Vorbire Maestra: Kraków żąda dostępu do Bałkanów!

Vorbire Maestra - fot. mat. pras.
Vorbire Maestra to młody zespół założony przez pasjonatów muzyki bałkańskiej, którzy niedawno opuścili mury Akademii Muzycznej w Krakowie. Formacja debiutowała podczas International Folk Meetings Małopolska w 2015 roku, a ich muzyczne zmagania ze skomplikowaną rytmicznie muzyką bałkańską, wspiera słynny perkusista Sławomir Berny. Vorbire Maestra przygotowują się właśnie do wydania debiutanckiej płyty - ich pasja i miłość do muzyki tradycyjnej pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie.
  • Vorbire Maestra jest nową propozycją na polskiej scenie muzyki balkańskiej
  • Muzycy są dyplomowanymi muzykami klasycznymi, nie brakuje im jednak odwagi i pasji w zmierzeniu się z muzyką tradycyjną
  • Debiutancka płyta ukaże się na początku lata i będzie zawierać elementy muzyczne z różnych kultur
Zespół Vorbire Maestra ma na swoim koncie siedem nagród muzycznych zdobytych w ramach XXVI Zimowej Giełdy Piosenki organizowanej m.in. przez Radio Sygnały, w ,tym II miejsce i Nagrodę  Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Decyzją jury, Vorbire Maestra wystąpi podczas 52. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, odbywającego się w tym roku.

Członkowie zespołu Vorbire Maestra specjalizują się w grze na akustycznych instrumentach oraz śpiewie, łącząc muzykę etniczną i jazz. Tworzą własne, oryginalne kompozycje i aranżacje tradycyjnych utworów ludowych, sięgając po elementy klasyki i muzyki współczesnej, improwizację, specyficzną ornamentykę oraz różne techniki wokalne i instrumentalne.  Autorem polskich tekstów do kompozycji muzyków jest Zbigniew Książek.

Na koncertach, Vorbire Maestra prezentuje własne kompozycje oraz nowoczesne aranżacje muzyki ludowej. Brzmienia prezentowanych utworów zaczerpnięte głównie z tradycji i bogactwa folkloru bałkańskiego są zabarwione inspiracjami muzyką rumuńską, cygańską, karpacką, macedońską czy bułgarską. Jest to połączenie niebanalnie dobranego repertuaru z brawurowym wykonaniem.
 
 
W skład zespołu Vorbire Maestra wchodzą:
Monika Iwan – wokal
Paweł Iwan - akordeon, wokal
Tomasz Pawlak-skrzypce, wokal
Szymon Frankowski - kontrabas
Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne
 
Premiera debiutanckiego albumu Vorbire Maestra przewidziana jest na początek lata 2016. Znajdą się na nim znane dotąd piosenki i melodie ludowe zaczerpnięte głównie z tradycji i bogactwa folkloru bałkańskiego. Utwory te, zabarwione elementami muzyki rumuńskiej, karpackiej i klezmerskiej, to nowoczesne i oryginalne aranżacje muzyki ludowej na wokale i instrumenty akustyczne. Swoim pierwszym albumem, muzycy chcą uchwycić źródła swoich inspiracji muzycznych, stąd jest to jednoznaczny ukłon w stronę world music.
 
 
Więcej o zespole na www.facebook.com/vorbiremaestra.

Vorbire Maestra - fot. mat. pras.
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij