Chanuka na folkowo

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejeńskiego, fot. mat. prasowe

Na warszawskim Bemowie po raz kolejny zabrzmią folkowe dźwięki w ramach cyklu "Folkowo Bemowo". 14 grudnia wystąpi tu polski zespół muzyki cygańskiej, Caci Vorba, a tydzień później, w ramach świętowania Chanuki, zagra Orkiestra Klezmerska Teatru Sejeńskiego. Koncert poprzedzą warsztaty dla dzieci, które przybliżą małym muzykom świat dźwięków żydowskich.

WYGRAJ PODWÓJNE ZAPROSZENIE NA KONCERT! SZCZEGÓŁY NA KOŃCU TEGO ARTYKUŁU!

14 grudnia (niedziela), godz. 18:00 - koncert zespołu Čači Vorba
Sala Koncertowa Bemowskiego Centrum Kultury, 20 zł (normalny)/ 15 zł (ulgowy)

Čači Vorba to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat, wyróżniony m.in. "Folkowym Fonogramem Roku" oraz brytyjskim tytyłem "Songlines' To of the World Album".

Lubelska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach. Zaskakują błyskotliwymi połączeniami w stylu "bałkańskiego twista", czy "rumuńskiego rock'n'rolla".

Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15-latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku world-music okrzyknęła grupę mianem "jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej" ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego "True Speech" (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. "Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych", #8 "World Music Charts Europe", szwedzką "Lira Gillar". Portal Folk24.pl zaliczył krążek do 10 najważniejszych polskich albumów folkowych minionej dekady. Čači Vorba ma na koncie prawie 400 koncertów w 19 krajach.

W tym roku, jako trzeci w historii polski wykonawca, grupa wystąpiła m.in. na WOMAD, legendarnym brytyjskim festiwalu utworzonym ponad 30 lat temu z inicjatywy Petera Gabriela. Koncert był transmitowany na żywo w rozgłośni BBC3. Obok brytyjskiego debiutu w tym roku koncertowali również w Belgii, Holandii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Rumunii, Austrii oraz Szwajcarii.

Skład: Maria Natanson - śpiew, skrzypce, kabak keman
Rafał Gontarski – akordeon, Piotr Majczyna - bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Sebastian Szebesta - darabuka, cajon, riqq, daf
Robert Brzozowski – kontrabas

{youtube}0sXyEytHxYs{/youtube}

WYGRAJ PODWÓJNE ZAPROSZENIE NA KONCERT! SZCZEGÓŁY NA KOŃCU TEGO ARTYKUŁU!

20 grudnia (sobota) , godz. 19:00 - FOLKOWO BEMOWO - koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego
Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201, bilety: 20 zł (normalny)/ 15 zł (ulgowy)

Chanuka – Święto Świateł!

Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego rozpocznie się od krótkiej opowieści rabina Stasa Wojciechowicza z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie o Święcie Chanuka, które w tym roku trwa od 17. do 24. grudnia. W trakcie opowieści nastąpi uroczyste zapalenie świec w tradycyjnym ośmioramiennym świeczniku chanukowym.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.

Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją "Dybuka" Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzykantów. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej. Ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu.

Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, na którym sejneńczycy kilkakrotnie byli obecni przyniósł bliskie muzyczne więzi z wybitnymi klezmerami zza oceanu: Davidem Krakauerem, Michaelem Alpertem, Deborą Strauss, Jeffem Warschauerem, Stuartem Brotmanem, Frankiem Londonem, Paulem Brody'm. Z tych przyjaźni zrodziło się muzyczne spotkanie: "Tratwa Muzykantów – pomiędzy Nowym Jorkiem a Sejnami". W żywej muzycznej przestrzeni spotkali się mistrzowie muzyki klezmerskiej z Ameryki, potomkowie żydowskich emigrantów z Europy z młodymi muzykantami z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rumunii, poszukującymi inspiracji w zamilkłej w Europie muzyce żydowskiej.

{youtube}jOK8l5X9y14{/youtube}

Obecnie zespół występuje w składzie:
Dominika Korzeniecka – perkusja
Mateusz Bartosiewicz – perkusjonalia
Mateusz Sznejkowski – puzon
Dominik Sekura – trąbka
Maciej Popiel – saksofon altowy
Tadeusz Soroko – sakshorn 
barytonowy
Patryk Masłowski – puzon wentylowy
Stanisław Soroko – trąbka
Mikołaj Pol – wibrafon
Borys Pol – 
perkusjonalia
Piotr Janiec – tuba
Kacper Szroeder – trąbka
Maciej Soroko – puzon suwakowy
Marcin Dąbrowski – 
trąbka
Michał Moniuszko – kontrabas
Tomasz Stawiecki - klarnet
Małgorzata Sporek-Czyżewska – śpiew
Wojciech 
Szroeder – akordeon, prowadzący zespół. 

20 grudnia (sobota) , godz. 13:00 - WARSZTATY MUZYCZNE DLA DZIECI Z PAWŁEM SZAMBURSKIM
Sala Koncertowa, wiek uczestników: 7-12 LAT
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - udział w warsztatach jest bezpłatny
*UWAGA! liczba miejsc ograniczona, na chwilę obecną brak wolnych miejsc!

Podczas warsztatów Paweł Szamburski wprowadzi uczestników w magiczny świat muzyki żydowskiej. Krótka słowno-muzyczna opowieść przeniesie dzieci do przedwojennego Krakowa na spotkanie z wielkim twórcą piosenki żydowskiej Mordechajem Gebirtigiem. Chór młodych artystów będzie naśladował brzmienie instrumentów klezmerskich, wielkim finałem warsztatów będzie zaproszenie dzieci do udziału w koncercie Orkiestry Klezmerskiej. Na scenie, z towarzyszeniem Orkiestry uczestnicy warsztatów wykonają jedną z piosenek Mordechaja Gebirtiga.

Paweł Szamburski - wybitny klarnecista i improwizator, muzyk od lat związany z warszawskim środowiskiem Lado ABC. Autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i filmów. Jest liderem formacji SzaZa i Horny Trees. Stale współpracuje z kultowym, grającym muzykę inspirowaną żydowską tradycją zespołem Cukunft oraz kwartetem klarnetowym Ircha. Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży.

Dzieci uczestniczące w warsztatach zostaną zaproszone na "dorosłą" scenę, na której wspólnie z Orkiestrą Klezmerską Teatru sejneńskiego wykonają piosenkę Mordechaja Gebirtiga. Dla opiekuna każdego dziecka, które weźmie udział w warsztatach, przekażemy zaproszenie na bezpłatny udział w koncercie Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego 20 grudnia.

Więcej informacji i możliwość zakupu biletów na www.artbem.pl.

WYGRAJ PODWÓJNE ZAPROSZENIE NA KONCERT!

Mamy dla was po jednym podwójnym zaproszeniu na obydwa koncerty. Żeby je wygrać należy:

- udostępnić na swoim Facebooku (opcja "Publiczne") link do tego artykułu i napisać, na który koncert się wybieracie
- zgłosić się TU w komentarzu (pod artykułem) - z informacją, na który koncert chcecie iść i dlaczego.

Jak zawsze nagradzamy odpowiedzi, które najbardziej nas zainteresują! Na zgłoszenia czekamy do czwartku 11 grudnia (Caci Vorba) i czwartku 18 grudnia (OKTS), do godz. 16:00.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij