Dekada z Folibą

Foliba "Tan" - okładka płyty

Perkusyjny zespół muzyki afrykańskiej, Foliba, szykuje się do wydania nowej płyty. "Tan", czyli "10", bo tak w języku malinke należy tłumaczyć jej tytuł, jest muzycznym podsumowaniem dziesięcioletniej drogi, jaką ma za sobą grupa. Dekada wspólnego muzykowania obfitowała w wiele niesamowitych spotkań z rytmem, publicznością i artystami z Europy i Afryki. Na płycie zostało zarejestrowane spotkanie z Senegalskim muzykiem Ablaye'm Badji, który obecnie występuje w Folibie.


Album "Tan" to spora dawka tradycyjnych rytmów Afryki Zachodniej, z niezwykle rozgadanymi bębnami djembe, dundun i tama. Nie zabraknie na nim też melodyjnych utworów z dialogiem delikatnych strun kory i dźwięków afrykańskiej marimby – Balafonu. Ablaye obok instrumentalnej wymiany słów, snuje wokalne opowieści w języku mandinka.

Wśród gości, na płycie pojawiają się Cheeba - wokalista EastWest Rockers, który zaśpiewał o swojej wizji powrotu do korzeni oraz multiinstrumentalista Kamil Rogiński (R.U.T.A, ŜANĜO). Finalne brzmienie albumu dopracowane zostało w studio AsOne. - "Tan" to owoc spotkania. Siebie, muzyki i ludzi - mówią muzycy Foliby.

 

Tracklista "Tan" - Foliba:

1. Jarabi

2. Soli 

3. Guinee Fare

4. Lamtiyama

5. Dununba

6. Djole

7. Legenda (gościnnie: Cheeba, Kamil Rogiński)

 

{youtube}HJyLO7wXdKs{/youtube}

 

Zespół Foliba będzie promował album "Tan" podczas koncertów:

2-3.10 - Gliwice, Rub’N’Dub Festiwal, Fabryka Drutu

16.10 - Wrocław, "X urodziny – Koncert Jubileuszowy", Stary Klasztor

17.10 - Opole, DRUM FEST, Państwowa Szkoła Muzyczna

18.10 - Łódź, koncert z CityBumBum, Lokal

05.11 - Poznań, BaRock Club

06.11 - Gniezno, Offeliada, Młyn

07.11 - Brzeg, Brzeska Scena

12.11 - Rzeszów, koncert z Wa-Da-Da, Underground

13.11 - Kraków, Alchemia

14.11 - Piekary Śląskie, Piekarnik

20.11 - Jawor, Zamek

21.11 - Wrocław, One Love Fest

26.11 - koncert w Radio RAM, Ram Session

27.11 - Karpacz, Schronisko PTTK Samotnia

28.11 - Szklarska Poręba, Jazgot

Szczegóły koncertów na www.foliba.pl.

Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy w klimacie podzwrotnikowym. Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in.: djembe, dundun'y, tamę, balafon, korę, shekere. Te z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem.

Zespół koncertuje już 10 lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Wybrzeża Kości Słoniowej, Burkina Faso, Senegalu, Gwinei i Gambi. Album "Tan", którego premiera została zaplanowana na 16 października 2015 roku, będzie pierwszym studyjnym albumem zespołu.

Zespół Foliba powstał w 2005 roku z inicjatywy Łukasza Dembińskiego. Wykonuje aranżacje muzyczne inspirowane tradycyjną muzyką pochodzącą z krajów Afryki Zachodniej, które są ściśle połączone z niezwykle energicznym i żywiołowym tańcem. W  jego skład wchodzi pięć osób, pasjonatów kultury Afryki Zachodniej oraz muzyki perkusyjnej. Członkowie zespołu podróżują do krajów takich jak: Gwinea, Mali, Burkina Faso, Senegal, Gambia by uczyć się gry na tradycyjnych instrumentach oraz tańca, u źródeł od najlepszych muzyków i tancerzy. Jednocześnie prowadzą liczne warsztaty bębniarskie i taneczne w Polsce i za granicą . Zespół regularnie koncertuje, ma za sobą ponad 300 występów w Polsce i za granicą. Wystąpił na wielu scenach z muzykami i tancerzami rodem z Afryki, takimi jak: Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso), Bouba Kuyateh (Gambia), Adama Dembele (Wybrzeże Kości Słoniowej), Seckou Keita (Senegal), Landing Mane (Senegal), Bouba Diakite (Gwinea) , Andy Camara (Gwinea), Ablaye Badji (Senegal).