Podróże, fotografia i taniec

Liban, fot. Daria Pawęda

Tajski taniec "Rum Thai", Liban czy teć Lubnan - al-Jumhūrīya al-Lubnānīya oraz Północna Australia to zakątki, do których z aparatem pojechała Daria Pawęda. Dzięki jej zdjęciom, zaprezentowanym na wystawach Festiwalu Podróżniczego "Podróżowisko", będziemy mogli zajrzeć w miejsca niedostępne i niezwykle kolorowe.

W ramach warszawskiego  Festiwalu Podróżniczego "Podróżowisko" będzie można zobaczyć wystawy fotograficzne "Kadry ze Świata", "Z Bliska i z Daleka" Marcina Osmana oraz aż trzy wystawy Darii Pawędy.

"RUM THAI CZYLI TANIEC TAJSKI"

Więcej o Rum Thai

Tajski taniec - Rum Thai - od wieków stanowi integralną część kultury Tajlandii. Tradycyjnie dzielony na tańce klasyczne i ludowe, był i jest wykonywany podczas świąt i różnych uroczystości, a także w celach rytualnych. Każdy region Tajlandii ma swoją własną formę tańca, która podkreśla jego unikatowe zwyczaje i tradycje. Do najpopularniejszych należą Ram Wong, Fawn, Serng, Manohra i Khon. Oglądanie tańca tajskiego jest urzekające - piękne, barwne stroje tancerzy, choreografia często wzbogacona akrobatycznymi figurami oraz akompaniująca muzyka sprawią, że oglądanie takiego przedstawienia jest wydarzeniem, które na długo pozostaje w pamięci. Na południu Tajlandii najpopularniejszą i najstarszą formą jest taniec Manohra. Jest to jeden z najciekawszych tajskich tańców. Jedną z jego charakterystycznych cech jest bogato zdobiony strój - złote korony, ptasie skrzydła i ogony, bransoletki, a także zdobione koralikami nakładki na palce imitujące bardzo długie, wywinięte paznokcie.

 {youtube}AEw6Ugrmb58{/youtube}

"LIBAN"

Liban - Lubnan - al-Jumhūrīya al-Lubnānīya - to kraj gór pokrytych śniegiem, zielonych cedrów, ukrytych w dolinach klasztorów, zabytków sięgających czasów fenickich, sklepów pełnych ekskluzywnych marek i kuchni, chyba najlepszej na całym Bliskim Wschodzie.

Liban, który wspominany jest ponad 70 razy w Starym Testamencie, nazywany niegdyś Szwajcarią Bliskiego Wschodu, przeżywający wciąż swoje wzloty i upadki, różnorodny religijnie i będący ojczyzną w równej mierze muzułmanów i chrześcijan, stanowi niezwykły cel każdej podróży. Dla mnie była to podróż spontaniczna i krótka, jednak wystarczająca by podziwiać wspaniałe zabytki, w tym niezwykłe mozaiki w słynnym Meczecie Al-Omari w Bejrucie, wspiąć się na zbocze góry Makmal, żeby zobaczyć słynny Las Bożych Cedrów, odpocząć i medytować w Klasztorze Świętego Antoniego Wielkiego w Qozhaya w Dolinie Kadisza... a wieczorami spacerować nadmorskim bulwarem czy odpocząć w jednej z libańskich restauracji rozkoszując podniebienie najlepszą na świecie sałatką tabouleh, słodką baklawą i kawą za kardamonem.

"RDZENNI MIESZKAŃCY AUSTRALII"

Podczas podróży po Terytorium Północnym Australii, Daria Pawęda poznała kilku wspaniałych artystów, a jeden z nich Billy Cooley spotkany w okolicach Uluru malował nawet specjalnie dla niej! A właściwie na jej prośbę dodał kolor niebieski do obrazu przedstawiającego węża Liru. Obraz wisi teraz u fotografki w domu przypominając tamto niezwykłe spotkanie.

Rdzennych mieszkańców Australii, Daria spotkała również w innych częściach tego kraju, m.in. w Qeensland w Centrum Kultury i Sztuki Tjupukai, gdzie mogła zapoznać się z kulturą, wierzeniami, muzyką i tańcem rdzennych mieszkańców zamieszkujących głównie lasy tropikalne Qeensland. Niesamowite wrażenie zrobiły na niej opowieści z przeszłości, a także muzyka grana na didgeridoo (tradycyjny instrument dęty rdzennych mieszkańców Australii).

W Centrum Tjapukai, Daria Pawęda również mogła uwiecznić na swoich zdjęciach artystów - głównie tancerzy i muzyków, choć nie było to aż tak bardzo osobiste spotkanie, jak to z okolic Uluru. Na pewno jednak każde ze spotkań z rdzennymi mieszkańcami Australii było wyjątkowe i pozostały w pamięci artystki na zawsze tworząc obraz wspaniałych, ciepłych, otwartych i wyjątkowych ludzi.

Więcej o festiwalu "Podróżowisko" na Etnosystem.pl.

Liban, fot. Daria Pawęda

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij