Wspominamy Tony'ego Halika

Tony Halik/fot. WikipediaWczoraj, 24 stycznia 2011, świat podróżników, ale też dziennikarzy i filmowców-dokumentalistów, wspominał Tony'ego Halika. Znany nam z telewizyjnego ekranu, jako współprowadzący programy "Tam gdzie pieprz rośnie", "Tam gdzie rośnie wanilia", "Tam, gdzie kwitną migdały", "Tam, gdzie pachnie eukaliptus" oraz "Pieprz i wanilia" zmarł po długiej chorobie w 1998 roku w Warszawie. W poniedziałek 24 stycznia obchodziliśmy jego 90. rocznicę urodzin.

Mieczysław Sędzimir Antoni Halik przyszedł na świat w Toruniu, 24 stycznia 1921 roku, potem z rodzicami mieszkał w rodzinnym majątku Tupadło (później Żabin), a następnie w Płocku. Po II Wojnie Światowej większość swojego życia spędził w Argentynie, dlatego tez wraz z pierwzą żoną, Pierrette Andrée Courtin, wystąpili o obywatelstwo aregntyńskie i stąd też spopularyzowanie angielskojęzycznego zdrobnienia imienia - Tony. Swoja podróże łączył z pracą dziennikarską oraz filmową. Dla wielu osób i miejsc na ziemi nie pozstał obojętny. Na trasie jego podróży z Ziemi Ognistej do Alaski powstała miejscowość PUente Halik, w miejscu, gdzie - dla własnej wygody i bezpieczeństwa - Halik zbudował most i postawił przy nim tablice informacyjną, czyja zasługą jest nowopowstała "budowla".

O śmierci Halika świat podróżników informowany był kilkakrotnie - a to miał utonąć w rzece Coroico, a to miał paść z drugą żoną - Elżbietą Dzikowską - ofiarą uzbrojonej grupy gdzieś w Kolumbii. Za każdym razem Tony Halik musiał szybko działać i dementowac plotki o swojej rzekomej śmierci, ktora niestety przyszła do niego w domu, w postaci ciężkiej choroby. Zmarł 23 maja 1998 roku. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w grobie rodzinnym żony. W 2002 nagrobek zyskał pomnik z granitu, na którym widnieje krzyż z zawieszonym na nim plecakiem – autorem jest polski rzeźbiarz profesor Gustaw Zemła.

W Toruniu działa Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, prezentujące m.in. wystawę "Tony Halik - urodzony dla przygody".

Historię Tony'ego Halika można poznać dzięki witrynie internetowej TonyHalik.com.

Fot. Wikipedia/archiwum Elżbiety Dzikowskiej

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij