Misterium męskiego głosu

Pin It

Kairos, fot. mat. promocyjne zespołu

Dawne śpiewy ormiańskie, gruzińskie i greckie oraz pieśni cerkiewne i hebrajskie tworzą materiał najnowszej płyty Męskiego Zespołu Wokalnego "Kairos". Pieśni z albumu "Anadyomenos" będzie można usłyszeć podczas czerwcowych koncertów promujących wydawnictwo. Muzyka mistyczna i misteryjna zabrzmi w świątyniach Warszawy i Lublina.

"Anadyomenos" jest trzecią płytą w dorobku Męskiego Zespołu Wokalnego "Kairos", a drugą w tym sezonie (po CD "Made in Lublin" z kompozycjami wokalno-instrumentalnymi polskich i wschodnioeuropejskich współczesnych autorów). Materiał został zarejestrowany na początku 2013 roku, w Galerii Malarstwa Polskiego na Lubelskim Zamku.

{youtube}_5iq6GDY9Lk{/youtube}

Tytuł  płyty pochodzi z języka greckiego i oznacza m.in. "odrodzenie", "wskrzeszenie". Odkrywanie muzycznego dziedzictwa Rzeczypospolitej Wielokulturowej i upowszechnianie muzyki różnych narodowości i wyznań niegdyś zamieszkujących tereny wschodniej Polski, stanowi zarówno ideę przyświecającą temu wydawnictwu, jak i całej działalności Męskiego Zespołu Wokalnego KAIROS.

Podczas koncertów promujących wydawnictwo, zabrzmią zarówno utwory zawarte na płycie, jak i specjalnie przygotowane z myślą o koncertach promocyjnych, (m. in. autorstwa P. Łukaszewskiego, B. Somerschafa oraz wcześniej nie wykonywane dawne śpiewy tradycyjne greckie i gruzińskie).

Koncerty Kairos:
Lublin, niedziela, 2 czerwca, Archikatedra Lubelska, godz. 20.00
Warszawa, niedziela, 9 czerwca, Klasztor OO. Dominikanów na Służewiu, godz. 15.00

Każdy koncert Kairos, to swoista wędrówka przez tradycje najstarszych kultur Europy. Dzięki Kairos, możemy zapoznać się z podniosłą atmosferą  liturgii prawosławnej, pięknem śpiewów gruzińskich i kontemplacyjną surowością hymnów, od wieków wykonywanych przez mnichów z greckiej Góry Atos. Koncerty planowane na czerwiec obejmować będą zarówno utwory tradycyjne, jak i śpiewy  współtworzone np. przez króla Gruzji - Dymitra I. Wydarzenia wzbogaci udział śpiewaka ludowego z Armenii - Aszota Martirosyana.

{youtube}paK6csCkX0k{/youtube}

KAIROS – to lubelski zespół, znany i ceniony zarówno w środowisku muzycznym, wśród melomanów, jak i szerszej publiczności. Powstał w 1999 roku i jest jednym z nielicznych w Polsce zespołów wykonujących muzykę kościołów Wschodu. Zespół posiada bogate doświadczenie sceniczne. Występował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych estradach m.in. w Filharmoniach: Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej, Lubelskiej, w paryskim Collège des Bernardins, w cyklu koncertów "De Bestanden" w Belgii, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie, w Katedrze “Berliner Dom” w Berlinie oraz w Katedrze ormiańskiej we Lwowie. Brał również udział w nagraniach muzyki filmowej („Wiedźmin” i „Quo Vadis”) i in. ważnych wydarzeniach artystycznych.

Do najciekawszych osiągnięć zespołu można zaliczyć projekt wokalno-instrumentalny o nazwie „Pieśń Wieczności”, który powstał we współpracy ze znakomitymi polskimi instrumentalistami: Michałem Żakiem, Tytusem Wojnowiczem, Tadeuszem Czechakiem i Wojciechem Lubertowiczem. Zespół KAIROS współpracował również z Filharmonią Lubelską, uczestnicząc m. in. w lubelskim prawykonaniu XIII Symfonii "Babi jar" Dymitra Szostakowicza. W ubiegłym roku wydał płytę z muzyką wokalno-organową i psalmami do kompozycji prof. Andrzeja Nikodemowicza.

{youtube}fDAWxcRVams{/youtube}

Więcej informacji o działalności zespołu znajduje się na stronie www.kairos.lublin.pl.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.