Jarzębina na wygunie

Pin It

Jarzębina

Zespół Jarzębina, który zdobył popularność piosenką "Ko-ko Euro Spoko", przygotowuje się do wydania swojej kolejnej płyty. Album "Na wygunie" zawiera nagrania z koncertu grupy, na którym zaprezentowane zostało szerokie spektrum tradycji śpiewaczej z Kocudzy i okolicy. Stąd obecność pieśni religijnych i świeckich.

"Jarzębina" zdobyła popularność piosenką Ko-ko Euro spoko, ceniona jest jednak od lat przede wszystkim za stylowe i pełne wyrazu wykonania repertuaru tradycyjnego. Dowodem uznania są aż trzy najwyższe nagrody - Złote Baszty - na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2001, 2007, 2011), czy prestiżowa Nagroda im. Oskara Kolberga (2003) oraz częste zaproszenia na festiwale, koncerty solowe, a także (co rzadkie w przypadku wiejskich zespołów śpiewaczych) liczne grono wiernych słuchaczy w całej Polsce.

 

{youtube}Ob4OyT1OcGg{/youtube}

Zespół "Jarzębina" z Kocudzy powstał w 1990 r. Jego liderką jest Irena Krawiec, a w grupie śpiewają trzy pokolenia kobiet - mieszkanek Kocudzy III oraz sąsiednich Zdzisławic. "Jarzębina" kontynuuje tradycyjną kulturę śpiewaczą wsi Kocudza i okolicy (pogranicze powiatów janowskiego i biłgorajskiego), zarówno w jej wymiarze religijnym, jak i świeckim. Zespół z powodzeniem koncertuje, jak również bierze udział w teatralnych inscenizacjach dawnych obrzędów i zwyczajów, występuje w całym kraju i za granicą, ale także bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym swojej wsi, gminy, powiatu oraz całego regionu. (Remigiusz Mazur-Hanaj)

1. A łu mojyj memy zieluno grusia (2:14)
2. Po boru chodziła, borówejko była (1:25)
3. łUbiroj sie nadobno Marysiu powoli (3:41)
4. łOj wienku, wienku z zielunygo maju (4:29)
5. Corno chmura wychodzi (0:51)
6. Dołem, dołem słunecko jidzie (3:04)
7. Cóz po kumorze puko ji śtuko (2:21)
8. Zieleni sie trowka w rogu na cmentorzu (3:31)
9. Przy zielunyj łuce, przy ślicnyj dolinie (2:29)
10. Chodzili tem po niebie enieli (3:11)
11. Pod Twój płoszcz sie łuciekumy (3:29)
12. Fto Maryje kocho, niech sie w Nij raduje (2:57)
13. Cego sie mój Boże tak bardzo turbujes (3:12)
14. Płaccie enieli, płaccie duchy świete (5:54)

Skład zespołu:
Irena Krawiec - kierownik zespołu, Beata Oleszek, Janina Oleszek, Janina Dyjach, Władysława Dycha, Lucyna Jargiło, Monika Jargiło, Aleksandra Papierzańska.

fot. materiały promocyjne

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.