Bałkany, Podhale, USA i kontrabas

Pin It

Megitza, fot. Facebook.com/megitzamusic

Gra na kontrabasie i śpiewa, doskonale czuje się w stylistyce bałkańskiej i cygańskiej, pochodzi z Podhala, a karierę zrobiła w USA. Megitza za Oceanem uznana została za "koncertową rewelację". Na obczyźnie koncertowała z JazGotem i Trebunie-Tutkami, u nas sceniczną karierę zacznie dopiero w lipcu.

Stylistyka, w której porusza się Megitza, oscyluje pomiędzy węgierską Mitourą, naszym polskim Caci Vorba i - bądźmy odważni w sądach - Kayah. Megitza, czyli Małgorzata Babiarz, obdarzona została pięknym ciepłym głosem, wybitnie bałkańsko-cygańską urodą i mocnym charakterem. To chyba dzięki niemu 11 lat przeprowadzając się do USA nie tylko nie zrezygnowała z muzyki, ale postanowiła stworzyć projekt niepowtarzalny. O jego unikatowości świadczy też fakt, że liderka Megitza Quartet gra na kontrabasie.

W 2008 roku Megitza wydała debiutancką płytę "Boleritza". Bałkańska wielogłosowość przeplata się tu z tangami i sambą, na płycie znalazła się też interpretacja słynnej pieśni góralskiej "Krywaniu" oraz kompozycje "Góralskie Serce". Posłuchajcie całej płyty Megitzy dzięki serwisowi Soundcloud:

Boleritza by megitza

Teraz artystka szykuje się do wydania drugiej płyty, "Megitza". W lutym przyjechała do Polski, aby na rodzinnym Podhalu nakręcić bardzo góralski wizualnie i bałkański brzmieniowo teledysk do "Beauty Rumelaj":

{youtube}W47P6mJ-DlU{/youtube}

Drugim klipem promującym płytę jest "What I Desire".

Megitza, po raz pierwszy w karierze, planuje serię koncertów w Polsce, głównie na Podhalu. Narazie potwierdzonych jest niewiele, przede wszystkim 5 lipca, w Zakopanem (Dworzec tatrzański, ul. Krupówki 12).

W lipcu i sierpniu Megitza wystąpi też w Palenicy Zdrój, Białce Tatrzańskiej, Chorzowie (Leśniczówka), Czeremsze (podczas Festiwalu "Z Wiejskiego Podwórza"), Jaworkach k/Szczawnicy (Muzyczna Owczarnia), Nowym Targu, Jurgowie, Kostrzynie (w ramach festiwalu Woodstock), Kościelisku, Bukowinie Tatrzańskiej, Bielsko Białej, Czarnym Dunajcu i Białym Dunajcu (podczas imprezy w ramach Tatrzańskich Wici "Wybór Najśwarniyjsyj Górolecki"). Wszystkie informacje o koncertach Megitzy znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń.

Szczególnie ciekawie zapowiada się koncert Megitzy w Krakowie. W niedzielny wieczór (29 lipca) artystka wystąpi na Barce "Alrina" (barce zacumowanej na Wiśle, przy Bulwarze Kurlandzkim, blisko Kładki Bernatki, na wysokości ul. Gazowej). Bilety w cenie 10 zł można będzie zakupić przed koncertem lub online na stronie www.alrina.pl. Więcej informacji na Facebooku.

Megitza występować będzie z zespołem w składzie:
Andreas Kapsalis – gitara (Grecja)
Marek Lichota – akordeon (Polska)
Jamie Gallagher – perkusja (USA).

Więcej na www.megitza.com.

fot. Facebook.com/megitzamusic

Pin It
Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku, zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres. Zgoda Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Etnosystem.pl Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych oraz danych lokalizacyjnych generowanych przez Twoje urządzenie, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody kliknij „Zamknij”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych do śledzenia statystyk Google Analytics czy wyświetlania Ci dedykowanych reklam.