Wielki powrót najstarszego festiwalu folkowego

Pin It

fot. mat. archiwalne Vistula Folk Festival

Bułgaria, Serbia, Dagestan i Cypr - to kraje, które już niedługo zaprezentują się w Płocku. Najstarszy polski festiwal folklorystyczny powraca po długiej przewie. 32 lata temu odbyła się ostatnia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku. Wydarzenie pod nową nazwą Vistula Folk Festival - Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia.


Uwielbiany przez publiczność festiwal funkcjonował przez 14 lat - od roku 1967 do 1980. W czasach PRL-u było to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. Do Płocka przyjeżdżali najwybitniejsi przedstawiciele kultury ludowej, m.in. zakopiański zespół im. Klimka Bachledy, Wincenty Krajewski, rzeźbiarz z Zawidza, laureat Nagrody im. Kolberga, czy Maria Kulej z Koniakowa, której koronki zdobiły suknie królowej angielskiej Elżbiety II. Telewizja Polska regularnie zamieszczała relacje festiwalowe w "Kronice filmowej", a ceniony dokumentalista, Tomasz Pobóg-Malinowski nakręcił 40-minutowy film o X edycji Festiwalu z 1976 roku. Z kolei o towarzyszącym festiwalowi jarmarku wybitny etnograf, Marian Pokropek napisał aż pięć książek.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki postanowił wskrzesić tę tradycję, poszerzając jednocześnie formułę wydarzenia o wymiar międzynarodowy i już 15 sierpnia wystąpią w Płocku polskie i zagraniczne zespoły ludowe. Zobaczymy Taneczną Grupę Folklorystyczną Gönyeli z Cypru, która poprzez taniec opowiada o najważniejszych wydarzeniach w historii swojego kraju oraz grupę Temirkhan-Shura, będącą jedną ze stu zespołów reprezentujących folklor Dagestanu. Wśród zespołów znalazł się także założony 53 lata temu zespół Severnyashki z bułgarskich Pleven, łotewski Lielupe, w którego skład wchodzą całe rodziny oraz wielokrotnie nagradzane serbskie stowarzyszenie kulturalne Dimitrije Tucovic

Na festiwalu wystąpią oczywiście także płockie zespoły - Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" i Zespół Pieśni i Tańca "Wisła". Pierwszy jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce, drugi powstał w 1995 roku w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

W programie Vistula Folk Festival - Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego znalazły się koncerty, wspólne muzykowanie z mieszkańcami Płocka i wiele innych atrakcji.

Informacje praktyczne:
Vistula Folk Festival – Nadwiślański  Festiwal Folklorystyczny, 15 – 19 sierpnia 2012, Płock, Amfiteatr, Park Północny oraz inne lokalizacje
wstęp na wydarzenia bezpłatny, wstęp do amfiteatru na podstawie zaproszeń wydawanych od 1 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 8)
Więcej informacji na www.pokis.pl oraz www.facebook.com/festiwalfolklorystyczny

Vistula Folk Festival - zespoły:

Zespół Pieśni i Tańca Severnyashki "Ivan Valev"
Zespół powstał 53 lata temu w historycznym mieście Pleven. Występy grupy reprezentują najbardziej specyficzne cechy folkloru terenów położonych od płaskowyżu Danube aż do Gór Bałkańskich. Programy artystyczne zespołu są przygotowywane na wzór przedstawień scenicznych, w których synteza pomiędzy śpiewem i tańcem stanowi fundament udanego show – pokazy umiejętności choreograficznych są bardzo mocno związane z ogólną fabułą przedstawienia. Europejskie Forum ekspertów w dziedzinie nauki i sztuki nagrodziło zespół "Złotą Kartą" za znaczący wkład w rozwój kultury europejskiej.

Taneczna Grupa Folklorystyczna "Gönyeli"
Grupa powstała w 1983 roku. Jej głównym celem jest edukacja młodych ludzi w dziedzinie historii folkloru narodowego, który jest nierozerwalną częścią kultury Cypru. Obecnie grupa liczy ponad trzystu członków w trzech grupach wiekowych i brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach oraz konkursach organizowanych przez CIOFF, m.in. w Hiszpanii, Niemczech oraz Turcji.

Taneczna Grupa Folklorystyczna "Temirkhan-Shura"
Swoją działalnością grupa stara się utrzymać i przekazać szerszej publiczności narodowe tradycje taneczne ludów Dagestanu i Północnego Kaukazu. Temirkhan-Shura bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych m.in. w Turcji, Azerbejdżanie, na Ukrainie. Grupa poświęca ogromną uwagę właściwemu przygotowaniu tańców, odpowiedniemu doborowi strojów oraz muzyki. W swojej twórczości używa wyłącznie tradycyjnych instrumentów. Kostiumy są jak najbardziej zbliżone do autentycznych strojów ludowych charakterystycznych dla Dagestanu i pozostałych narodów Kaukaskich.

Folklorystyczna Grupa Taneczna "Lielupe"
Grupa powstała 50 lat temu. W większości tworzą ją całe rodziny. Każdy z członków ma wieloletnie doświadczenie w tańcu i uczestniczył w działalności innych grup folklorystycznych. Obecnie tańczą ze swoimi żonami i mężami. Od 2005 roku istnieje również grupa młodzieżowa, a w 2012 powstała grupa dziecięca, zwana atelier tanecznym. W 1998 roku Lielupe zdobyli pierwsze miejsce w Łotewskim Ogólnokrajowym Konkursie Zespołów Pieśni i Tańca.

{youtube}Kl27t88o7Hg{/youtube}

Stowarzyszenie "Dimitrije Tucovic"
Stowarzyszenie powstało 30 lat temu w Belgradzie z połączenia zespołu tanecznego FRULA, młodzieżowej grupy teatralnej SUSRET i chóru młodzieżowego ECHO. Stowarzyszenie podróżując po świecie i tańcząc tradycyjne tańce pokazuje Serbię i jej kulturę. Grupa wykonuje utwory napisane przez słynnych pisarzy, muzyków i innych artystów. Podczas występów wykonują   m.in. Majstroije Grncara (taniec z dzbanami), tańce z regionu Vojvodina, tańce pasterskie, taniec Krajište, Cikoš, tańce z Kosowa, tańce z miasta Vranje.

{youtube}mFnC3YeieWQ{/youtube}

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka"
Najstarszy zespół dziecięcy w Polsce, działający nieprzerwanie od 1946 roku. Obecnie dyrektorem zespołu jest jego wychowanek, wnuk założyciela Wacława Milke – Tadeusz Milke. Zespół ma za sobą przeszło 6000 koncertów w kraju i kilkudziesięciu krajach Europy m.in. w Royal Albert Hall w Londynie i Operze Berlińskiej. Występował także w Japonii.

Zespół Pieśni i Tańca "Wisła"
Zespół powstał w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w 1995 roku i prezentuje folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się z muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne. W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne.

fot. mat. archiwalne Vistula Folk Festival

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.