nam zmienić nawet wielkie instytucje. Ale musimy zacząć od samych siebie. To jest podstawą każdej pozytywnej zmiany w każdej dziedzinie życia. I pamiętamy, że dobra jest jedna więcej”.

Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu: NADEJDĄ LEPSZE CZASY / Something Better to Come, reż. Hanna Polak, Dania, Polska, 2014, 110’
Dokument opowiada o jedenastoletniej dziewczynie, która mieszka na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą. Historia niezwykle poruszająca, ale także przerażająca, bo dzieje się tu i teraz – w XXI wieku, w putinowskiej Rosji. Większość bohaterów filmu nie dożyła nawet jego premiery. 

Spotkanie z Arturem Domosławskim, 11 czerwca
Kino Pałacowe, g. 13
wstęp wolny
prowadzenie: Jerzy Borowczyk 

Spotkanie z Arturem Domosławskim – dziennikarzem, reporterem, autorem m.in. głośnej biografii „Kapuściński non-fiction”, który ostatnio wydał „Wykluczonych” (2016). Książka – owoc jego wieloletnich podróży po świecie (Kolumbia, Brazylia, Meksyk, Palestyna, Egipt, Sudan Południowy, Kenia…) jest opowieścią o tych, którzy żyją na obrzeżach dostatniego świata, bez perspektyw, prześladowani, ograbieni z godności. Autor analizuje różne formy wykluczenia i ich przyczyny, uświadamiając sobie i nam, że przywileje urodzonych w lepszej części świata bywają często okupione nieszczęściem tych, którzy są pozbawieni praw i możliwości. „Cieszymy się dostatkiem m.in. dlatego, że – w dobie outsourcingu siły roboczej – ktoś inny pracuje w niewolniczych warunkach”.

„Czy syci przyjmą lekcję, jaką dają im dziś biedni – posłańcy złej wiadomości o kruchości naszej egzystencji?” – pyta Lidia Ostałowska. – „Czy wezmą sobie do serca radę Domosławskiego: Przemeblujmy głowy już teraz? Potrzebujemy tej książki i tego pisarza”.

Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu: ZŁOTA KLATKA / La jaula de oro, reż. Diego Quemada-Diez, Hiszpania, Meksyk, Gwatemala, 2013, 110’
Sara, nastolatka z Gwatemali, obcina włosy, przebiera się za chłopca i wraz z przyjaciółmi Juanem
i Samuelem wyrusza w ekscytującą i niezwykle niebezpieczną podróż na osławionej trasie pociągami towarowymi do Los Angeles. Mają nadzieję na lepsze życie w USA, gonią za marzeniem, nie zdając sobie sprawy, że może zupełnie nie być tym, czym się wydaje. Rodzące się uczucie do indiańskiego chłopca Chauka, którego Sara spotyka w drodze, przynosi gniew i rozgoryczenie. Jednak
w konfrontacji ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony bandytów i skorumpowanych stróżów prawa, grupa nastolatków dostaje solidną lekcję przyjaźni i lojalności.

MAŁE ETHNO
Warsztaty budowy instrumentów recyklingowych
prowadzenie: Malwina Paszek
warsztaty dla dzieci 6+
10-11 czerwca, Sala Prób na Dziedzińcu Różanym, g. 11-13 (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna)
bezpłatne wejściówki

Czy śmieci mogą grać? Jasne! Podczas warsztatów recyclingowych damy zużytym przedmiotom codziennego użytku nowe życie, tym razem w roli instrumentów muzycznych! Stare pisaki, tuby papierowe, kubki czy kuchenne łyżki posłużą do wykonania instrumentów dętych i perkusyjnych. Mistrzem ceremonii i głównym konstruktorem będzie Malwina Paszek – multiinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, altówka, karimba, cytra, autoharp, fortepian), kompozytorka, śpiewaczka, mistrzyni śpiewu białego czyli tzw. śpiewokrzyku. Malwina jest wielką miłośniczką i propagatorką muzyki tradycyjnej, w swoim repertuarze ma przede wszystkim pieśni z Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. A jakie dźwięki i melodie popłyną ze skonstruowanych podczas jej warsztatów instrumentów? Na pewno ethno-zakręcone!

Ogród opowieści
prowadzenie: Magdalena Garczarczyk i Xenia Starzyńska
warsztaty dla dzieci 6+
10 czerwca, Sala Wystaw, g. 11-13 (obecność rodziców – bez konieczności posiadania biletu – mile widziana, choć niekonieczna)
bilety: 10 zł

O czym szepczą kwiaty pszczołom? Jakie opowieści o roślinach skrywają ogrody? Czy rośliny mogą być niezwykłe i magiczne? Zapraszamy na spotkanie, w trakcie których zajrzymy w ogrodowe zakątki, poszukamy w nich opowieści i legend oraz wspólnie posadzimy rośliny, tworząc nietuzinkową oprawę pełną kolorów i zapachów dla Festiwalu Ethno Port. W rolę ogrodniczek wcielą się:
Magdalena Garczarczyk – pasjonatka działań współtworzonych wraz z dziećmi, opowiadań, spacerów po lesie, ogrodnictwa miejskiego w każdej skali oraz dzikich smaków. W ramach działalności Projektu Zieleniak organizuje warsztaty i wydarzenia ogrodnicze, przyrodnicze, kulinarne dla dorosłych oraz dla dzieci. Sieje, sadzi, buduje, projektuje i namawia do przejścia na zieloną stronę życia.

Xenia Starzyńska – czasem śpiewa, czasem tańczy, czasem gra. Czasem sama, czasem
z przyjaciółmi. Ale najbardziej lubi opowiadać. Baśnie, bajki, legendy i opowieści. Z różnych stron świata. Od wielu lat prowadzi warsztaty z zakresu edukacji przestrzennej i kultury tradycyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Cuda wianki
prowadzenie: Marianna Oklejak
warsztaty dla dzieci 6+
10 czerwca, Sala Wystaw, g. 13-15 (obecność rodziców – bez konieczności posiadania biletu – mile widziana, choć niekonieczna)
bilety: 10 zł – kasa CK ZAMEK

Warsztaty plastyczne zainspirowane książką „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” Marianny Oklejak (Wydawnictwo Egmont Polska). Książka, laureatka Nagrody „Graficzna Książka Roku 2015” składa się z 36 tablic zorganizowanych według logiki pór roku i rytmu życia. Mamy tu narrację o szczęśliwej miłości, ślubie, narodzinach dziecka, ale też o miłosnym zawodzie i smutku rozstania. A ponadto dowcipne charakterystyki ludzkich postaci i zachowań, dźwięki ludowych melodii oraz szablon konika pozwalający na zabawę w odrysowywanie i ozdabianie lub w animowany teatrzyk cieni.

Opowieści z pięciu stron świata, dla dzieci 3+
Baśnie opowiada Szymon Góralczyk 
10 czerwca, Sala Wystaw, g. 15-16 (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna) / wstęp wolny

Drzewo które mówi i inne baśnie afrykańskie, dla dzieci 3+
Baśnie opowiadają Szymon Góralczyk i Mieszko Nowacki
11 czerwca, Sala Wystaw, g. 15-16 (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna) / wstęp wolny

Było nie było czyli baśń polsko romska, spektakl dla dzieci i młodzieży +3
11 czerwca, Scena Nowa, g. 11 (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna) / wstęp wolny

Zoltan i Hania, Trajan i Gabrysia – to niektórzy z dziecięcych aktorów, uczniów Szkoły Podstawowej
nr 26 w Poznaniu biorących udział w przedstawieniu. Baśń pod tytułem „Było, nie było..” powstała
z połączenia legend polskich i romskich. Opowiada ona o tym, jak dzieci różnych narodowości postanowiły obudzić słońce, które, zagniewane, ukryło się gdzieś, hen wysoko w górach...

KLUB FESTIWALOWY
Dziedziniec Zamkowy (wejście od. Al. Niepodległości)
Dla osób posiadających opaski karnetowe lub dzienne – wstęp wolny, pozostali: 5 zł

piątek, 9 czerwca, g. 24-4
DJ DAGA - członkini zespołu Dagadana. Jako didżejka występuje głównie poza granicami kraju prezentując polską scenę muzyki świata. Po raz pierwszy zagra w Polsce i zabierze Was w muzyczną podróż po różnych zakątkach świata, w których grała i którymi fascynuje się w swojej twórczości.

sobota, 10 czerwca, g. 24-4
DJ EMPE – Halo Ziemia – impreza worldbeat! 
DJ EMPE prezentuje na co dzień world music w swoich radiowych audycjach w poznańskim eterze, po zachodzie słońca wchodzi do klubów i na festiwalowe sceny aby dostarczać tam solidne dawki imprezowego worldbeatu. W ramach autorskiego projektu „Halo Ziemia!” bezkompromisowo miksuje balkanbeat, elektro tzigane, nuevo flamenco, afro-cubano, reggaeton, bhangrę, kolumbijską cumbię, bułgarską czałgę, rumuńskie manele, a nawet etno rap i kuduro. Do tego wszystkiego dokłada klasyczne tematy folk ubrane w klubowe szaty. 

niedziela, 11 czerwca, g. 24-4
DJ LUK & DJ TADZIK - od 20 lat związany z muzyką nie tylko elektroniczną, wydaje m.in. dla Bad Advice Inc. (Chicago) i Polish Your Brain (Warszawa). Niestrudzony kolekcjoner winylowych płyt, producent, fascynat technik nagraniowych, syntezatorów i wszelkich generatorów dźwięku. Jego sety to eklektyczna mieszanka wszelkich muzycznych zainteresowań. Poznaniakom znany jest jako rezydent klubów Meskalina, Dragon, Mięsna i Kontener ART.

DJ TADZIK to poznaniak, rocznik 90. Wychował się za kulisami muzycznych scen, w tym również ethno portowej, z Festiwalem związany jest od jego pierwszej edycji. Znany z urządzania wielkich potańcówek i sesji muzycznych w swoim ogrodzie. Uwielbia podrywać ludzi do tańca, a aby to osiągnąć, używa szerokiego spektrum gatunków i stylów muzycznych. Najbliższe są mu funk i szeroko rozumiana muzyka etniczna, również ta z domieszką elektroniki lub przepełniona dubowym basem. Na co dzień gra w klubie Meskalina.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Spotkanie edukacyjne „Jak się zostaje uchodźcą?”
Organizatorzy: Humans of Aleppo  
10 czerwca, g. 10-13, CK ZAMEK, Scena Nowa

Piotr Marcinkowski ‒ Historia uchodźców 
Migracje ludności są zjawiskiem powszechnym w całej historii ludzkości. W trakcie wystąpienia przedstawiony zostanie zarys historii migracji. W kontekście globalnym zostaną przybliżone przede wszystkim dzieje Polaków jako uchodźców, ale także tradycja polskiej gościnności.

Paulina Kuntze ‒ O kobiecie, która uciekła do Iranu / Space of Hope 

Maciej Gendek – „Street work” dla pokoju krótka prelekcja połączona z dyskusją
„Streetwork dla pokoju” ‒ Budowanie pokoju to nie tylko brak wojny – to przede wszystkim prawdziwe zainteresowanie innymi ludźmi, szczególnie tymi, którychpoglądy są kompletnie różne od naszych własnych. Nawet krótka, ale prawdziwie zaangażowana rozmowa, w której chcemy zrozumieć drugiego człowieka buduje ducha pokoju niezależnie od tego czy ma miejsce z naszymi sąsiadami, przyjaciółmi czy z przechodniami na ulicy. Świat wokół nas potrzebuje Twojej odwagi, uważności
i aktywności – podejmiesz wyzwanie?

Bartek Rajewski ‒ Po drugiej stronie lustra – autentyczne historie z wnętrza konfliktu

Daniel Paczka Cywilny Marsz dla Aleppo (Civil March for Aleppo)  

oraz:
/ kącik dla dzieci 
/ akcja „Kartka dla Syrii” 
/ Projekt „Wiersze o życiu i śmierci” (wiersze i fotografie: Joanna Roszak i Maria Sitarska)

MATERIAŁY DO PODAROWANIA
/ scenariusze lekcji o neurobiologii pokoju (Sabina Sadecka) 
/ ulotka zaktualizowana „Jak możesz pomóc ofiarom wojny”
/ edukacja do pokoju – scenariusze dla nauczycieli (Joanna Roszak) 

Jak pomagano w Nowej Zelandii i Indiach tysiącom polskich dzieci-uchodźców


Republika Rytmu - 
dla wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny
10 i 11 czerwca, trawnik przed CK ZAMEK, g. 12-13.30
Warsztaty gry na djembe. Podczas warsztatów poznamy kulturę Afryki, zwyczaje, muzykę i zabawy z Czarnego Lądu, a wszystko to w towarzystwie afrykańskich bębnów djembe.

10 czerwca, trawnik przed CK ZAMEK, g. 13.30-15
Warsztaty beatbox obejmują naukę tworzenia dźwięków perkusji, linii basowej, skreczy za pomocą narządów mowy: ust, języka, krtani, gardła czy przepony.

11 czerwca, trawnik przed CK ZAMEK, godz. 13.30-15
Warsztat rytmiczno-perkusyjny dla dzieci. Uczestnicy grają na zestawie perkusyjnym oraz na instrumentach takich jak: marakasy, tamburyn, guiro, janczary, cowbell, trójkąt. 

Republika Rytmu to prężnie działająca prywatna szkoła muzyki mieszcząca się w Poznaniu. Obok bardzo wielu całorocznych kursów instrumentalnych, wokalnych, producenckich, skierowanych zarówno do najmniejszych, jak i całkiem dorosłych uczestników, Republika Rytmu organizuje też warsztaty teatralne i plastyczne.

 
Projekcja filmu KAPELMISTRZE , reż. Tomasz Knitel, Polska, 2016, 42’
10 czerwca, Kino Pałacowe, g. 12, wstęp wolny
„KapelMistrze” to film muzyczny, będący przekrojowym portretem środowiska zajmującego się muzyką tradycyjną, a także folkową. Projekt opiera się na fabularyzowanych klipach filmowych z udziałem takich zespołów jak: Chłopcy Kontra Basia, Kapela Ze Wsi Warszawa, Kompania Prusinowski, Infidelis, Kapela Brodów, Kapela Maliszów, Adam Strug, Sutari, Tęgie Chłopy i Zawołany Skład Weselny.

Film zabiera widza w poruszającą, magiczną podróż po współczesnej Warszawie, podczas której spotkać można muzyków w codziennych, a czasem mniej zwyczajnych sytuacjach. 

W filmie wzięli udział także aktorzy, m.in. Klara Bielawka, Krystyna Sienkiewicz, czy Andrzej Szeremeta. Twórcy projektu wypracowali odrębny artystyczny język filmowy. Film KapelMistrze ukazuje, jak bardzo polska kultura tradycyjna może być dzisiejsza, intrygująca i wciągająca.

Projekcja filmu FUCK FOR FOREST, reż. Michał Marczak, Niemcy, Polska, 2012, 90’
10 i 11 czerwca, Kino Pałacowe, g. 20, 
bilety: 10 zł 

Młody Norweg Danny zawsze miał trudności z otoczeniem. Po raz kolejny próbuje odnaleźć miejsce dla siebie. W Berlinie spotyka grupę Fuck for Forest, która gromadzi pieniądze na ratowanie przyrody, sprzedając amatorskie porno w Internecie. Wszystkie filmy są własnej produkcji, do której czasami zapraszani są również przechodnie na ulicy. Członkowie grupy głęboko wierzą w to, że wyzwolą świat z seksualnych zahamowań. Danny czuje się świetnie w nowym otoczeniu, które łączy hedonizm z aktywizmem. Fuck for Forest zbiera 420 000 euro i jedzie do Amazonii kupić ziemię, aby oddać ją za darmo Indianom. W Amazonii napotykają jednak nieprzewidziane okoliczności. „Fuck for Forest” Michała Marczaka stał się sensacją 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, zdobywając główną nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych. Doceniono go także na festiwalach w Rotterdamie, Nowym Jorku (Tribeca) oraz Toronto (Hot Docs). 

Biblioteka na rowerze
„Wędrówka Nabu”
Jarosława Mikołajewskiego – warsztaty dla dzieci (8+)
czytanie: Maciej Rychły
prowadzenie: Natalia Adamczyk
Sala Wystaw, 11 czerwca, g. 13 (obecność rodziców mile widziana, choć niekonieczna), wstęp wolny

Nabu, dziewczynka z nienazwanego kraju, miała kiedyś dom. Pewnego dnia, „nie wiadomo jak”, wybucha pożar – dom zostaje zniszczony. Wkrótce płonie też cała wioska, w której bohaterka mieszkała z rodzicami i bratem. Nabu postanawia opuścić ojczyznę w poszukiwaniu miejsca, „gdzie nie palą się domy”. Jej samotna wędrówka wiedzie przez pustynię i wielką wodę, ale dziecko musi sobie także poradzić z szyderczymi słowami strażników, z niewidzialnymi murami i znikającymi łodziami, wreszcie – z reakcją ludzi, których spotyka, przepłynąwszy morze. Poruszający do głębi tekst to utwór niezwykle ważny w kontekście współczesnego kryzysu uchodźczego. Bogaty w znaczenia literacki majstersztyk opiera się na symbolach i metaforach, a jego siła tkwi również w tym, że nie stanowi ani prostej diagnozy problemu, ani zbioru gotowych odpowiedzi. To raczej jedno wielkie pytanie, ujawniające się najmocniej na końcu książki: co dalej stanie się z Nabu? Pytanie, na które odbiorcy sami muszą sobie odpowiedzieć.

Jarosław Mikołajewski - poeta, tłumacz literatury włoskiej, autor nagradzanego reportażu
o Lampedusie „Wielki przypływ”, przekonuje, że współczesny kryzys uchodźczy i humanitarny to temat nie tylko dla dorosłych. To już trzecia wspólna książka Jarosława Mikołajewskiego i ilustratorki Joanny Rusinek. Chwyta z gardło.


Warsztaty taneczne Fajfy u Yanki
 we współpracy z Art Stations Foundation i programem „Yanka Rudzka. Gesty i tropy”
8-11 czerwca, Stary Browar – Studio Słodownia + 3 i CK ZAMEK
zapisy na zajęcia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z nazwą warsztatu w tytule).
bilety: http://www.artstationsfoundation5050.com/taniec/bilety/

8 i 9 czerwca, g. 17 Piotr Zgorzelski ‒ oberki /mazurki

10 czerwca, g. 11 Marcelo Galvao – samba dla seniorów 1,5 h
g. 13 Neemias Santana – samba tradycyjna (de roda) 1,5 h 
g. 16 Hadar Ahuvia – izraelskie tańce ludowe cz. 1   2 h

11 czerwca, g. 11 Sinha Guimaraes – tańce Orishas
g. 13 Anderson Danttas – samba tradycyjna (de roda ) 
g. 16 Hadar Ahuvia – izraelskie tańce ludowe cz. 2   2 h

YANKA RUDZKA. GESTY I TROPY to rozwinięcie i twórcza kontynuacja zainicjowanego w 2016 roku  projektu poświęconego Yance Rudzkiej ‒ wybitnej, a dotąd u nas nieznanej choreografce, która w latach 50. XX wieku poprowadziła pionierską w Brazylii taneczną edukację i zrewolucjonizowała tamtejszą sztukę tańca współczesnego. Projekt przybliża życie i twórczość artystki i podążając śladami jej fascynacji kulturą tradycyjną stawia istotne pytania o znaczenie tej kultury dla współczesnej sztuki. 

Zapraszamy wszystkich na pełne tanecznej frajdy warsztaty-potańcówki dla wszystkich – FAJFY u Yanki

Mistrz oberków i mazurków Piotr Zgorzelski zarazi nas energią polskich tańców, artyści z Brazylii odsłonią przed nami kroki i gesty bóstw candomblé – Orishas – i zaproszą nas do tanecznego kręgu (samba de roda praktykowana w Brazylii przez wszystkich i przy wszystkich okazjach i świętach),
a Hadar Ahuvia wprowadzi nas w tajniki ludowych izraelskich tańców w parach. 

 

Spotkanie z Biskupizną
Śpiewaczka ludowa Anna Chuda z Krobi zapowiada imprezę Tabor Wielkopolski
11 czerwca, g. 15, Hol wejście A, wstęp wolny

 ____

W Holu Wielkim Centrum Kultury ZAMEK oprócz POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ swoje stoiska informacyjne mieć będą Amnesty International, Fair Trade, Migrant Info Point oraz Festiwal Globaltica. Znajdzie się miejsce dla księgarni, sklepiku z płytami, pokazu różnorodnego zastosowania chust, itd.
Przede wszystkim jednak, to właśnie tam zlokalizowany będzie festiwalowy punkt INFO, w którym będzie można uzyskać wszelkie informacje o festiwalu i jego wydarzeniach.