Jak to z festiwalami folklorystycznymi dawniej bywało?

Pin It

Festiwal 1974

Barwne stroje, kiermasze sztuki ludowej, grupy taneczne liczące po kilkadziesiąt osób, muzycy używający specjalnie na potrzeby pokazu przystosowane instrumenty, folkowe pamiątki i wszechobecne baloniki - tak mniej więcej dzisiaj wyglądają festiwale folkowe i folklorystyczne. Podczas wielkich imprez, na których prezentują się często zespoły z całego świata, możemy podziwiać fantastyczne choreografie, stworzone z myślą o wymagającym widzu, ale też z zachowaniem tradycji regionalnej. A co widzieli nasi rodzice, dziadkowie trzydzieści lat temu?

"Płocki Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej był miejscem prezentacji tradycji ludowej różnych regionów kraju, niknącej kultury, dawnych rzemiosł i zawodów. Obok wydarzeń festiwalowych w amfiteatrze nad Wisłą, równie ważną częścią stał się kiermasz sztuki ludowej - „Jarmark Płocki”, a także  sesje naukowe. Festiwal spełniał po części rolę seminarium, umożliwiającego opisywanie  i rejestrację unikalnych źródeł ludowych. Dawał impuls do rekonstruowania i odnawiania kultury ludowej, a tym samym podtrzymywania tradycji ważnej dla tożsamości narodowej" - pisze Aleksandra Kołodziejska w ciekawym artykule dotyczącym powracającego na mapę festiwalową Vistula Folk Festival.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu "O festiwalu sztuki i kultury ludowej w latach 60. i 70. XX wieku - historycznie i sentymentalnie".

O wielkim powrocie najstarszego festiwalu folklorystycznego do Płocka pisaliśmy niedawno. Dziś przedstawiamy dokładny program imprezy, która odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia. Po ponad trzech dekadach miasto wraca do tradycji organizowania festiwali folklorystycznych. Przez lata umożliwiały one rejestrację i opisywanie unikalnych źródeł ludowych. Płocki Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej był dla regionu tym ważniejszy, że w okresie kiedy się odbywał liczba mieszkańców Płocka wzrosła kilkukrotnie, a samo miasto mocno się uprzemysłowiło. Mimo że festiwal nie był wolny od typowej dla PRL-u propagandy sukcesu, stał się jednym z ważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. W jego tworzenie byli zaangażowani pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, Poznańskiego, Łódzkiego oraz Polskiej Akademii Nauk. Festiwal był organizowany z dużym rozmachem, co przełożyło się na wielowymiarowy sukces: artystyczny, społeczny, ekonomiczny i frekwencyjny.

Organizatorzy reaktywowanego festiwalu stawiają sobie za cel kultywowanie polskich  zwyczajów ludowych oraz poznawanie kultur innych krajów, dlatego Vistula Folk Festival ma charakter międzynarodowy. Do Płocka przyjadą wybitne grupy taneczne reprezentujące  Europę, Kaukaz i Bałkany, m.in. Taneczna Grupa Folklorystyczna "Gönyeli" z Cypru, Temirkhan-Shura z Dagestanu, bułgarski zespół Severnyashki, łotewski Lielupe, stowarzyszenie kulturalne "Dimitrije Tucovic" oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" i Zespół Pieśni i Tańca "Wisła".

Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny rozpocznie się od koncertu w Parku Północnym, w którym zaprezentują się wszystkie zespoły. Na terenie Parku znajdą się również stoiska z regionalnymi specjałami, rękodziełem i sztuką ludową. Następnego dnia odbędzie się wspólne muzykowanie z mieszkańcami Płocka. W sobotę 18 sierpnia ulicami Tumską i Grodzką przejdzie korowód złożony z muzyków i tancerzy, który zakończy się pod Ratuszem krótkim pokazem tańca. Tego samego dnia wieczorem w Amfiteatrze ponownie wystąpią wszystkie zespoły. Festiwal zamknie w niedzielę ekumeniczna msza, podczas której każdy z zespołów zaśpiewa pieśń religijną własnego kraju i wyznania.

Vistula Folk Festival – Nadwiślański  Festiwal Folklorystyczny, 15 – 19 sierpnia 2012, Płock, Amfiteatr, Park Północny oraz inne lokalizacje, wstęp na wydarzenia bezpłatny, wstęp do amfiteatru na podstawie zaproszeń wydawanych od 1 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 8)
www.pokis.pl
www.facebook.com/festiwalfolklorystyczny

Program festiwalu:

15 sierpnia
(środa) Park Północny (Podolszyce)
godz. 19.00 – 22.00 – koncert otwarcia: Bułgaria, Cypr, Dagestan, Łotwa, Serbia, Polska (HZPiT Dzieci Płocka i ZPiT Wisła)

16 sierpnia
(czwartek) GH Mazovia
godz. 15.00-16.00 – Muzykowanie – wspólna zabawa z mieszkańcami Płocka

16 sierpnia (czwartek) Stary Rynek
godz. 19.00 – Muzykowanie – wspólna zabawa z mieszkańcami Płocka

18 sierpnia (sobota) Stare Miasto
godz. 17.00 – korowód  zespołów ulicami Tumską i Grodzką, który zakończy się krótkim pokazem tańca przed Ratuszem

18 sierpnia (Sobota) amfiteatr
godz. 19.30 – 22.00 – koncert zamknięcia: Bułgaria, Cypr, Dagestan, Łotwa, Serbia, Polska (HZPiT Dzieci Płocka i ZPiT Wisła)

19 sierpnia (niedziela) Bazylika Katedralna
godz. 11.30 – ekumeniczna msza, podczas której każdy z zespołów śpiewa pieśń religijną własnego kraju i wyznania

Informacje o zespołach znajdziecie na stronach Etnosystem.pl.

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.