Dni Afryki 2017

Mowa tkanin, zapomniany świat Madagaskaru, wykłady o językach, street arcie w Kenii, wieczory filmowe i muzyczne. Już wkrótce (15-30 maja) rozpoczną się Dni Afryki organizowane przez Staromiejski Dom Kultury. Wydarzenie odbywa się pod naszym patronatem medialnym. Sprawdźcie program.

Katedra Języków i Kultur Afryki UW i Staromiejski Dom Kultury zapraszają na DNI AFRYKI 2017

Dniom Afryki towarzyszą wystawy:

*Madagaskar – zapomniany świat - zdjęcia Cezarego Filewa – Galeria Wyjście Awaryjne, Staromiejski Dom Kultury w dniach 15-31 maja

*Mowa tkanin: wschodnioafrykańskie kangi - Pałac Kazimierzowski UW w dniach 15-31 maja 


Wykłady w Katedrze Języków i Kultur Afryki, Wydział Orientalistyczny, s. 208 
Kampus Centralny, Krakowskie Przedmieście 26/28

- 9.05. g. 15.00 - Przeciw wykluczeniu: o dwujęzyczności w afrykańskiej szkole - dr Eugeniusz Rzewuski
- 11.05. g. 11.20 - Street Art w Kenii - Paulina Zając 
- 15.05. g. 14.45 - Rwanda, obowiązek pamięci - obraz ludobójstwa w literaturze - dr Ewa Kalinowska
- 19.05. g. 13.00 - Wyspa Gorée - historia a siła symboli - dr Ewa Kalinowska

Wydział Orientalistyczny, s. im. Schayera, I piętro Kampus Centralny, Krakowskie Przedmieście 26/28
- 23.05. g. 9.00-18.00   Africa Days Workshop: Language and Culture Interface

Program: http://www.afrykanistyka.uw.edu.pl/aktualnosci/dni-afryki-2017

***

Wydarzenia w Staromiejskim Domu Kultury, Rynek Starego Miasta 2

-  8.05. g. 19.00 – Ngugi Wa Thiong’o  - w cyklu „Kultury i postaci Afryki”
Ngugi Wa Thiong’o jest nie tylko jednym z najznamienitszych pisarzy nie tylko kenijskich, lecz w ogóle afrykańskich. Przez ostatnie lata wymieniany w czołówce pisarzy, którym ma zostać przyznana Literacka Nagroda Nobla. Na spotkaniu poświęconym jego twórczości, poznamy wyjątkową historię człowieka, który z pisarza tworzącego w języku angielskim, stał się twórcą piszącym w rodzimym języku kikuju. Pochylimy się nad jego najważniejszymi publikacjami, z których dwie zostały przetłumaczone na język polski i wydane w naszym kraju, ale nie ograniczymy się do nich, gdyż wachlarz twórczości autora jest niespotykanie szeroki – to autor powieści, sztuk teatralnych, opowiadań (również dla dzieci), a także esejów i krytyk literackich.  

Prowadzenie: Maria Piotrowska, Katedra Języków i Kultury Afryki UW

-  9.05. g. 19.00 –  klasyki AfryKamery – pokaz filmowy

- 13.05. g.17.00 – Wieczór tunezyjski
Tunezja to kraj arabski, leżący w północnej Afryce. Choć jest oddalony od europejskiej wyspy Sycylii zaledwie o 50 km i europejskie wpływy są tam widoczne, to Tunezja wciąż zachwyca wyjątkową atmosferą, pięknymi krajobrazami, oryginalną kuchnią i tak różnymi od europejskich tradycjami.

Jeśli chcecie się wybrać w niecodzienną podróż do Tunezji, nie ruszając się nawet z Warszawy, zapraszamy na Wieczór Tunezyjski! 

W podróż zabierze nas polsko-tunezyjska para, Adriana Palińska-Saadi i Samir Saadi z Jasmin – Stowarzyszenia Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej, a na uczestników będą czekały wyjątkowe atrakcje. Uczestnicy wspólnej  tunezyjskiej wyprawy będą mieli niebywałą okazję, by m.in.: dowiedzieć się czegoś więcej na temat Tunezji i jej kultury; posmakować Tunezji, poznać jej kuchnię i spróbować tradycyjnych dań; poczuć się jak Tunezyjczyk czy Tunezyjka, przymierzając tunezyjskie stroje.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.

- 15.05. g. 19.00 – Muzyka współczesnego Malawi: między leczniczymi rytmami a dyskoteką w cyklu „Kultury i postaci Afryki” 
We wschodniej Afryce muzyka spełnia bardzo ważną rolę. Dźwięk może leczyć, pozwalać na komunikację między ludźmi, odgrywać polityczną rolę a przede wszystkim zawsze porywa do tańca. Dr Piotr Cichocki opowie o malawijskiej muzyce na przykładzie twórczości czterech artystów: tradycyjnego tancerza Emmanuela Ngwiry z grupy Kukaya, pieśniarki gospell Marii Nundwe, raperskiego kolektywu BlackFace Family i niezależnej grupy Tonga Boys. Prelegent zaprezentuje nagrania, zdjęcia i materiały video zebrane podczas wielomiesięcznych badań terenowych w północnym regionie Malawi.

Prowadzenie: dr Piotr Cichocki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW/Stowarzyszenie 1000HZ

- 16.05. g. 19.00 – klasyki AfryKamery – pokaz filmowy

- 18.05. g.19.00 –  Kazimierz Nowak i jego Afryka
„Odkrywanie Nowaka” - podróż po spuściźnie literackiej i fotograficznej Kazimierza Nowaka - Dominik Szmajda
Pięć lat afrykańskiej wyprawy zaowocowało niezwykle bogatym zbiorem tekstów - reportaży, prywatnej korespondencji oraz fotografii. Znaczna część z tych materiałów została już opublikowana w postaci kilku książek, a pozostała część czeka na swoją kolej.
O bogatym archiwum po Kazimierzu Nowaku opowie Dominik Szmajda.
Autor jest Prezesem Fundacji im. Kazimierza Nowaka, współwłaścicielem Wydawnictwa Sorus, a także redaktorem książki „Kochana Maryś! Listy z Afryki”. Z pasji podróżnik, jeden z liderów Sztafety Afryka Nowaka.

„Podróżnik jako badacz kultury. Kazimierza Nowaka afrykańskie safari” - Elżbieta Stańczyk
Autorka podzieli się wynikami swojej pracy badawczej dotyczącej Afryki lat 30-tych XX wieku, Afryki, na którą krytycznym okiem patrzył Kazimierz Nowak, którą opisywał i utrwalił na licznych fotografiach, dziś mających niezwykle cenną wartość dokumentacyjną. Mottem przewodnim będą słowa podróżnika, który w jednym ze swoich reportaży pisał:

"Są dwie Afryki, jedna na pokaz i ta druga, trudna i niebezpieczna, w której jak na dłoni czytać można prawdę. Widziałem obie. Ta druga kamieniem przygniotła pierś, a im dłużej z nią obcuję, tym więcej szczegółów chwytam. Lecz komu je opowiedzieć?"
Opowie o Afryce wymagającej, Afryce zmieniającej się i proroczych wizjach Nowka, który patrząc na jej wyzysk i traktowanie tubylców, trafnie przewidział zrywy niepodległościowe w latach późniejszych".

Elżbieta Stańczyk - studentka Etnologii i Antropologii kulturowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką pracy licencjackiej "Podróżnik, jako badacz kultury. Kazimierza Nowaka afrykańskie safari" obronioną na kierunku Kulturoznawstwo na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Obecnie kontynuuje "Nowakowe" badania w powstającej pracy magisterskiej.

- 19.05. g.19.00 – 7 cudów Senegalu
„7 cudów Senegalu” to przedstawienie kilku interesujących miejsc w tym najbardziej na zachód wysuniętym krańcu Afryki. To miejsca specjalne, niezwykłej urody, jednocześnie bardzo ciekawe. Wybór jest subiektywny, choć nie do końca, jako że trzy z prezentowanych „obiektów” są już wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a dla jednego procedura wpisu jest w toku. A ostatni „obiekt” będzie pewnego rodzaju niespodzianką…

Prezentacji będzie towarzyszyć wspólne spożywanie napojów senegalskich – najbardziej znanego i popularnego, bissapu (z kwiatów hibiskusa), oraz niemniej znanego i cenionego, bouye’a (z owoców baobabu).

Prowadzenie - dr Ewa Kalinowska

***

AFRYKAŃSKI WEEKEND KULTURALNY w ramach Festiwalu AfryKamera

2
0 maja 2017
11.00 Galimoto – kenijskie zabawki dla dzieci
13.30 Warsztat biżuterii afrykańskiej
15.00 Zrób swoją oryginalną koszulkę na festiwal – warsztat.
16.00  Plakaty filmowe z Ghany – spotkanie
18.30  “Mity i postaci Afryki w komiksie” – promocja albumu
20.00 - Nocne pokazy filmowe - teledyski

21  maja 2017 
11.30  Dzieci z wosku – bajki afrykańskie
13.30  Recyklingowe afro-torebki.
15.30  Maluchem przez Afrykę - Arkady Fiedler 
17.30  Legendy kina Afryki – Djibril Diop Mambety
19.00 The Badji Band - Rytmy Afryki - koncert

***

- 29.05. g.19.00 – warsztaty językowo-kulturowe: hausa i amharski

- 30.05. g.19.00 – Kobiety Afryki

- 31.05. g. 19.00 - warsztaty językowo-kulturowe: suahili i somalijski

Informacje: www.sdk.pl, www.afrykanistyka.uw.edu.pl, www.afrykamera.pl