Hiszpańska fiesta na koniec sezonu

Pin It

Marcin Dylla

Czerwiec, czyli ostatni miesiąc w tym sezonie artystycznym Filharmonii Krakowskiej, otworzy "hiszpańska fiesta", czyli koncert, który poprowadzi wybitny znakomity brazylijski dyrygent, altowiolista i kompozytor - Jose Maria Florencia. Pod jego batutą i palcami gitarzysty Marcina Dylli zabrzmią utwory Rossiniego, Chabriera, Rodriga i Beethovena.

Program koncertu otworzy uwertura do opery "Cyrulik sewilski" - najczęściej bodaj wystawianego dzieła włoskiego mistrza, Gioachina Rossiniego. Uwertura zawiera wszystkie znaki właściwie muzyce kompozytora, skrzy się skocznymi frazami, orkiestracja urzeka czytelnością. Początkowo miało to być orkiestrowe wprowadzenie do utworu "Aureliano in Palmira", lecz ostatecznie Rossini przypisał je dziełu opartemu na komedii Pierre’a Beaumarchais’ego i zaprezentował w Rzymie w 1816 roku.

Utworem łatwym w odbiorze i cieszącym się dużą popularnością jest także rapsodia orkiestrowa España Emmanuela Chabriera, ale za prawdziwy przebój uznać można "Concierto de Aranjuez" Joaquina Rodrigo – skromny rozmiarami koncert na gitarę i niewielką orkiestrę, który podbił światowe sale koncertowe.

 

{youtube}r2Xdlgii-Rc{/youtube}

"Concierto de Aranjuez" zabrzmi w Filharmonii Krakowskiej w interpretacji wirtuoza gitary – Marcina Dylli. Koncert dopełni w drugiej jego części "IV Symfonia B-dur" Ludwiga van Beethovena.

1 czerwca 2013, godz. 18
Bilety na koncert: 40, 30, 20 zł
Kasa biletowa:
wt. - czw. w godz. 11 - 14, 15 - 19
pt. 11 - 14, 15 - 19.30
sob. - na godzinę przed koncertem.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.