Rokiczanka prezentuje folklor lubelskiego

Rokiczanka, fot. mat. prasowe

Nakręcił słowiańskie teledyski dla Donatana, zachwycił zimowymi ujęciami w teledysku Megitzy. Piotr Smoleński coraz częściej urzeka swoim nietuzinkowym podejściem do klipów artystów folkowych. Tym razem pomagał przy współpracy z Rokiczanka - zespołem folklorystycznym z podlubelskiego Rokitna. Efektem współpracy jest teledysk, który ma szansę zmieni podejście do polskiej muzyki ludowej - zobaczcie!

Od początku działalności, Rokiczanka pokazuje światu, że "Polacy nie gęsi" i swoją muzykę mają. Grają ją inaczej, gdyż celem grupy jest "destrukcyjne zdetonowanie ogromnych pokładów energii drzemiących w polskich etno-perełkach, poprzez przejrzyste i klarowne aranżacje, jak i sposób akustycznego grania". Co to dokładnie znaczy i o co naprawdę chodzi?

Każdy z rokiczańskich muzyków nosi w sercu szczególne uwielbienie dla muzyki ludowej. Podczas koncertów staraj się wprowadzić słuchaczy w magiczny świat polskiego folkloru, pełnego spontaniczności, radości ale i zadumy, nostalgii. Swoją muzyką starają się łączyć pokolenia aby przekazywać nieprzemijającą wartość polskiej muzyki.

Zespół istnieje od 2001 roku. W ubiegłym roku z okazji 10-lecia istnienia Rokiczanki została wydana debiutancka płyta - "W moim ogródecku" - na której zostały zamieszczone autorskie aranżacje wybranych pieśni z lubelszczyzny oraz innych regionów Polski. Członkowie zespołu starają się nie komplikować w utworach sfery instrumentalnej ani wokalnej, a najwyższy nacisk kładą na charakter i jakość wykonania. Brzmienia nagrań Rokiczanki wyróżnia zespół wśród innych polskich grup folklorystycznych. Istotą jest połączenie tradycyjnej polskiej muzyki ludowej z koncertowym i zarazem radiowym brzmieniem.

Rokiczanka jest swego rodzaju tyglem splatającym w sobie dwa różnorodne światy muzyczne. Pierwszy z nich tworzą śpiewacy ludowi, przekazujący sobie repertuar tradycyjny z pokolenia na pokolenie - miłośnicy kultury ludowej poświęcający się bez reszty propagowaniu i upowszechnianiu tradycji. Drugi, to zawodowi muzycy wywodzący się z rozmaitych środowisk muzycznych, których łączy wspólna pasja działania, muzykowania i tworzenia. Całością projektu zawiaduje lubelski muzyk-akordeonista, Irek Bachonko.Miłość do tradycji, folkloru, ludowości  wraz z chęcią do przekazywania dalej wspólnego narodowego dziedzictwa sprawiła, że Rokiczanka wkroczyła na swoją własną ścieżkę, na której, jak twierdzą wszyscy jej członkowie  jest jeszcze wiele do zrobienia.

Rok po wydaniu płyty ukazał się teledysk do piosenki tytułowej "W moim ogródecku". Klip został nagrany w jednym z najpiękniejszych skansenów w Polsce, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Klimat teledysku przenosi słuchacza w czasy pięknej i dziewiczej wsi polskiej, która tętniła spokojnym, pełnym radości ale też trudów i obowiązków życiem. Filmowy zamysł klipu - którego autorem jest Damian Bieniek - pokazuje najważniejsze uczucia towarzyszące człowiekowi, takie jak radość, miłość czy tęsknota. Za sukces wizualny odpowiada ekipa Film Brothers, czyli Damian Bieniek i wspomniany wyżej Piotr Smoleński. Ten ostatni znany jest miłośnikom folku m.in. z klipów do popularnych ostatnio produkcji Donatana, łączących w sobie słowiańskie motywy z hip-hopowymi rytmami.

Skład zespołu Rokiczanka:

Wokaliści: Elżbieta Grzywacz, Agata Kowalak, Anna Mazurek, Elżbieta Mazurek, Katarzyna Mazurek, Ewa Muzyk, Agnieszka Szczepanik, Małgorzata Wasak, Paulina Wasak, Teresa Wronisz, Kamil Kuszplak, Mikołaj Wasak, Daniel Mazurek;

Kapela: Ireneusz Bachonko (akordeon), Łukasz Bogusz (akordeon), Paweł Gawroński (akordeon), Maksymilian Wosk (skrzypce), Sławomir Mazurek (bęben, inst.. perkusyjne), Krzysztof Pachla (klarnet), Sebastian Fit (kontrabas).

Więcej o zespole na www.rokiczanka.pl.

fot. i info. - mat prasowe Rokicznka

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.
Więcej informacji Przejdź do serwisu Zamknij