Warsaw Afrobeat Orchestra "Man is enough"

Po debiutanckiej płycie "Wendelu" (2015), w lutym 2017 roku Warsaw Afrobeat Orchestra powraca z nowym albumem "Man is Enough". Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu. Dzięki współpracy z amerykańskim Ubiquity Records przykuli uwagę świata. W BBC zachwycała się nimi legenda brytyjskich DJ’ów, Gilles Peterson.


Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk, world, czy rock, jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS. Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw. WAO są nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego i jego rodziny, proponują też nowatorską i oryginalną formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów. Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystują siłę trzech żeńskich wokali.

Warsaw Afrobeat Orchestra powstało w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013 w formie cyfrowej ukazał się pierwszy EP grupy, entuzjastycznie przyjęty przez fanów i media. Nagrania natychmiast przykuły uwagę kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records, od ponad 20 lat wydającej wartościową muzykę od afrobeatu po hip-hop, jazz czy elektronikę. W listopadzie 2013 ich nakładem ukazał się czerwony singel winylowy zespołu "Only Now", zawierający dodatkowo remix dokonany przez związanego z wytwórnią producenta Bosq z Whiskey Barons.

Grupę zauważono również w Polsce – ich "Your Way" przez kilka tygodni okupował "Listę przebojów z charakterem" na antenie Polskiego Radio RDC, wcześniej "Only Now" wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji "Strefa Dread" na antenie Czwórki. Zespół wystąpił m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych "Kręgi Sztuki" w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu Róbrege czy na antenie audio video Polskiego Radia Czwórka.

Międzynarodowy sukces singla doprowadził do podpisania umowy z Ubiquity na wydanie debiutanckiego albumu. "Wëndelu" ukazał się w marcu 2015 w formacie plików, CD oraz podwójnego winyla. Jego dźwięki można było usłyszeć w audycji legendarnego DJ’a BBC Gillesa Petersona, a w programie Wah Wah 45s na antenie brytyjskiego Back2Back FM "Wëndelu" został płytą tygodnia.

"Man is Enough" - drugi album Warsaw Afrobeat Orchestra zawiera dziesięć utworów utrzymanych w stylu afrobeat/afrofunk. Rozpoczynający "Intro" nawiązuje do tradycji muzyki berberyjskiej i polskiego folkloru. Kompozycje posiadają więcej akcentów międzynarodowych, także dzięki gościom, którzy wzięli udział w nagraniach. Można tu usłyszeć dwie znakomite polskie wokalistki Weronikę Grozdew-Kołacińską i ShatęQS oraz czołowych muzyków sceny afrobeat na świecie, Dele Sosimi i Leona Kaleta Ligan-Majek.

Nagrania są rozwinięciem kierunku wyznaczonego przez muzyków na pierwszym albumie. Utwory nie są klasycznym afrobeatem - są raczej inspirowane muzyką afro i funkiem i można tu znaleźć wiele odniesień do polskiego etno/folk. "Man is Enough" jest muzyczną hybrydą, którą scala funkowy groove.

Skład zespołu Warsaw Afrobeat Orchestra:
Iza Byra – wokal
Magdalena Kuś – wokal
Anna Piotrowska – wokal
Jan Jędrzejczyk – fortepian
Wojciech Trusewicz – gitara
Rafał Gańko – trąbka
Adam Kłosiński – puzon
Karol Gołowacz – saksofon
Jakub Bruszewski – bass
Igor Chołda – instrumenty perkusyjne
Dariusz "PepciaQ" Daniszewski – perkusja

Tracklista "Man is enough""
1. Intro
2. Beautiful
3. Dazzled
4. Niepoznany
5. Greedy
6. Arrogant
7. Unstoppable
8. Doomed
9. Bezwolny
10. Trapped
11. If

www.warsawafrobeatorchestra.com