Aszura - dzień pamięci. Wystawa fotografii Roberta "Robba" Maciąga

Aszura to najważniejsze święto Szyitów. To właśnie ono, wspomnienie męczeńskiej śmierci Imama Husajna i jego rodziny czyni ich tym kim są w świecie Islamu - ludźmi dla których walka z niesprawiedliwością jest najważniejszym celem religijnego życia.


Legenda mówi, że gdy Husajn usłyszał od swych żołnierzy, że z pewnością i on i jego rodzina zginą w bitwie, wnuk Mohameda miał powiedzieć, że gdyby na to nie liczył, to w ogóle nie stawał by do walki przeciwko Umajjadom. Dziś, każdego 10. dnia muzułmańskiego miesiąca muharram Szyici na całym świecie wspominają jego męczeńską śmierć. Najbardziej znane są obchody w irackiej Karbali, w której, w roku 61 muzułmańskiego kalendarza doszło do krwawej bitwy a dziś i obchody jej rocznicy są najbardziej krwawe. Media tego dnia wypełniają się zdjęciami pokutników kaleczących sobie głowy i ramiona, opływających krwią mężczyzn i chłopców.


W tych szokujących fotografiach, które tak na prawdę przedstawiają tylko ten sensacyjny wycinek obchodów, wycinek zakazany przez szyickich duchownych, nie da się zapisać dźwięków, zapachów i wibracji jakie rozprzestrzeniają się dookoła ludzi gdy modląc się uderzają rytmicznie w piersi. W tych zdjęciach nie słychać bębnów i radosnego śmiechu dzieci, które biegną wzdłuż procesji niosącej ogromne, metalowe instalacje przypominające palmy. Nie widać zaproszeń na kolejną kawę lub zimną lemoniadę, nie czuć upału bijącego od rozgrzanego asfaltu ani rozpylanej na wiernych wody różanej.

Iran, Jazd, październik 2016

Wystawa "Aszura - dzień pamięci" to 25 czarno-białych fotografii drukowanych na piance PCV i zabezpieczonych aluminiowym okuciem.
Rozmiar 100*70cm

Wystawę będzie można oglądać:
Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, 28 kwietnia - 12 maja
a następnie m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk i inne miasta Polski - szczegóły wkrótce.

"Tuk Tuk Cinema"
- recenzja najnowszej książki Robba Maciąga

Robert "Robb" Maciąg - rocznik 1974. Najlepiej mu w drodze i to nieważne czy rowerowej do Chin czy pieszej po lasach dookoła domu. Wierzy, że w pisaniu i w fotografii najważniejsi są spotkani ludzie i ich historie. Autor kilku książek podróżniczych i stron www.ku-sloncu.org oraz www.robbmaciag.pl .

Dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku). Jeżeli nie pisze to prowadzi warsztaty etnograficzne dla szkół, współtworzy fundację Szkoły Na Końcu Świata oraz zabiera ludzi w świat.

Od 2010 roku mieszka w Górach Kaczawskich, w Krainie Wygasłych Wulkanów a od 2016 jest posiadaczem aparatu Olympus, którym fotografowana była Aszura.

Roobba Maciąg "Aszura - dzień pamięci"

Wystawa jest sponsorowana przez Olympus, EPSON, Fotosilesia, ITOdesign oraz Etno Warsztaty.
Patronaty medialne objeli: Magazyn Kontynenty oraz Etnosystem.pl

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij