Erotyki ludowe - Tymański, Urbaniak i tuwiński szaman

"Erotyki ludowe", fot. Karrot Komando

Miłość cielesna i duchowa, zdrada i namiętność, wszystkie odcienie tych uczuć będzie można odnaleźć w projekcie muzycznym "Erotyki ludowe". Dariusz Makaruk zaprosił do współpracy m.in. Michała Urbaniaka, Tymona Tymańskiego i tuwińskiego szamana, Gendosa, aby zaprezentować ludowe tradycje w starciu z jazzem, elektroniką i ambientem.

Łączenie ludowości z nowymi gatunkami muzycznymi, zwłaszcza jazzem i elektroniką, nie jest już niczym nowym. Ważne jest jednak to, jak się je połączy i jak bardzo tkanka ludowa zostanie przekształcona. Dariusz Makaruk postanowił podkreślić w ludowych tekstach i melodiach to, co najpiękniejsze, zachować ich pierwotne brzmienie i charakter, uwydatniając ich "pierwotność".

Michał Urbaniak i Tymon Tymański to muzycy, którzy kojarzą się z ambitnymi projektami, nietuzinkowym podejściem do muzyki i ponad przeciętnymi zdolnościami projektowymi.  Obok nich, w studio Makaruka pojawił się też  tuwiński szaman Gendois, saksofonista i twórca stylu Flap Włodzimierz "Kinior" Kiniorski oraz Antoni Gralak, trębacz i kompozytor związany ze sceną drum'n'bassową. Główną gwiazdą "Erotyków ludowych" będzie jednak kobiecy Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, który prezentuje na płycie ludowe ballady, kołysanki i oczywiście - żartobliwe erotyki. Dzięki prostocie głosów pieśniarek i intensywnym aranżacjom muzyków, piosenki zyskały nowy, głębszy kontekst, w którym tematyka erotyczna wysuwa się na pierwszy plan.

Duet kobiet z Rudy Solskiej z Tymonem Tymańskim zabrzmi m.in w promującym album utworze "Oj siano". Swawolny muzyk śpiewa w nim o chęci spędzenia upojnej nocy z dziewczyną. Do utworu powstał teledysk, na którym zobaczymy, jak Tymon Tymański ujeżdża "Bizona" - kultowy kombajn rolniczy.

Płyta "Erotyki ludowe" ukaże się nakładem Karrot Komando 8 października 2012.

fot. KarrotKomando.pl - making of "Oj siano"