Wirtualne Gęśle 2014: znamy laureatów!

chłopcy kontra basia

Zachwalana także przez nas płyta "Oj tak!" zespołu Chłopcy kontra Basia została lauretaką 11. Wirtualnych Gęśli, czyli nagrody za najlepszą płytę z muzyką etniczną. Płyta została wybrana spośród 103 kandydatów - z szeroko rozumianą muzyką etniczną, od źródeł po bardzo współczesne aranżacje. Wybraliście ją wy, internauci.

"Krakowskie trio tak naprawdę nie gra folku. Polska muzyka ludowa i folklor nie tylko wiejski są nicią wyraźnie przeszywającą jazzująco-funkujące i akustyczne aranżacje utworów. Folk szyje i scala je tak w warstwie melodycznej, jak i lirycznej. I jest to wyrazem coraz popularniejszej, nowoczesnej i profesjonalnej myśli o wykorzystaniu rodzimego folkloru w ambitnych, nieprzewidywalnych i nieoczywistych formach" - czytamy w naszej recenzji płyty "Oj tak!".

Chłopcy Kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty Barbary Derlak wokalistki zespołu, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady.

Pozostałe płyty, które znalazły się w pierwszej dziesiątce (w kolejności alfabetycznej wg wykonawcy):
- Angela Gaber Trio "Opowieści z ziemi"
- Bubliczki "Trubalkan"
- Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga "Wieloma językami" - przeczytaj nasz wywiad z artystką
- Dikanda "Rassi"
- Janusz Prusinowski Trio "Po kolana w niebie"
- Kayah "Transoriental Orchestra"
- Percival Schuttenbach "Svantevit"
- Same Suki "Niewierne"
- Widymo "Chmielne"

Jak co roku, dodatkową atrakcją dla głosujących była możliwość wyróżnienia najciekawszej okładki. W tym roku internauci wyróżnili okładkę płyty "Opowieści z ziemi" zespołu Angela Gaber Trio autorstwa Kamila R. Filipowskiego.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij