Janusz Prusinowski Trio po kolana... w Stanach

janusz prusinowski trio

Jeden z najsłynniejszych polskich zespołów folkowych, grupa Janusza Prusinowskiego, wyrusza na trasę po Stanach Zjednoczonych. Odwiedzą m.in. Chicago, Nowy Jork, San Diego, San Francisco czy Los Angeles. Zespół będzie promować swoją najnowszą płytę "Po kolana w niebie".

Janusz Prusinowski Trio do Stanów poleci na zaproszenie Polskiego Instytutu w Nowym Jorku. 

{youtube}S7uUUgQ0FKY{/youtube}

Janusz Prusinowski Trio to uczniowie wiejskich mistrzów z centralnej Polski - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych - a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Styl Trio ma swe korzenie w archaicznym języku mazurków — śpiewanych, granych, tańczonych i improwizowanych. Tradycyjna muzyka polskiej wsi okazuje się być punktem odniesienia dla różnych wrażliwości: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, w zamiłowaniu do improwizacji spokrewniona z bluesem i jazzem, kolorystyką przywodzi na myśl muzykę współczesną, a siłą i ekspresją — rocka. 

Trasa rozpoczyna się 21 września od Festiwalu Muzyki Świata w Madison (Madison World Music Festival). 22 września grupa wystąpi podczas 15th Annual World Music Festival in Chicago, a następnie odwiedzi dwa inne festiwale na Środkowym Zachodzie — Landfall Festival of World Music w Cedar Rapids oraz 20th Annual Lotus World Music & Arts Festival w Bloomington. Trio zaprezentuje się także na koncercie w ramach serii Music at Lily Pads w Peace Dale, Rhode Island i w kultowym klubie Drom w Nowym Jorku. Następnym przystankiem na trasie będzie Kalifornia, gdzie grupa wystąpi w znanym jazzowym klubie Yoshi’s San Francisco, potem zaś zawita z kilkoma koncertami i warsztatami tańca do San Diego. Kolejny koncert będzie miał miejsce na zainaugurowanym w tym roku festiwalu EUropean Jazz @ Ucla w Ucla Herb Alpert School of Music, Los Angeles. Ciąg dalszy trasy to Virginia i Richmond Folk Festival; ostatni koncert w ramach amerykańskiego tournée odbędzie się 16 października na Millennium Stage w Kennedy Center w Waszyngtonie.

- Grając muzykę, której nie rozumiemy od środka, dochodzi się wcześniej czy później do bariery dźwięku, bariery tożsamości. Można oczywiście grać świetnie na przykład muzykę cygańską, ale w którymś momencie dochodzimy do tego, że żeby ją zagrać na cały regulator, trzeba być Cyganem. Jest oczywiście możliwa taka transplantacja kulturowa i taka transplantacja świata, tylko pytanie brzmi "Po co?" - czytaj nasz wywiad z Januszem Prusinowskim

- Są nieba „gdzieś – kiedyś”, ale są też „tu i teraz” – można do nich czasem (przez zbieg okoliczności) wpaść: po kostki, po kolana, po uszy. Gramy i śpiewamy o doświadczaniu nieba stopami – o znalezieniu się w niebie dzięki sile ciążenia. Poszukujemy w muzyce instrumentalnej, w tańcach, w skalach i barwach instrumentów, w wyznaniach zawartych w przyśpiewkach. Do udziału w nagraniach zaprosiliśmy wybitną wiejska śpiewaczkę z Galek Rusinowskich, naszą mistrzynię Marię Siwiec. Myślę, że wiejscy mistrzowie, od których ten język otrzymaliśmy, wiedzą, co to niebo. - mówi Prusinowski o swojej nowej płycie. - Sięgamy również do poezji Juliana Tuwima, Leopolda Staffa i Rabindranatha Tagore. Poeci marzyli, żeby ich pieśni trafiły pod strzechy. My też – spod strzechy – marzymy. Doświadczenie nieba w różnych postaciach jest jedną z substancji poezji - dodaje.

{youtube}03jA-b2Vrko{/youtube}

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij